Feministický a queer tábor 2018 / Feminist and Queer Camp 2018

31.8.2018  

Zveme vás na setkání queer lidí a těch, kdo sympatizují s queer tématikou. Na setkání všech, kdo žerou feminismus, i těch, kdo se nebojí stát u táboráku s feministkama a žvejkat s nima veganský buřty. Kdo se nebojí pohybu, přemýšlení o svém těle, o svých hranicích a hranicích jiných, kdo dokáže respektovat jiné lidi… PŘIJĎTE! Těšit se můžete na víkend plný workshopů, diskuzí, cvičení, kreativity (či alespoň pokusů o ní), koncertů a párty s pivem, limem, koktejlem, sbírání bobříků, táborový karneval a bojovku.

Více

Gender a sebevědomí v uměleckém provozu

21.10.2018  

Diskuze na téma souvislosti sebevědomí a genderu v uměleckém provozu. Jaký vliv na sebevědomí umělkyň a umělců může mít genderová rovnost? V čem je rozdílné postavení umělkyně či umělce vůči institucím? Jak se na uměleckém provozu projevuje mizení umělkyň v důsledku jejich mateřství? Jak vyřešit rozpor uměleckého společenského života a rodičovství zejména v pečující roli? Jaký vliv mají na umělce a umělkyně ekonomické souvislosti, v nichž jejich tvorba vzniká?

Více
feminismus.czČlánky › Turecké ženy na MDŽ protestují proti válce v Iráku

Turecké ženy na MDŽ protestují proti válce v Iráku

13. březen 2003
Dear sisters, Under the threat of war in Iraq on this great day there will be special events dedicated to peace. In order to let know the UN, the US and the Turkish government that Turkish women oppose to war in Iraq there will be street demonstrations and meetings mainly in Istanbul, Ankara and other cities...
Dear sisters, Under the threat of war in Iraq on this great day there will be special events dedicated to peace. In order to let know the UN, the US and the Turkish government that Turkish women oppose to war in Iraq there will be street demonstrations and meetings mainly in Istanbul, Ankara and other cities. In the evening of March 8 women demonstrators from women's NGOs and groups, feminists and activists will meet to blow out candles - action: one minute of darkness for peace. In Ankara there will be demonstrations/meetings with the participation of many women's NGOs and groups against war in Iraq and to support Iraqi women and children.

Panel discussions, conferences, symposia and exhibitions will be organized by women's groups and NGOs, feminists, activists and universities/women's studies and other public and private institutions on the status of women and women's human rights.

Some main topics and organizing bodies are: Women and use of space: exibition, talks with women architecs about their experiences, graduates of 1940-1960 organized by Chamber of Architects& Engineers; women's human rights and trafficking, migration, violence against women, and women and Islam organized by Middle East Technical University, Women's Studies; gender, modernization and parliamentary representation organized by Ankara University Women's Studies; Women and the Civil Code organized by Women's Rights Committee of Lawyers' , Ankara Bar Association; Gender Policies and the Media organized by the General Directorate of the Status and Problems of Women.

There will also be concerts, e.g. works of Turkish women composers and documentaries on pioneer women.

Happy International Women's Days in peace and solidarity.

Füsun Tayanç
kadin2000,Turkey

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.