Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Konference "Break The Silence"

22.2.2019  Praha  | 

Spolek Common Law Society ve spolupráci s proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí, o.p.s., Vás srdečně zve na konferenci a následný mini moot court k tématu sexuálního násilí, s názvem BREAK THE SILENCE, konanou 22. února 2019.

Více

Nemlčíme - Rozhodli jsme se promluvit o sexuálním násilí.

25.2.2019  Praha  | 

Srdečně Vás zveme na druhé promítání rozhovorů projektu Nemlčíme. Sexuální násilí je větší problém, než si myslíme. Proto jsme se rozhodli nemlčet. V sympatickém Prostoru39 Vám představíme celý projekt, jeho vznik a pustíme vám další rozhovory s lidmi, kteří se svěřili se svým příběhem. Je to surové a drsné, nahání to husí kůži a je nám nepříjemně, ale je potřeba vyvracet mýty, které ve společnosti stále jsou. Forma videí, kde vidíme tvář lidí, kteří sexuální násilí zažili, je silná a emotivní, ale věříme, že to bude přínosem. Nebojte se na místo donést své vlastní názory a obavy. Rádi povedeme večer ve volné diskuzi.

Více
feminismus.czČlánky › RU 486 - MIFEPRISTON

RU 486 - MIFEPRISTON

4. červen 2002  | Linda Sokačová
fakta o tvz. potratové pilulce

Pro alternativní interupční tabletku RU 486 (název byl stanoven podle začátečních písmen farmaceutické společnosti, která tento přípravek vyvinula - Roussel-Uclaf) se v současnosti používá označení Mifepriston (ve Francii se používá označení Mifegyne). Jedná se o antiprogesteronový přípravek blokující progesteron, klíčový hormon pro lidskou reprodukci. Jedná se o neinvazivní metodu, během které není třeba používat anestetik. Pokud je mifepriston aplikován v ranném těhotenství, způsobuje spontánní potrat. Vědci také přišli na další možné využití tohoto přípravku při nemocích jako je např. rakovina prsu, rakovina vaječníků, rakovina prostaty atd. V malých dávkách je možné tento přípravek také použít pro zabránění těhotenství během pěti dnů po nechráněném pohlavním styku. Pro přerušení těhotenství být užita vyšší dávka.

Něco málo z historie tohoto přípravku

Mifepriston/RU 486 byl vyvinuje doktorem Etiennem-Emilem Baulieuem v roce 1980 ve Francii, kde byl také od záři 1988 povolen. V říjnu 1988 byla však kvůli protestům protiinterrupčních skupin ve Francii, Spojených státech a Německu přerušena jeho distribuce. O dva dny později francouzských ministr zdravotnictví, Claude Evin, nařídil firmě, aby v zájmu veřejného zdraví začala znovu s distribucí tohoto přípravku. Prohlásil, že "RU-486 je morálním vlastnictví žen, nejenom majetkem farmaceutické firmy".V roce 1991 byl mifepriston/RU 486 povolen ve Velké Británii a v roce 1992 ve Švédsku. Sociální a polické podmínky neumožnily distribuci tohoto přípravku do Spojených států. Bushova administrativa podporovala hnutí pro život(pro life hnutí usilující o legislativní zákaz interrupcí). K novému jednání pak došlo během volebního období Bila Clintona. Přípravek byl nakonec v USA povolen 28. září 2000. K povolení jeho distribuce došlo pravděpodobně na poslední chvíli, protože v únoru tohoto roku se prezidentského úřadu ujal Bush jr., který je zastáncem politiky pro život. Jedním z jeho prvních nařízení bylo přerušení financování zahraničních organizací, které podporují svobodnou volbu žen při rozhodování o interrupci. George W. Bush prohlásil: "Myslím si, že rozhodnutí FDA (americký úřad pro povolování léčiv pozn. aut.) povolit interrupční pilulku RU-486 je špatné. Lidé z obou stran budou jistě souhlasit s tím, že bychom se měli snažit snižovat počet interrupcí. A já se obávám toho, že rozšíření této pilulky udělá z interrupcí běžnou záležitost, místo toho, aby se stávaly ojedinělou záležitostí."

Je tato pilulka bezpečná?

RU-486 je bezpečnou cestou, jak přerušit těhotenství, pokud žena, která ji použije netrpí těmito problémy:

  • Těžká kuřačka
  • Srdeční problémy
  • Vysoký krevní tlak

Srovnání bezpečnosti - Severní Amerika:

  • RU-486: 1 smrt na 200 000 potratů (toto číslo vzrostlo na 500 000).
  • Chirurgický zákrok(Vacuum aspiration): 1 smrt na 200 000 interrupcí.
  • Narození dítěte: 1 smrt na 14 300 těhotenstí
  • Ilegální interrupce: 1 smrt na 3 000 potratů.

Jak RU-486 funguje?

Ve Spojených státech může být pilulka použita do 49 dnů po posledním menstruačním cyklu. Váže se na progesteronové receptory na děložní stěně a tím blokuje produkci ženského progesteronu. RU-486 také pomáhá otevřít cervix a tak způsobuje mírné zmenšení/stažení. Počáteční dávka občas způsobuje žaludeční problémy, bolesti hlavy, slabost, průjmy a/nebo vyčerpání a únavu. Někdy je možné přípravek požít doma a jindy pouze v nemocnici.

Dva dny po použití RU-486 je nutné užít další typ pilulky, která způsobuje samotný potrat. Francouzské studie ukázaly, že v 54% případů, dojde k potratu během 4 hodin, ve 22% případů dojde k potratu během 24 hodin. Žena, která užije RU-486 je 4-6 hodin pod lékařským dohledem. Medikace způsobuje krvácení a hluboké sevření. Po několika dnech je nutné podstoupit další prohlídku, aby bylo potvrzeno, zda k interrupci skutečně došlo.

Testy ukázaly, že k interrupci dojde v 95% případů.Nejvíce efektivní je tato metoda během prvních 7 týdnů těhotenství. Po 9 týdnech je tato metoda méně efektivní a vedlejší příznaky jsou četnější. Krvácení může trvat až 9 dnů (u chirurgického zákroku trvá zhruba 5 dní). Přibližně 1% žen trpí silným krvácením, které vyžaduje další lékařskou péči. Zhruba u 1% případů se přerušení těhotenství nezdaří. U 2-3% případů nedojde ke kompletní interrupci a tyto ženy pak musí podstoupit chirurgický zákrok. Kolem 0,1% - 0,2% žen trpí velkým krvácením a je proto nutné, aby podstoupily krevní transfuzi.

Nejedná se o jednoduchou proceduru, RU-486 má velké množství vedlejších účinků. Pro mnoho žen je však tato metoda přijatelnější než chirurgický zákrok. V polovině roku 1998 zveřejnil Population Council v New Yourku výsledky výzkumu 2,121 žen, které užily RU-486, již podstoupila chirurgický zákrok. 77% těchto žen považovalo RU-486 za "mnohem přijatelnější proceduru", 90% by dalo opět přednost pilulce, pokud by podstoupily další interrupci a doporučily by to ostatním.

Reakce ze strany skupin pro život (pro-life):

Skupiny a jednotlivci pro život obecně věří v to, že život (ve formě vajíčka a spermie) se stává lidskou bytostí již ve stádiu početí. Proto považují RU-486 za přípravek, který zabíjí dítě. Proto je tento přípravek pro-life hnutím obecně odsuzován. Pilulka RU 486 je často nazývána "francouzskou pilulkou smrti".

Dalším z důvodů pro silnou opozici vůči tomuto přípravku je přesouvání interrupční služby z městských klinik také do městských oblastí a to by mohlo pro-life skupinám znemožnit jejich práci.

Stoupenci pro-life hnutí hovoří také o tom, že bylo RU-486 nedostatečně testováno. Kritizují klinické studie, protože se podle nich jedná o testy léku, jejichž účelem je vraždit. Editor vatikánských novin napsal, že RU-486 "Kainova pilulka: monstrum, které cynicky vraždí své vlastní bratry". Pokud lékař/ka někomu doporučí tuto pilulku, pak se sám stává vrahem.

Reakce skupin za svobodnou volbu:

Interrupce mohou být díky tomuto přípravku provedeny brzy po pohlavní styku. K umělému přerušení těhotenství může dojít ještě před tím, než embryo nabude jakýchkoliv lidských znaků. Žena musí na chirurgický zákrok čekat až do 6-7 týdne těhotenství.

Podle některých stoupenců/kyň pro-choice hnutí může tato pilulka pomoci zlepšit situaci v zemích tzv. třetího světa, kde je nedostatek lékařů a také nedostatek hygienických prostor. Pilulka RU-486 je pro tyto situace vhodnější, protože není třeba chirurgických zákroků. Otázkou však zůstává finanční a sociální dostupnost tohoto přípravku pro obyvatelky a obyvatele těchto zemí.

Dalším argumentem je, že použití této pilulky je mnohem méně invazivní a proto přijatelnější než chirurgický zákrok.

Co přineslo povolení RU-486?

  • · Celkový počet interrupcí: ve Francii, Švédsku a Velké Británii se jejich počet nezvýšil od doby, kdy byla RU-486 povolena.
  • · Výhody: ženy žijící ve venkovských oblastech mají snadnější přístup k interrupcím.
  • · Četnost využití: kolem 20% interrupcí ve Francii je prováděno prostřednictvím interrupční pilulky, ve Švédsku to je 17% a v Anglii 7%.

Potratová pilulka u nás nebude

Radka Wallerová, Lidové noviny 7.9.1999

Levnější a zároveň bezpečnější než dosavadní interrupce by mělo být ukončení těhotenství prostřednictvím pilulky RU 486. Firma vyrábějící tabletku zatím svůj preparát na trh v ČR neuvedla, neboť jeho registrační řízení bylo před několika lety zrušeno v důsledku protestních petic. Je zřejmé, že interrupce provedená prostřednictvím tablety by byla levnější než běžná miniinterrupce a interrupce. Tyto dva zákroky mají stejný průběh, liší se pouze tím, v jaké fázi těhotenství jsou provedeny - miniinterrupce do 8. týdne, ostatní do 12. týdne. Miniinterrupce stojí 2500 korun, interrupce 3000 korun. Ceny se v jednotlivých zařízeních mohou mírně lišit podle toho, jaká vyšetření musí žena absolvovat a podobně. RU 486 má vyvolávat potrat do sedmi týdnů od početí. Diskuse, které před několika lety probíhaly v souvislosti s registračním řízení tablety, se přitom nevedly o tom, zda pilulka škodí, ale šlo spíše o etický a politický problém.


Radim Uzel v Právu 1.12.1999

"... Nesmyslnou petiční akcí, podepisovanou zmanipulovanými a neinformovanými věřícími v kostelech, bylo znemožněno zavedení bezpečné a spolehlivé metody umělého potratu prostřednictvím tablety RU 486..."

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.