PRODLOUŽENO: Výstava | PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie

8.3.2024  Praha  |  Měsíc březen je věnován feministické historii. V předvečer MDŽ, 7. 3. bude v 18:00 slavnostně zahájena výstava PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie. Přijďte se podívat na místa spojená s historií ženského hnutí očima fiktivní postavy Anny Kovářové, která vás provede vším, co zažila na vlastní kůži. A zanechte vlastní stopu ve feministické historii. Více

Posil svůj hlas ve veřejném prostoru

23.3.2024  Praha  |  Je ti 15–29 let a žiješ v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji? Není ti lhostejné, co se kolem tebe děje? Chceš si zlepšit své argumentační a prezentační dovednosti a obranu před manipulací? Přihlas se na workshop a posil svůj hlas ve veřejném prostoru! Více

Týden pro reprodukční spravedlnost

2.4.2024  Praha  | 

Nechceš pochodovat s extrémisty, co chtějí lidem odepírat právo na interrupci? Aliance pražských feministických kolektivů pro začátek jara připravila příjemnější alternativu. Přidej se k prvnímu pražskému Týdnu reprodukční spravedlnosti a seznam se s aktivistickou scénou, které bojuje za reprodukční práva nejen v České republice.

Více
feminismus.czČlánky › Jak na platovou diskriminaci: příklad ze Španělska

Jak na platovou diskriminaci: příklad ze Španělska

Jak na platovou diskriminaci: příklad ze Španělska
Rozdíl průměrných mezd žen a mužů v Evropské Unii činí přibližně 18%. Ačkoli výzkumy ukazují, že odstranění této zjevné diskriminace přináší různé výhody (rovné mzdy např. snižují míru chudoby, přispívají k rychlejšímu ekonomickému růstu, vedou k nárůstu důchodů žen, zvyšují loajalitu zaměstnanců a zaměstnankyň atd.), je zarážející, jak málo existuje funkčních nástrojů k odstranění nerovného odměňování. Firmy málokdy pracují s jasným, transparentním a nediskriminačním systémem odměňování, a možností, jak se bránit, je málo a jsou velmi složité.

Rozdíl průměrných mezd žen a mužů v Evropské Unii činí přibližně 18 %. Ačkoli výzkumy ukazují, že odstranění této zjevné diskriminace přináší různé výhody (rovné mzdy např. snižují míru chudoby, přispívají k rychlejšímu ekonomickému růstu, vedou k nárůstu důchodů žen, zvyšují loajalitu zaměstnanců a zaměstnankyň atd.), je zarážející, jak málo existuje funkčních nástrojů k odstranění nerovného odměňování. Firmy málokdy pracují s jasným, transparentním a nediskriminačním systémem odměňování, a možností, jak se bránit, je málo a jsou velmi složité.

I proto se může jako inspirující jevit první španělská ženská stávka za rovné mzdy, která proběhla v 80. letech v Barceloně ve firmě Jaeger Ibérica (dnes Magnetti Marelli). Tato stávka je obdivuhodná z několika důvodů. Celý případ trval několik let (stávka proběhla v roce 1983, v roce 1984 dělnice zažalovaly firmu za diskriminaci, a teprve v roce 1989 soud rozhodl v jejich prospěch) a aktivně se jej zúčastnily stovky žen. A to i navzdory hrozbám propouštění. K ženám se připojili i mnozí muži, kteří protest podpořili. Masovost protestu přinesla výsledky. A nejen pro ženy z Jaeger Ibérica. Soudní rozsudek byl průlomový. Politiku rovného odměňování pak zavedly i další španělské firmy – celkově z akce tedy profitovala valná většina španělských žen (ačkoli je nutno přiznat, že i ve Španělsku gender pay gap stále existuje), obecně vzato pak celá společnost. Změny jsou tedy možné, ačkoli jak říká jeden z protagonistů krátkého dokumentu o této stávce: "Nic nedostanete zadarmo, musíte si svá práva vybojovat."

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.