Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Odejít, nebo zůstat? Večer sdílení na téma de/institucionalizace

22.10.2018  Praha  | 

Institut úzkosti / Institute of Anxiety vyzývá a vítá všechny, kdo chtějí kriticky promýšlet a diskutovat svoje zkušenosti s de/institucionalizací! Večer sdílení je komorním formátem pro cca 20 lidí, z nichž každý se přímo účastní a večer tak spoluutváří, nikdo se neocitá v roli publika. Jednotlivé příspěvky jsou omezeny časem 5 minut a umožňují představit vlastní zkušenost či situaci jako politikum různého druhu. Zůstává čas na moderovanou diskuzi a závěrečnou debatu o tom, co nám sdílení dalo. Večer sdílení není prostorem pro terapii, ale živou kritickou diskuzi.

Více

Jazyk – nástroj (feministické) ne_svobody?

24.10.2018  Praha  | 

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha Jany Valdrové (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit” Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také Ondřej Beran, z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice, zástupce editorského týmu, který připravil knihu Deborah Cameron „Mýtus o Marsu a Venuši. Mluví muži a ženy opravdu různými jazyky?“ k vydání v českém překladu. O souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také Vít Kolek z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabývá genderem v jazyce a generickým maskulinem v němčině a v češtině.

 

Více
feminismus.czČlánky › Obrazovú správu o krajine pripraví Lucia Nimcová

Obrazovú správu o krajine pripraví Lucia Nimcová

17. únor 2003  | SITA
Grant Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na vypracovanie Obrazovej správy o stave krajiny - Slovensko 003 získala Lucia Nimcová so svojím projektom Ženy.
Grant Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na vypracovanie Obrazovej správy o stave krajiny - Slovensko 003 získala Lucia Nimcová so svojím projektom Ženy.

Ocenením pre autorku je nielen 100 tisíc korún, ale aj možnosť samostatnej výstavy v rámci Mesiaca fotografie v Bratislave v novembri a knižné vydanie fotografického projektu. Ako agentúru SITA informoval programový riaditeľ IVO Miroslav Kollár, o víťazke súťaže dnes rozhodla päťčlenná odborná porota, v ktorej bol okrem neho aj Pavel Breier, víťaz prvého ročníka grantu Martin Kollár, Václav Macek a Tomáš Prospěch.

Nimcová by mala začať pracovať na projekte od 15. februára a skončiť by mala do konca októbra. Podstatou projektu je príprava kolekcie 35 až 40 fotografií, ktoré budú fotografickou správou o stave krajiny v tomto roku. Na rozdiel od iných projektov IVO, v tomto prípade nemá ísť o súhrnnú, objektívnu a vyčerpávajúcu správu, ale o subjektívnu autorskú výpoveď.

IVO zorganizoval súťaž už po tretí raz, pričom zúčastniť sa na nej mohol každý fotograf starší ako 18 rokov, a to najneskôr do 10. februára. Víťazom prvých dvoch ročníkov súťaže sa stal Martin Kollár a Jozef Ondzik.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.