Cítiš sa bezpečně? Diskusia o feministických prístupoch k bezpečnosti

27.11.2022  Ruské napadnutie Ukrajiny vo februári 2022 ovplyvnilo témy spojené s individuálnou aj kolektívnou bezpečnosťou v strednej a východnej Európe. Lenže diskusie (nielen) na Slovensku sú zväčša polarizované a zdá sa, že ich viac motivuje snaha zaujať „správnu pozíciu“ než pochopiť situáciu. Na tomto podujatí organizácie ASPEKT hostia nahliadnu do vybraných aspektov politických dejín, obrany štátu či feministických bezpečnostných štúdií a súčasné diskusie sa pokúsia trochu rozrôzniť. Více

Proč jsme tak naštvané? | Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové

29.11.2022  Praha  | 

Srdečně vás zveme na další večer série Úterků s Knihovnou Jiřiny Šiklové! Tentokrát budeme diskutovat o nové knize Proč jsme tak naštvané? s její autorkou a odborovou právničkou Šárkou Homfray, a s Barborou Baronovou, nakladatelkou a literární dokumentaristkou z nakladatelství wo-men, kde kniha právě vyšla.

Více

Poslední ghetto: Všední život v Terezíně | Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové

6.12.2022  Internet  | 

Srdečně vás zveme na další z podzimní série Úterků s Knihovnou Jiřiny Šiklové! Hostkou prosincové diskuze bude historička Anna Hájková, expertka (nejen) na queer dějiny holocaustu, která představí svou knihu Poslední ghetto: Všední život v Terezíně. Zaměříme se tak na dějiny holocaustu a Terezína a budeme se jim věnovat také z genderového pohledu.

Více
feminismus.czČlánky › 8. březen s Hnízdem feminismu

8. březen s Hnízdem feminismu

8. březen s Hnízdem feminismu

Již za osm dní si budeme opět připomínat Mezinárodní den žen. Na tento významný den je plánována řada akcí, o nichž referujeme v sekci akce na webových stránkách feminismus.cz.

My jsme si pro vás připravili příspěvek, v němž vás pozveme na místo vzniku Gender Studies, do bytu Jiřiny Šiklové, v němž se formoval základ naší současné knihovny, která nyní nově nese jméno své zakladatelky.

Virtuálně si budete moci projít a proklikat místa spojená s naší první knihovnou. Byt v Klimentské 17 vnímáme jako první hnízdo feminismu. Přesně takový název dostala i kniha, kterou Gender Studies vydala na podzim 2021 a jejíž křest byl ovlivněn omezením veřejného života v důsledku pandemie Covid 19. Pro ty z vás, kteří jste křest nestihli, jsme připravili malou ochutnávku z této knížky. Iniciátorka a spolueditorka knihy, Pavla Frýdlová, vás uvede nejen do geneze příprav a formování jednotlivých částí publikace, ale přečte vám rovněž úryvky z rozhovoru s Jiřinou Šiklovou, kde je řeč právě o bytu v Klimentské a roli Jiřiny při vzniku knihovny i Gender Studies jako budoucí nevládní organizace.

Nezapomeňte si zapnout youtube kanál Gender Studies 8.3. přesně v 11 hodin, je se na co těšit!

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.