Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více

Uvedení tématu sexuálního násilí do českého výzkumu dějin druhé světové války a jejích následků – Workshop

1.2.2019  Praha  | 

Ačkoliv se v uplynulých čtyřiceti letech intenzivně rozvíjel historický výzkum sexuálního násilí, v českém prostředí toto téma stále představuje pověstné bílé místo. A to chceme změnit. V souladu s tezí Susan Brownmiller v níž je znásilnění výrazem moci, nikoli chtíče, nabízí náš workshop uvedení do tohoto tématu. Usilujeme zejména o propojení badatelů, kteří se daným tématem zabývají nebo by o něm chtěli v budoucnu psát. Jednodenní workshop, s účastí Reginy Mühlhäuser a Anny Hájkové, propojí ve třech blocích úvodní metodologickou přednášku s představením případových studií a reflektovanou prací s prameny.

Více
feminismus.czČlánky › Obrazovú správu o krajine pripraví Lucia Nimcová

Obrazovú správu o krajine pripraví Lucia Nimcová

17. únor 2003  | SITA
Grant Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na vypracovanie Obrazovej správy o stave krajiny - Slovensko 003 získala Lucia Nimcová so svojím projektom Ženy.
Grant Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na vypracovanie Obrazovej správy o stave krajiny - Slovensko 003 získala Lucia Nimcová so svojím projektom Ženy.

Ocenením pre autorku je nielen 100 tisíc korún, ale aj možnosť samostatnej výstavy v rámci Mesiaca fotografie v Bratislave v novembri a knižné vydanie fotografického projektu. Ako agentúru SITA informoval programový riaditeľ IVO Miroslav Kollár, o víťazke súťaže dnes rozhodla päťčlenná odborná porota, v ktorej bol okrem neho aj Pavel Breier, víťaz prvého ročníka grantu Martin Kollár, Václav Macek a Tomáš Prospěch.

Nimcová by mala začať pracovať na projekte od 15. februára a skončiť by mala do konca októbra. Podstatou projektu je príprava kolekcie 35 až 40 fotografií, ktoré budú fotografickou správou o stave krajiny v tomto roku. Na rozdiel od iných projektov IVO, v tomto prípade nemá ísť o súhrnnú, objektívnu a vyčerpávajúcu správu, ale o subjektívnu autorskú výpoveď.

IVO zorganizoval súťaž už po tretí raz, pričom zúčastniť sa na nej mohol každý fotograf starší ako 18 rokov, a to najneskôr do 10. februára. Víťazom prvých dvoch ročníkov súťaže sa stal Martin Kollár a Jozef Ondzik.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.