We will not change our show

21.2.2019  Jihomoravský kraj  | 

Výstava We Will Not Change Our Show sdružuje umělce pocházející ze střední a východní Evropy, tvořící v různých médiích a zabývající se různorodými aspekty vyjádření vlastní queer identity. Kurátorská pozice vychází z ideje svobody slova a uměleckého vyjádření. Předpokladem je přesvědčení, že diskuze o citlivých otázkách spojených s queer tematikou může přispět k narušení patriarchálního statu quo, jenž často vylučuje a diskriminuje menšiny.

Více

Žižkovská noc 2019 - Ženy v kultuře

23.3.2019  Praha  | 

Stále lze v některých galeriích a uměleckých sbírkách najít ženy pouze jako múzy, milenky a děvy umělců. Na ženu jako umělkyni narazíme jenom zřídka. Čím to je? V průběhu historie umění jsou umělkyně pevnou a silnou součástí umělecké scény, ale proč nejsou vidět? Téma genderového diskurzu je na větším počátku v České republice než jinde. Až od 80. a 90. let se na české scéně toto téma začalo řešit. Ženy nebyly přijímány na umělecké akademie, které udávaly směr. Nejsou brány vážně. Patriarchát ve společnosti. 4. vlna feminismu, která řeší sexismus. Tohle mohla udělat jenom ženská. Pojem „Ženské umění”. Šovinismus. Obtěžování. Bytí děva v kultuře.
 

Více

Josef Petr: Krize mužské identity

25.3.2019  Praha  | 

Dneska je to všude: "chlapi už nejsou, co to bejvalo". Ptáte se, co to s námi ty ženský provedly? Nebo si za to můžeme sami? Vyměkli jsme? Stal se z nás beztvarý genderový rosol? Válcuje nás krize mužské identity? Nebo je to celý jenom fáma? A zachrání nás Donald Trump, reklama na Gillette nebo skautský šátek? Přijďte na besedu s Josefem Petrem, sociologem a ředitelem Ligy otevřených mužů, která se už 12 let věnuje zvyšování kvality života mužů v ČR.

Více
feminismus.czČlánky › Women on Waves - Ženy na vlnách

Women on Waves - Ženy na vlnách

3. srpen 2004  | LUCA
Women on Waves - Ženy na vlnách
Každý rok je vykonaných vyše 20 miliónov nelegálnych interrupcií v zlých podmienkach a ročne tak podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera okolo 100.000 žien.
Každý rok je vykonaných vyše 20 miliónov nelegálnych interrupcií v zlých podmienkach a ročne tak podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera okolo 100.000 žien. Odpoveďou na toto násilie páchané na ženských ľudských právach a nedostatok zdravotnej starostlivosti je organizácia Ženy na vlnách, ktorá prevádzkuje mobilnú kliniku na lodi, ktorá pláva do krajín, kde sú interrupcie zakázané. Nezisková organizácie Ženy na vlnách vznikla v máji 1999 v Holandsku. Jej loď prichádza do jednotlivých krajín na základe pozvania miestnych ženských organizácií a interrupcie v počiatočnom štádiu tehotenstva sa tak vykonávajú bezpečne, profesionálne a legálne. Organizácia sa venuje tiež distribuovaniu antikoncepcie a organizovaniu rôznych tréningov, seminárov a workshopov. Cieľom a poslaním organizácie Ženy na vlnách je:1. Podporovať ženy v robení vedomých rozhodnutí o plánovaní rodiny na základe dobrej informovanosti 2. Prevencia pred nechceným tehotenstvom3. Zabezpečenie možnosti bezpečných a legálnych interrupcií4. Zmenšovať zbytočné fyzické a psychické utrpenie a smrť ako následky nelegálnych interrupcií5. Podporovať liberalizáciu interrupčných zákonov na celom sveteZdroj a fotografia (Poľsko, 2003): Women on Waves.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.