Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Zdražení dámských hygienických potřeb

Zdražení dámských hygienických potřeb

23. duben 2004  | Tony Pad
Blíží se doba, kdy vstoupíme do Evropské unie. Než se tak stane, naše vláda a parlament chystá řadu opatření, mezi jinými i změnu DPH. Při této příležitosti se rozhoduje, které výrobky a zboží zůstanou ve snížené sazbě, a které přeřazením do základní sazby podraží.

Petice:

Vážení,

blíží se doba, kdy vstoupíme do Evropské unie. Než se tak stane, naše vláda a parlament chystá řadu opatření, mezi jinými i změnu DPH. Při této příležitosti se rozhoduje, které výrobky a zboží zůstanou ve snížené sazbě, a které přeřazením do základní sazby podraží. Snaha je taková, aby zboží, které je nedílnou součástí života zůstalo v sazbě snížené. Ne vždy se to však podaří a takovéto zboží je přeřazeno do základní sazby. Tak tomu je i dámských hygienických potřeb. Otázkou zůstává, proč se to stalo? Cožpak žena si může vybírat, jesti bude menstruovat nebo ne? Pro ženu jsou dámské hygienické potřeby stejně tak nepostradatelné jako rohlík a chleba. Proč se má stát menstruující žena něčím vyjímečným a dámské hygienické potřeby pro ni luxusním zbožím? Proč mají menstruující ženy doplácet na neschopnost vlády vyvést tuto zemi z finanční krize jiným způsobem?

Zamysleme se, prosím, nad vzniklou situací a spojme své síly a zkusme pro ženy tuto nepříznivou situaci ještě zkusit zvrátit tak, aby dámské hygienické potřeby zůstaly ve snížené sazbě DPH. Akci podporuje velká části populace, která z různých důvodů dámské hygienické potřeby používá.

Pro představu jsou uvedeny výsledky malé ankety žen i mužů na téma chystaného zdražení dámských hygienických potřeb.

Výsledky ankety se vztahují ke dni 7.4.2004. Ankety se k uvedenému dni zúčastnilo 315 osob, z toho 47 žen a 268 mužů. A výsledek? Téměř 75% žen a více jak polovina mužů je proti zdražení.

Tato petice byla odeslána na vědomí následujícím výrobcům a dovozcům:
- Always
- Libresse
- Hartmann-Rico
- Kotex
- Helen-Harper
- Moracel
- Carefree
- Tampax
- O.B.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.