Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Mýty o Istanbulské úmluvě - diskusní večer

11.12.2018  Praha  | 

Diskutovat budeme o obsahu a dezinterpretacích spojených s tímto dokumentem, zamyslíme se nad příčinami jejich vzniku a nad jejich důsledky.

Více
feminismus.czČlánky › Women on Waves - Ženy na vlnách

Women on Waves - Ženy na vlnách

3. srpen 2004  | LUCA
Women on Waves - Ženy na vlnách
Každý rok je vykonaných vyše 20 miliónov nelegálnych interrupcií v zlých podmienkach a ročne tak podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera okolo 100.000 žien.
Každý rok je vykonaných vyše 20 miliónov nelegálnych interrupcií v zlých podmienkach a ročne tak podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera okolo 100.000 žien. Odpoveďou na toto násilie páchané na ženských ľudských právach a nedostatok zdravotnej starostlivosti je organizácia Ženy na vlnách, ktorá prevádzkuje mobilnú kliniku na lodi, ktorá pláva do krajín, kde sú interrupcie zakázané. Nezisková organizácie Ženy na vlnách vznikla v máji 1999 v Holandsku. Jej loď prichádza do jednotlivých krajín na základe pozvania miestnych ženských organizácií a interrupcie v počiatočnom štádiu tehotenstva sa tak vykonávajú bezpečne, profesionálne a legálne. Organizácia sa venuje tiež distribuovaniu antikoncepcie a organizovaniu rôznych tréningov, seminárov a workshopov. Cieľom a poslaním organizácie Ženy na vlnách je:1. Podporovať ženy v robení vedomých rozhodnutí o plánovaní rodiny na základe dobrej informovanosti 2. Prevencia pred nechceným tehotenstvom3. Zabezpečenie možnosti bezpečných a legálnych interrupcií4. Zmenšovať zbytočné fyzické a psychické utrpenie a smrť ako následky nelegálnych interrupcií5. Podporovať liberalizáciu interrupčných zákonov na celom sveteZdroj a fotografia (Poľsko, 2003): Women on Waves.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.