Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Rózsa Péter - Zakladatelka teorie rekurzivní funkce

Rózsa Péter - Zakladatelka teorie rekurzivní funkce

16. březen 2004  | NKC - Ženy a věda
17. února uplynulo 99 let od narození Rózsy Péter. Rózsa Péter přinesla do teorie matematiky obrovský vklad, za který sice v životě došla uznání, ale její jméno, které by mělo být psáno společně s autory výpočtové teorie (Gödel, Turing, Church, Kleene), je dnes zapomenuto. Rózsa Péter ve svých přednáškách nazvaných „Mathematics is Beautiful” říkala: “Žádný jiný obor než matematika nemůže v takovém rozsahu nabídnout radost z objevování, což je asi největší radostí člověka.

17. února uplynulo 99 let od narození Rózsy Péter. Rózsa Péter přinesla do teorie matematiky obrovský vklad, za který sice v životě došla uznání, ale její jméno, které by mělo být psáno společně s autory výpočtové teorie (Gödel, Turing, Church, Kleene), je dnes zapomenuto. Rózsa Péter ve svých přednáškách nazvaných „Mathematics is Beautiful” říkala: “Žádný jiný obor než matematika nemůže v takovém rozsahu nabídnout radost z objevování, což je asi největší radostí člověka. Péter se zapsala na Eötvös Loránd University v roce 1922 se záměrem studovat chemii, ale brzy přišla na to, že jejím skutečným zájmem je matematika. Studovala se světově známými matematiky, jako byli Lipót Fejér a Jósef Kürschák, a tam také potkala svého dlouhodobého spolupracovníka, Lászlo Kalmára, který první vzbudil její pozornost o předmět rekurzivních funkcí. Po promoci v roce 1927 nastoupila postgraduální studium. Na mezinárodním kongresu matematiků v Curychu v roce 1932 ve svém příspěvku o rekurzivních funkcích poprvé navrhla, aby byly tyto funkce studovány jako samostatný podobor matematiky. Následovala mnoho dalších přednášek a Rózsa Péter získala v roce 1935 Ph.D. summa cum laude. O dva roky později se stala editorkou „Journal of Symbolic Logic”.

V roce 1943 napsala knihu “Playing with Infinity”, pojednání o teorii čísel a logiky pro laiky. Po skončení války získala místo na Budapest Teachers' College. V roce 1951 publikovala monografii „Recursive Functions”, za kterou obdržela státní cenu. Po uzavření Budapest Teachers' College v roce 1955 se stala profesorkou na Eötvös Loránd University , kde působila až do odchodu do důchodu. V roce 1976 publikovala „Recursive Functions in Computer Theory”. Po celý svůj život pracovala na tom, aby dívky a mladé ženy v matematice měly stejné šance jako jejich mužští kolegové.

Zdroj: Newletter únor 2004 –NKC – Ženy a věda.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.