Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › V Ostravě začala výstava o domácím násilí

V Ostravě začala výstava o domácím násilí

16. zaří 2003  |  Radio Praha
Sérii černobílých fotografií s tématem domácího násilí si od pondělí mohou prohlédnout návštěvníci Domu kultury města Ostravy. Autorkou expozice nazvané Život s nepřítelem je americká fotografka Donna Ferratová. Fotografie vznikaly v průběhu deseti let, kdy se jejich autorka měla možnost pohybovat v okruhu obětí domácího násilí.

Sérii černobílých fotografií s tématem domácího násilí si od pondělí mohou prohlédnout návštěvníci Domu kultury města Ostravy. Autorkou expozice nazvané Život s nepřítelem je americká fotografka Donna Ferratová. Fotografie vznikaly v průběhu deseti let, kdy se jejich autorka měla možnost pohybovat v okruhu obětí domácího násilí.

Ferratová získala řadu mezinárodních ocenění. Její snímky byly publikovány v časopisech Life, Time, Stern a v The New York Times. Autorka vydala i stejnojmennou knihu, která vyšla již počtvrté. Fotografie si zájemci mohou prohlédnout do 15. října. Poté se výstava přesune do Prahy, kde bude od 14. listopadu. Pražské vernisáže se má zúčastnit i samotná autorka.

Bílý kruh bezpečí otevřel poradnu pro oběti domácího násilí

Občanské sdružení Bílý kruh bezpečí v pondělí v Ostravě otevřelo poradnu pro oběti domácího násilí. Dona centrum bude klientům bezplatně poskytovat právní a psychologickou pomoc. Centrum je navíc schopno zajistit i některé nadstandardní služby, například doprovod k soudu či na policii, a zprostředkovat finanční pomoc. Otevření centra bylo jedním z cílů tříletého projektu Aliance proti domácímu násilí, který mimo jiné usiluje o vytvoření nového zákona zabývajícího se tímto problémem. Má vycházet z rakouského modelu, kde může policie agresora na deset dnů vykázat z místa bydliště. Podle průzkumu agentury STEM z roku 2001 mělo v České republice zkušenost s domácím násilím minimálně 16 procent obyvatel.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.