Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Mýty o Istanbulské úmluvě - diskusní večer

11.12.2018  Praha  | 

Diskutovat budeme o obsahu a dezinterpretacích spojených s tímto dokumentem, zamyslíme se nad příčinami jejich vzniku a nad jejich důsledky.

Více
feminismus.czČlánky › Od Vagina Monologů k V-Day

Od Vagina Monologů k V-Day

20. únor 2004  | Klára Kubíčková  |  Econnect
22. února se bude v Brně konat druhé představení hry Vagina Monology, tentokrát jako součást dvoudenní akce V-day. Hlavním posláním je upozornit širokou veřejnost na problematiku domácího násilí, obchodu se ženami a sexuálního zneužívání.

22. února se bude v Brně konat druhé představení hry Vagina Monology, tentokrát jako součást dvoudenní akce V-day. Hlavním posláním je upozornit širokou veřejnost na problematiku domácího násilí, obchodu se ženami a sexuálního zneužívání.

Vagina Monology

Spisovatelka Eve Ensler udělala přes dvě stovky rozhovorů se ženami o jejich vaginách. Tyto rozhovory později zdramatizovala pro divadlo, které mělo ve Spojených státech neuvěřitelný úspěch. Eve Ensler za ně získala cenu Obie a v současné době se představení stále hraje na Broadway před vyprodaným hledištěm. Hodnota Vagina Monologů je hlavně v síle myšlenky, kterou se snaží sdělit. Jak říká feministka Gloria Steinem: „…čtenáři, ženy i muži, se budou po přečtení knihy cítit nejen svobodnější, ale také si uvědomí, že existují jiné možnosti než starý patriarchální dualismus mužství a ženství, těla a mysli, sexuality a duchovnosti, jenž je zakořeněn v rozdělování našeho tělesného já na ,část, o které mluvíme´ a na ,část, o které nemluvíme´.“

V-day

V roce 1998 se zrodilo hnutí V-Day jako přirozený důsledek Vagina Monologů. Eve Ensler předváděla svoji hru ve městech po celém světě a mnoho žen se jí svěřovalo se svými příběhy plnými sexuálního zneužívání, incestu, rodinného násilí, mrzačení. V-Day vznikl v New Yorku jako odpověď na tyto tragické příběhy, jako katalyzátor, který má urychlit ukončení násilí páchané na ženách. V-Day pořádá akce na bázi dobrovolnictví a utržené peníze ze rozděluje organizacím, které bojují za odstranění násilí proti ženám. Ústřední akcí jednotlivých V-Day je vždy benefiční představení Vagina Monologů, které na sebe nabalí další doprovodné akce spojené s ženskou tématikou. Premiéra českých Vagina Monologů proběhla v září 2002 v Praze, v Brně se hrály poprvé vloni v únoru a poté ještě jednou na podzim v rámci festivalu Mezipatra.

Vagina Monology opět v Brně!

Jediné letošní představení Vagina Monologů Eve Enslerové v České republice se uskuteční v neděli 22. února v brněnském divadle Husa na provázku. Vagina Monology jsou součástí víkendové akce V-Day Brno 2004. Podle organizátorek ze sdružení Cesta Ženy je hlavním posláním upozornit širokou veřejnost na problematiku domácího násilí, obchodu se ženami a sexuálního zneužívání. Výtěžek ze vstupného bude věnován na zlepšení azylového bydlení pro ženy, které se staly obětmi násilí.

Doprovodný program

Kromě samotných Vagina Monologů je letos v Brně i bohatý doprovodný program, zejména sobotní filmové projekce ve sklepní scéně Husy na provázku. Profil německé filmařky Katji Baumgarten začne jejím autobiografickým snímkem Moje děťátko (Mein kleines Kind), který zachycuje zrození, život a smrt jejího syna Martina Tima. Její druhý film Jak jste to všechno zvládly? – Porod doma (Wie habt Ihr das alle geschafft? Geburt im Sommer – Eine Hausgeburt) potom přibližuje jediný den Meike, ženy, která přivádí na svět své první dítě. Oba dva filmy německé režisérky jsou osobní, citlivou a otevřenou výpovědí žen, které se rozhodly podělit se s okolním světem o svůj (ženský) pohled. Filmové projekce budou doplněny diskusí o porodech doma, které se zúčastní zástupkyně Hnutí za aktivní mateřství, porodní asistentka, dula a matka, která svou jedenáctiměsíční dceru skutečně porodila doma. Podle pořadatelek nepůjde o konfrontační debatu, jejím cílem je spíše podělit se o zkušenost s domácím porodem a vysvětlit, jaká omezení v tomto ohledu v České republice platí a jaké možnosti vlastně rodička a její nejbližší mají, pokud se rozhodnou rodit doma. Filmové odpoledne zakončí vítězný snímek loňského ročníku festivalu Jeden svět Love and Diane a vtipně pojaté večerní divadelní představení Starý úhoř vypráví aneb pánská verze Vagina Monologů.

Nedělní program V-Day uvede filmová projekce dokumentu Moje levé prso, který je intimní zpovědí ženy, jež trpí rakovinou prsu. Samotné benefiční představení Vagina Monologů začne v Huse na provázku o půl osmé večer.

V rámci V-Day 2004 se v Brně představí také místní feministické, genderové a jiné aktivistické organizace, které se zabývají otázkou násilí proti ženám. Brno se tak přidá k ostatním městům po celé planetě, kde se v rámci V-Day pořádají osvětové a kulturní akce. Ty vloni proběhly ve 35 zemích a navštívilo je víc než 7 milionů lidí. Loňské brněnské představení bylo beznadějně vyprodáno, předprodej lístků na nedělní představení byl zahájen přímo v divadle Husa na provázku.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.