feminismus.czČlánky › SAMODIVA /divadelní blues pro sólo matky/

SAMODIVA /divadelní blues pro sólo matky/

4. červen 2014
V pátek, 6. června 2014, od 19:30 se v Divadle v Celetné představí inscenace SAMODIVA /divadelní blues pro sólo matky/. Ta vznikla v rámci unikátního projektu Divadlo žen a mužů iniciovaného občanským sdružením Tripitaka a Centrem experimentálního divadla v Brně. Cílem celého snažení bylo podpořit matky samoživitelky, které po mateřské dovolené marně hledaly a hledají práci.
Deset nezaměstnaných matek samoživitelek, deset sólo matek, prošlo v březnu 2013 výběrovým řízením. Na šest měsíců (od dubna do září 2013) tak získaly smlouvu, byly zaměstnány jako herečky v projektu Divadlo žen a mužů. O co jde? O unikátní projekt divadla v sociální akci. Vybrané ženy během šesti měsíců projektu dostávaly kromě sociálního, právního a psychologického poradenství hodiny herectví a tance s profesionálními lektory, dále prošly dílnami kreativního psaní, během kterých se snažily zachytit přelomové okamžiky svého života, své minulosti. Z napsaných textů se postupně rodil námět inscenace, který v mnohém překračuje základní téma genderově podmíněné diskriminace na trhu práce směrem k autentické výpovědi o životní situaci sólo matky v současné společnosti. Hrajeme o rozpadu tradičního modelu rodiny, o nových dimenzích samoty západního člověka i o síle bojovat za svůj život i za život svých dětí.

Námět inscenace vznikal během společných diskusí, až se zčistajasna objevila SAMODIVA – žena naší současnosti, osamocená víla bojující s nástrahami života, hrdá, křehká a vůbec ne tuctová. Po půl roce intenzivní kreativní práce se deset aktérek projektu představilo v kolektivní autorské inscenaci, která je od té doby pravidelně reprízovaná, a to nejen v Brně.

Součástí pražského večera bude divadelní inscenace (trvá asi 55 minut) a promítání filmu České televize (trvá také asi 55 minut). O projektu totiž vznikl časosběrný dokument režisérky Ivety Grófové BLUES PRO SÓLO MATKY.

Více informací o inscenaci Samodiva

Křestní list inscenace: Samodiva /divadelní blues pro sólo matky/ -unikátní projekt divadla v sociální akci

Deset žen. Deset sólo matek. Deset jedinečných životních příběhů, které do sebe vplývají jako řeky. SAMODIVA je blues o ženě mezi čtyřmi zdmi. Odvážné sólo z posledního dechu. Píseň pro všechna vyvěšená telefonní sluchátka. Dno je každým dnem blíž. Ale SAMODIVA tančí. A nakonec možná přetančí i smrt…

Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová

Dramaturgie: Anna Saavedra

Scénář: sestavila Anna Saavedra z textů, které napsaly SAMODIVY

Výprava: tomkom

Kostýmní spolupráce: Věra Vtípilová

Herecká spolupráce: Jakub Cír, Miloslav Maršálek a Petr Nýdrle

Hrají SAMODIVY: Magda Gregurková, Lenka Chmelařová, Uyanga Kaňková, Vladimíra Lehká, Denisa Nytko, Alena Pavlasová, Veronika Schwarzová, Michaela Straková, Lenka Václavíková a Jiřina Zezulová

Premiéra inscenace proběhla na Sklepní scéně Divadla Husa na provázku v pátek 13. září 2013 od 19:30.

Projekt je financován z prostředku ESF a rozpočtu ČR.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.