feminismus.czČlánky › Argumenty Německa proti nové antidiskriminační směrnici jsou chabé

Argumenty Německa proti nové antidiskriminační směrnici jsou chabé

Argumenty Německa proti nové antidiskriminační směrnici jsou chabé
Hlavní odpor proti navržené směrnici přichází z Německa. ILGA – Europe požádala německou členku Evropského parlamentu, aby vyzdvihla a odporovala hlavním argumentům opozice a aby vysvětlila, proč je směrnice důležitá nejen pro Německo, ale pro celou Evropskou unii.

Hlavní odpor proti navržené směrnici přichází z Německa. ILGA – Europe požádala německou členku Evropského parlamentu, aby vyzdvihla a odporovala hlavním argumentům opozice a aby vysvětlila, proč je směrnice důležitá nejen pro Německo, ale pro celou Evropskou unii.

Evropská unie je od svého založení silným zastáncem lidských práv. Podpisem Maastrichtské a Amsterdamské smlouvy koncem devadesátých let minulého století se Evropská unie stala kompetentní ve velkém počtu sociálních otázek. Článek 13 Amsterdamské smlouvy dal Evropské unii jasný mandát, aby vytvořila společnost založenou na principech rovnosti a nediskriminaci. Efektivně poskytuje zákonný základ pro EU, aby ukončila diskriminaci na základě pohlaví, věku, zdravotního postižení, sexuální orientace, etnického a rasového původu a náboženského přesvědčení.

Obzvlášť Evropský parlament hraje aktivní vůdčí úlohu v Evropských snahách o vytvoření společnosti, ve které všichni lidé bez ohledu na jejich sexuální orientaci, mohou žít svobodně a beze strachu z homofóbních odvet za to, že jsou tím, kým jsou. Vzhledem k tomu, že je Evropský parlament jediná přímo volená instituce Evropské unie, je pro ni obzvlášť důležité, aby byla politickou první linií antidiskriminace.

Jako víceprezidentka Evropské vnitřní parlamentní skupiny pro práva gayů a leseb „European Parliament's Gay and Lesbian Rights Intergroup“, a také za spolupráci s parlamentní skupinou Evropských socialistů bojuji za základní evropské principy tolerance a různorodosti. Hrajeme rozhodující úlohu v práci na realizaci progresivní antidiskriminační politiky v Evropě. Během květnového plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku jsme my, členové a členky Evropského parlamentu, volali po zákazu veškerých forem diskriminace v EU. I přes konzervativní opozici vyzvalo 362 europoslanců prezidenta Evropské komise Barrosa, aby zakázal veškeré formy diskriminace v EU tím, že přijme novou antidiskriminační direktivu EU.

Když byl José Manuel Barroso jmenován prezidentem Evropské komise, zavázal se k tomu, že bude prezentovat horizontální směrnici, aby ve všech sférách bojoval s diskriminací. Evropský parlament mu svou volbou připomněl, že musí sliby dodržovat. Nejdříve komise oznámila jen, že bude navržena směrnice zakazující diskriminaci na základě zdravotního postižení. To nebylo přijatelné, protože by to vytvořilo „hierarchii lidských práv“ na evropské úrovni. Nový návrh antidiskriminační směrnice zahrnuje zákaz diskriminace ze VŠECH důvodů zmíněných v článku 13 – diskriminace z důvodu pohlaví, rasového a etnického původu (jsou již zařazeny v předchozích směrnicích, nikoliv v této – pozn. red.), víry či vyznání, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace.

V nadcházejících měsících musíme směrnici obhajovat a v některých částech ji dokonce posílit. Vzhledem k tomu, že jsem jmenovanou zpravodajkou pro novou směrnici v kulturní komisi, budu překládat pozměňovací návrhy, které budou zahrnovat myšlenky a obhajovat práva LGBT osob. Obzvlášť v  Německu je silná opozice proti, která přichází z konzervativních a liberálních skupin a z německých firem a sdružení. Přes všechna hezká slova, která všichni němečtí konzervativci pronášejí v „nedělních projevech“ o tom, že jsou proti diskriminaci, nedělají nic proto, aby zavedli účinné zákonné nástroje na boj s diskriminací. Jejich argumenty jsou chabé. Odvolávají se na princip „subsidiarity“, na náklady, které by vznikly malým a středně velkým firmám, příliš mnoho byrokracie a přání regulovat antidiskriminaci na národní úrovni. Tato nevyzpytatelnost ze strany konzervativců je nepřijatelná. Dějiny ukazují, že dohody vznikající z dobrovolnosti nestačí. Ačkoli si moderní podniky začaly uvědomovat, že se diskriminace nevyplácí, obchodní sdružení stále žijí v minulosti a promeškávají příležitost podívat se do sousedních evropských zemí a najít tam příklady nejlepšího jednání. Ale kromě socialistů je v Německu hodně skupin a neziskových organizací, které tlačí na německou vládu, aby ukončila porušování základních hodnot Evropské unie. Všichni musíme spojit síly a spolupracovat, rychle se pohybovat dál po cestě rovnosti dokud LGBT lidem v Evropě a po celém světě nepřestanou být upírána jejich základní práva jen na základě jejich sexuální orientace nebo genderové identity.

Horizontální směrnice je důležitá, aby zlepšila legislativu a představila rovná práva a bojovala proti diskriminaci vůči LGBT osobám ve všech členských státech. Rovnost je naším cílem. Německo je jednou z největších členských zemí Evropské unie a nemůže si dovolit tolerovat diskriminaci. Jak vznikají nové modely rodiny, socialistická rodina chce vyslat silný signál solidarity a podpory.

LISSY GRÖNER

Poslankyně Evropského parlamentu

Převzato z časopisu Direction Equality: EU debates new anti-discrimination Directive - Autumn 2008, přeložila Tereza Hornová

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.