Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Významné české ženy ve světě byly vyznamenány na setkání krajanů

Významné české ženy ve světě byly vyznamenány na setkání krajanů

20. říjen 2003  | Jan Šinágl
TÝDEN ZAHRANIČNÍCH ČECHŮ – PRAHA 28.9 – 4.10.2003 - bylo pro nás všechny velkou ctí, smět osobně pozdravit „Významné české ženy ve světě“ a být při tom, když byly vyznamenávány: Lady Mileny GRENFELL-BAINES, Eliška HAŠEK-COOLIDGE, Běla Gran JENSEN, Edita KOCH, Charlotta KOTIK, Blanka MATRAGI, Meda MLÁDKOVÁ, Lea VIVOT, Aja VRZÁŇOVÁ-STEINDLER, Barbara Lee PODOSKI.
TÝDEN ZAHRANIČNÍCH ČECHŮ – PRAHA 28.9 – 4.10.2003 - Začal již setkáním krajanů ve Vídni ve dnech 24 – 26.září. Praha následovala hned na druhý den po Vídni slavnostním přivítáním krajanů ve staroslavné aule Karolina za účasti rektora UK pana Wilhelma, představitelů státu a politických stran. Opět jsme zažili současnou českou politickou realitu, kdy pan Topolánek, nejvyšší představitel ODS zasedl do předsednictva se žvýkačkou v ústech a před zraky všech ji položil na stůl, poté co byl vyzván k pozdravnému projevu…

Nádherné okamžiky jsme zažili a bylo to pro nás všechny velkou ctí, smět osobně pozdravit „Významné české ženy ve světě“ a být při tom, když byly vyznamenávány. Zde jsou:

Lady Mileny GRENFELL-BAINES – Velká Británie
Podporovatelka česko-britských kulturních vztahů, patronka Nadace Emy Destinové, jedno z dětí zachráněných Nicolasem Wintonem v roce 1939.

Eliška HAŠEK-COOLIDGE - ČR, USA
Podporovatelka česko-amerických vztahů, bývalá pracovnice Bílého domu, která spolupracovala s pěti americkými prezidenty – J.F.Kennedym, L.B.Johnsonem, R.M.Nixonem, G.R.Fordem aj.E.Carterem.

Běla Gran JENSEN – Norsko
Humanitní pracovnice, zakladatelka hnutí „Na vlastních nohou“, nositelka řady vysokých vyznamenání v ČR i ve světě.

Edita KOCH – Spolková republika Německo
Spisovatelka a literárněvědní pracovnice, zakladatelka nakladatelství „EXIL“ ve Spolkové republice Německo, podporovatelka porozumění mezi národy, nositelka nejvyššího německého vyznamenání „Bundesverdienstkreuz“.

Charlotta KOTIK – USA
Kurátorka Brooklyn Museum of Art v New Yorku, pravnučka Tomáše G.Masaryka – bohužel nestihla přijet včas.

Blanka MATRAGI – Libanon
Světově proslulá návrhářka ženské módy a uměleckého skla.

Meda MLÁDKOVÁ – ČR, USA
Sběratelka a podporovatelka českého umění doma i ve světě, ředitelka muzea Kampa v Praze

Lea VIVOT – ČR, KANADA, MEXIKO, USA
Světově proslulá sochařka, podporovatelka humanitárních projektů – např v Mexiku postavila a udržuje dva dětské domovy.

Aja VRZÁŇOVÁ-STEINDLER – USA
Jediná česká mistryně světa a čtyřnásobná mistryně Evropy v krasobruslení.

Barbara Lee PODOSKI – USA
Bývalá pracovnice Hlasu Ameriky, jedna z prvních členek Office of Strategic Services (předchůdce CIA)

Na tiskové konferenci nám paní Barbara Lee Podoski, 90-ti letá paní, vyprávěla o svém prvním návratu domů: „Vyskočila jsem z vozu a vzpomněla si při tom na Jana Masaryka, jak o Vánocích 1943 přemýšlel o návratu - Až pojedeme domů, já budu v posledním vagonu. Jakmile přejedeme hranice, vylezu ven a zeptám se prvního ajznboňáka, jestli mi dovolí vystoupit. A potom pokleknu a pohladím tu zem - já jsem poklekla a pohladila tu zem“.
Do smrti nezapomenu na to ticho a slzy mnoha přítomných, než zazněl nekonečně dlouhý potlesk. Jejich životní příběhy by měly být médii rozšiřovány jako příklad mladé generaci, která na tyto pozitivní a příkladné impulsy zoufale čeká a je ovlivňována z velké části negativními vlivy, právě dnešními médii, které společnost svými stále primitivnějšími až hloupými produkty dekultivují, prohlubují mravní propad a jdou ve své podstatě proti člověku, skutečně hodnotnému životu, zájmu společnosti a její budoucnosti.

Konečně se začíná, po dlouhá léta přerušené spojení mezi krajany a jejich rodnou vlastí obnovovat. Máme si co vzájemně darovat a máme toho vzájemně moc zapotřebí. Byl nejvyšší čas!

* * *

Dějiny jsou svědky času, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života, a poslem minulosti

Cicero
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.