PRODLOUŽENO: Výstava | PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie

8.3.2024  Praha  |  Měsíc březen je věnován feministické historii. V předvečer MDŽ, 7. 3. bude v 18:00 slavnostně zahájena výstava PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie. Přijďte se podívat na místa spojená s historií ženského hnutí očima fiktivní postavy Anny Kovářové, která vás provede vším, co zažila na vlastní kůži. A zanechte vlastní stopu ve feministické historii. Více

Posil svůj hlas ve veřejném prostoru

23.3.2024  Praha  |  Je ti 15–29 let a žiješ v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji? Není ti lhostejné, co se kolem tebe děje? Chceš si zlepšit své argumentační a prezentační dovednosti a obranu před manipulací? Přihlas se na workshop a posil svůj hlas ve veřejném prostoru! Více

Týden pro reprodukční spravedlnost

2.4.2024  Praha  | 

Nechceš pochodovat s extrémisty, co chtějí lidem odepírat právo na interrupci? Aliance pražských feministických kolektivů pro začátek jara připravila příjemnější alternativu. Přidej se k prvnímu pražskému Týdnu reprodukční spravedlnosti a seznam se s aktivistickou scénou, které bojuje za reprodukční práva nejen v České republice.

Více
feminismus.czČlánky › Setkali jste se s diskriminací na pracovním trhu?

Setkali jste se s diskriminací na pracovním trhu?

Setkali jste se s diskriminací na pracovním trhu?
Na různých přednáškách a seminářích, kde hovoříme o tématu diskriminace z důvodu pohlaví, se poměrně často setkáváme s dotazy, zda se jedná skutečně o jev negativní a nežádoucí. Nezřídka zaznívají názory, že diskriminace problém není a že jej pouze upozorňováním na pár ojedinělých případů uměle vytváříme. I když v současnosti již existují dílčí výzkumy zaměřené na specifické aspekty tohoto fenoménu, rozhodli jsme se vytvořit anketu, která by zmapovala zkušenosti s diskriminací z důvodu pohlaví na pracovním trhu v České republice přímo mezi návštěvnicemi a návštěvníky webových stránek www.rovneprilezitosti.cz.

Na různých přednáškách a seminářích, kde hovoříme o tématu diskriminace z důvodu pohlaví, se poměrně často setkáváme s dotazy, zda se jedná skutečně o jev negativní a nežádoucí. Nezřídka zaznívají názory, že diskriminace problém není a že jej pouze upozorňováním na pár ojedinělých případů uměle vytváříme. I když v současnosti již existují dílčí výzkumy zaměřené na specifické aspekty tohoto fenoménu, rozhodli jsme se vytvořit anketu, která by zmapovala zkušenosti s diskriminací z důvodu pohlaví na pracovním trhu v České republice přímo mezi návštěvnicemi a návštěvníky webových stránek http://www.rovneprilezitosti.cz.

Anketa je koncipovaná především pro ženy, neboť ze statistik vyplývá, že právě ony jsou z důvodu předsudků spojených s jejich odchodem na mateřskou a rodičovskou dovolenou více ohroženy diskriminací. A tyto údaje bohužel potvrzují i výsledky hlasování.

V oblasti diskriminace na pracovním trhu rozlišujeme mezi diskriminací v přístupu k zaměstnání (nekorektní inzerce, nezákonné otázky při přijímacím pohovoru) a v průběhu zaměstnání (kariérní postup, platová diskriminace, aj.).

S inzeráty, které na volné pracovní pozice hledají pouze ženy či muže, se osobně setkalo 64% respondentek, ve svém okolí je pak zaznamenalo 75% z nich. Rovná polovina hlasujících u přijímacích pohovorů přímo čelila otázkám na počet dětí a rodinný stav, zprostředkovanou zkušenost s tímto typem diskriminace pak má dokonce 79% zúčastněných.

Alarmující je skutečnost, že osobní zkušenost s diskriminací v průběhu zaměstnání, kdy jde o nižší mzdu za stejnou práci, či pomalejší kariérní růst, má 71% žen, které v anketě odpovídaly. Ve svém okolí pak tyto negativní zážitky reflektuje dokonce 82% z nich.

Přihlédneme-li k tomu, že v anketě hlasovalo 75% vysokoškolsky vzdělaných lidí (SŠ 20%, ZŠ 5%) a nejčetněji byla zastoupena věková skupina 30-39 let (41%), tedy lidé v plném produktivním věku, je zřejmé, že nekorektní či přímo diskriminační jednání je fenoménem velmi rozšířeným a není pouze osobním selháním jedince, který nesplňuje oprávněné požadavky zaměstnavatele.

Chcete-li vidět aktuální vývoj výsledků, či se zapojit přímo do hlasování, je vám anketní formulář k dispozici zde.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.