Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Mýty o Istanbulské úmluvě - diskusní večer

11.12.2018  Praha  | 

Diskutovat budeme o obsahu a dezinterpretacích spojených s tímto dokumentem, zamyslíme se nad příčinami jejich vzniku a nad jejich důsledky.

Více
feminismus.czČlánky › Významné české ženy ve světě byly vyznamenány na setkání krajanů

Významné české ženy ve světě byly vyznamenány na setkání krajanů

20. říjen 2003  | Jan Šinágl
TÝDEN ZAHRANIČNÍCH ČECHŮ – PRAHA 28.9 – 4.10.2003 - bylo pro nás všechny velkou ctí, smět osobně pozdravit „Významné české ženy ve světě“ a být při tom, když byly vyznamenávány: Lady Mileny GRENFELL-BAINES, Eliška HAŠEK-COOLIDGE, Běla Gran JENSEN, Edita KOCH, Charlotta KOTIK, Blanka MATRAGI, Meda MLÁDKOVÁ, Lea VIVOT, Aja VRZÁŇOVÁ-STEINDLER, Barbara Lee PODOSKI.
TÝDEN ZAHRANIČNÍCH ČECHŮ – PRAHA 28.9 – 4.10.2003 - Začal již setkáním krajanů ve Vídni ve dnech 24 – 26.září. Praha následovala hned na druhý den po Vídni slavnostním přivítáním krajanů ve staroslavné aule Karolina za účasti rektora UK pana Wilhelma, představitelů státu a politických stran. Opět jsme zažili současnou českou politickou realitu, kdy pan Topolánek, nejvyšší představitel ODS zasedl do předsednictva se žvýkačkou v ústech a před zraky všech ji položil na stůl, poté co byl vyzván k pozdravnému projevu…

Nádherné okamžiky jsme zažili a bylo to pro nás všechny velkou ctí, smět osobně pozdravit „Významné české ženy ve světě“ a být při tom, když byly vyznamenávány. Zde jsou:

Lady Mileny GRENFELL-BAINES – Velká Británie
Podporovatelka česko-britských kulturních vztahů, patronka Nadace Emy Destinové, jedno z dětí zachráněných Nicolasem Wintonem v roce 1939.

Eliška HAŠEK-COOLIDGE - ČR, USA
Podporovatelka česko-amerických vztahů, bývalá pracovnice Bílého domu, která spolupracovala s pěti americkými prezidenty – J.F.Kennedym, L.B.Johnsonem, R.M.Nixonem, G.R.Fordem aj.E.Carterem.

Běla Gran JENSEN – Norsko
Humanitní pracovnice, zakladatelka hnutí „Na vlastních nohou“, nositelka řady vysokých vyznamenání v ČR i ve světě.

Edita KOCH – Spolková republika Německo
Spisovatelka a literárněvědní pracovnice, zakladatelka nakladatelství „EXIL“ ve Spolkové republice Německo, podporovatelka porozumění mezi národy, nositelka nejvyššího německého vyznamenání „Bundesverdienstkreuz“.

Charlotta KOTIK – USA
Kurátorka Brooklyn Museum of Art v New Yorku, pravnučka Tomáše G.Masaryka – bohužel nestihla přijet včas.

Blanka MATRAGI – Libanon
Světově proslulá návrhářka ženské módy a uměleckého skla.

Meda MLÁDKOVÁ – ČR, USA
Sběratelka a podporovatelka českého umění doma i ve světě, ředitelka muzea Kampa v Praze

Lea VIVOT – ČR, KANADA, MEXIKO, USA
Světově proslulá sochařka, podporovatelka humanitárních projektů – např v Mexiku postavila a udržuje dva dětské domovy.

Aja VRZÁŇOVÁ-STEINDLER – USA
Jediná česká mistryně světa a čtyřnásobná mistryně Evropy v krasobruslení.

Barbara Lee PODOSKI – USA
Bývalá pracovnice Hlasu Ameriky, jedna z prvních členek Office of Strategic Services (předchůdce CIA)

Na tiskové konferenci nám paní Barbara Lee Podoski, 90-ti letá paní, vyprávěla o svém prvním návratu domů: „Vyskočila jsem z vozu a vzpomněla si při tom na Jana Masaryka, jak o Vánocích 1943 přemýšlel o návratu - Až pojedeme domů, já budu v posledním vagonu. Jakmile přejedeme hranice, vylezu ven a zeptám se prvního ajznboňáka, jestli mi dovolí vystoupit. A potom pokleknu a pohladím tu zem - já jsem poklekla a pohladila tu zem“.
Do smrti nezapomenu na to ticho a slzy mnoha přítomných, než zazněl nekonečně dlouhý potlesk. Jejich životní příběhy by měly být médii rozšiřovány jako příklad mladé generaci, která na tyto pozitivní a příkladné impulsy zoufale čeká a je ovlivňována z velké části negativními vlivy, právě dnešními médii, které společnost svými stále primitivnějšími až hloupými produkty dekultivují, prohlubují mravní propad a jdou ve své podstatě proti člověku, skutečně hodnotnému životu, zájmu společnosti a její budoucnosti.

Konečně se začíná, po dlouhá léta přerušené spojení mezi krajany a jejich rodnou vlastí obnovovat. Máme si co vzájemně darovat a máme toho vzájemně moc zapotřebí. Byl nejvyšší čas!

* * *

Dějiny jsou svědky času, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života, a poslem minulosti

Cicero
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.