We will not change our show

21.2.2019  Jihomoravský kraj  | 

Výstava We Will Not Change Our Show sdružuje umělce pocházející ze střední a východní Evropy, tvořící v různých médiích a zabývající se různorodými aspekty vyjádření vlastní queer identity. Kurátorská pozice vychází z ideje svobody slova a uměleckého vyjádření. Předpokladem je přesvědčení, že diskuze o citlivých otázkách spojených s queer tematikou může přispět k narušení patriarchálního statu quo, jenž často vylučuje a diskriminuje menšiny.

Více

Žižkovská noc 2019 - Ženy v kultuře

23.3.2019  Praha  | 

Stále lze v některých galeriích a uměleckých sbírkách najít ženy pouze jako múzy, milenky a děvy umělců. Na ženu jako umělkyni narazíme jenom zřídka. Čím to je? V průběhu historie umění jsou umělkyně pevnou a silnou součástí umělecké scény, ale proč nejsou vidět? Téma genderového diskurzu je na větším počátku v České republice než jinde. Až od 80. a 90. let se na české scéně toto téma začalo řešit. Ženy nebyly přijímány na umělecké akademie, které udávaly směr. Nejsou brány vážně. Patriarchát ve společnosti. 4. vlna feminismu, která řeší sexismus. Tohle mohla udělat jenom ženská. Pojem „Ženské umění”. Šovinismus. Obtěžování. Bytí děva v kultuře.
 

Více

Neohrožené ženy v komiksu: Setkání s Martou Breen

25.3.2019  Praha  | 

Skandinávský dům, nakladatelství Argo a Kavárna co hledá jméno zvou na setkání s Martou Breen u příležitosti vydání knihy Neohrožené ženy. Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství v překladu Jitky Jindřiškové.

Více

Oslavte Mezinárodní den rovnosti žen a mužů

17. června 2010 (čtvrtek) - 19. června 2010 (sobota)
I letos slavíme v Gender Studies Mezinárodní den rovnosti, který tradičně připadá na 19. června. Tento den chápeme jako příležitost k diskuzi o tom, co se za rovností žen a mužů skrývá. Pokud rovnost žen a mužů podporujete, slavte s námí. Pokud máte pochybnosti, přijďte se o ně s námi podělit.

Oslavu Mezinárodního dne rovnosti odstartuje večer autorského čtení "Ze šuplíku na veřejnost". Pokud píšete do šuplíku a rádi byste se o své psaní podělili nebo si jenom poslechli jiné, přijďte ve čtvrtek 17. června v 18:00 hodin do knihovny Gender Studies (Gorazdova 20, Praha 2). Těšíme se na Vaše básně, povídky, romány (jen kousky) nebo třeba divadelní hry. Více informací naleznete zde.

Hlavní oslavy propuknou v sobotu 19. června. Jako obvykle budeme rozdávat noviny, tentokrát na téma znásilnění a sexuální násilí. Naše kamelotky a kameloty můžete ráno od 8.30 do 10.30 potkat v Praze na Andělu, Chodově, Karlově náměstí a Černém mostě a nově také v Brně. Na Andělu navíc najdete náš stánek, na kterém si od 10.00 - 17.00 můžete prohlédnout a vzít naše materiály, publikace, letáky ad. Můžete se zde zastavit, podpořit nás, říct nám svůj názor... Těšíme se na Vás.

Odpoledne budou oslavy probíhat také pod taktovkou České ženské lobby. Na žižkovské Parukářce si můžete mezi 15. a 17. hodinou přijít zvážit (svoji) ženu. Více informací naleznete zde.

 „Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.“místo:  Praha (další akce v Brně)
pořádá:  Gender Studies, o.p.s.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.