Vyučená švadlena národního podniku Šumavan

27.11.2017  Praha  | 

Galerie hlavního města Prahy představuje práce české umělkyně užívající provokativní pseudonym Sráč Sam. Její tvorba je založena na aktivní kritice nefunkčních/neproduktivních institucionálních rámců a nabývá rozmanitých podob od architektonických realizací přes objektovou, textilní, malířskou či filmovou tvorbu po sociálně angažované performativní projekty.
 

Více

Rape culture ve filmech a seriálech

30.1.2018  Praha  | 

Beseda s Kamilem Filou na téma sexuálního násilí a sexismu ve filmech a seriálech, které bude předcházet promítání filmu Špína Terezy Nvotové.

Více

A pak přišla Mirna

13.2.2018  Praha  | 

Když se z dvacetiletých rebelek stanou třicátnice. Všechno, za co bojovaly, občanská angažovanost, nenormativní postavení ženy ve společnosti, alternativní genderové a rodinné vzorce, najednou tak nějak postrádá smysl. Notabene když to něco s růžovým batůžkem na zádech, co jim říká „matko“, se dokáže s tak povědomou razancí vymezit vůči předchozí generaci. Hra německo-švýcarské autorky Sibylle Berg volně navazuje na její předchozí úspěšnou hru A teď: svět!, která byla prestižním německým divadelním časopisem Theater heute zvolena Hrou roku 2014.

 

Více
feminismus.czČlánky › Obrazovú správu o krajine pripraví Lucia Nimcová

Obrazovú správu o krajine pripraví Lucia Nimcová

17. únor 2003  | SITA
Grant Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na vypracovanie Obrazovej správy o stave krajiny - Slovensko 003 získala Lucia Nimcová so svojím projektom Ženy.
Grant Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na vypracovanie Obrazovej správy o stave krajiny - Slovensko 003 získala Lucia Nimcová so svojím projektom Ženy.

Ocenením pre autorku je nielen 100 tisíc korún, ale aj možnosť samostatnej výstavy v rámci Mesiaca fotografie v Bratislave v novembri a knižné vydanie fotografického projektu. Ako agentúru SITA informoval programový riaditeľ IVO Miroslav Kollár, o víťazke súťaže dnes rozhodla päťčlenná odborná porota, v ktorej bol okrem neho aj Pavel Breier, víťaz prvého ročníka grantu Martin Kollár, Václav Macek a Tomáš Prospěch.

Nimcová by mala začať pracovať na projekte od 15. februára a skončiť by mala do konca októbra. Podstatou projektu je príprava kolekcie 35 až 40 fotografií, ktoré budú fotografickou správou o stave krajiny v tomto roku. Na rozdiel od iných projektov IVO, v tomto prípade nemá ísť o súhrnnú, objektívnu a vyčerpávajúcu správu, ale o subjektívnu autorskú výpoveď.

IVO zorganizoval súťaž už po tretí raz, pričom zúčastniť sa na nej mohol každý fotograf starší ako 18 rokov, a to najneskôr do 10. februára. Víťazom prvých dvoch ročníkov súťaže sa stal Martin Kollár a Jozef Ondzik.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.