Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › NORA hledá logo! aneb Brně vzniká Genderové informační centrum

NORA hledá logo! aneb Brně vzniká Genderové informační centrum

25. zaří 2003
Začátek roku 2004 bude startem také pro novou brněnskou neziskovou organizaci působící v oblasti rovných příležitostí a gender studies –Genderové informační centrum NORA, o.p.s. Organizace nabízející širokou škálu služeb by měla zaplnit jedno z bílých míst na pomyslné mapě neziskových organizací, především co se týče Jihomoravského kraje. Ambicí Nory je vyvíjet podobné spektrum aktivit, jakými se zabývá pražská o.p.s. Gender Studies.
Začátek roku 2004 bude startem také pro novou brněnskou neziskovou organizaci působící v oblasti rovných příležitostí a gender studies –Genderové informační centrum NORA, o.p.s. Organizace nabízející širokou škálu služeb by měla zaplnit jedno z bílých míst na pomyslné mapě neziskových organizací, především co se týče Jihomoravského kraje. Ambicí Nory je vyvíjet podobné spektrum aktivit, jakými se zabývá pražská o.p.s. Gender Studies.

Do aktivit Nory se zapojilo hned několik známých brněnských subjektů: Gender centrum Fakulty sociálních studií MU, Medúza, STUD Brno, dílčí spolupráci poskytuje Poradna pro ženy v tísni a Ženy bez násilí.

Zatímco Gender centrum je ze svého akademického titulu aktivní hlavně v oblasti osvětové a výzkumné (jako jedno z prvních se např. z hlediska rovných příležitostí zaměřilo na konkrétní české podniky a zhodnotilo je v projektu ”Rovné příležitosti žen a mužů v českých a moravských podnicích”) a Medúza nabízí bohatou knihovnu Gender Studies či cyklus Žena v umění, Poradna pro ženy v tísni i sdružení Ženy bez násilí nabízí praktickou pomoc pro stále větší množství žen, které se v brněnského regionu setkaly s domácím násilím. Také STUD Brno je činorodé uskupení - už sedm let sdružuje mladé lidi s homosexuální a bisexuální orientací a mimo jiné je organizátorem známého festivalu gay a lesbických filmů Mezipatra.

Co spojilo tyto samostatné a na první pohled různorodé subjekty?

“Všichni cítíme potřebu koordinovat část své činnosti společně, a nabídnout tak veřejnosti stabilní a funkční informační centrum, které bude moci zajistit spolupráci mezi nevládními i státními organizacemi, monitorovat gender a feministické aktivity v regionu, České republice i zahraničí a spojovat akademickou sféru s neziskovým sektorem,” zdůvodňuje za Gender centrum hlavní koordinátorka přípravné fáze Mgr. Jolana Navrátilová. NORA podle ní vychází z potřeb a požadavků subjektů, které se v České republice genderové problematice věnují. Především by však měla sloužit nejširší veřejnosti - zejména ženské populaci - jako místo, kde jsou soustředěny informace vztahující se k ženské problematice (ženská práva, feminismus, neziskový sektor), ale i k postavení žen a mužů ve společnosti. K dispozici bude knihovna, videotéka, poradna a přednášková místnost. NORA hodlá rozšířit a navázat na publikační i výzkumnou činnost Gender centra, zároveň se nebrání provozovat ve svých prostorách ve středu města koutek pro rodiče s dětmi a další aktivity, které budou žádané.

Hrdinka dramatu Henrika Ibsena nebo prostě jen místo, kde se cítit bezpečně? Symbol vylézání z děr na povrch? Co ve vás evokuje? Centrum NORA hledá pro svůj název vhodné grafické logo, pomozte s jeho vytvořením a získejte knižní dárek z vydavatelství One Woman Press nebo Aspekt dle vlastního výběru a volný vstup do knihovny centra NORA.


Kontakt:
Gender centrum
FSS MU
Gorkého 7
602 00 Brno

fss.muni.cz/gender
gender@fss.muni.cz

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.