Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Nobelova cena za mír putuje do Íránu

Nobelova cena za mír putuje do Íránu

Letošní Nobelovu cenu míru získala proti všem očekáváním íránská aktivistka za lidská práva Šírín Ebadíová (54), a to "za zásluhy o demokracii a lidská práva". Oznámil to v pátek Nobelův výbor v Oslu. Za nejžhavější kandidáty byli přitom ještě ve čtvrtek považováni papež Jan Pavel II. a bývalý český prezident Václav Havel.
OSLO - Ebadíová se zasazuje o posilování právního statutu žen v Íránu, své aktivity zaměřuje také na boj s chudobou a zneužívání dětí. Proslula však především jako první íránská soudkyně. Po Chomejního islámské revoluci v roce 1979 musela ze svého postu odejít. Nyní vyučuje právo na Teheránské univerzitě, jako advokátka také zastupuje četné disidenty. "Každý, kdo se snaží o posilování lidských práv v Íránu, musí žít ve strachu od narození až do smrti, ale já jsem se naučila, tento strach překonávat," prohlásila nedávno Ebadíová. Kritici jí vyčítají, že je příliš proamerická a že pošpiňuje jméno íránského lidu. "Jsem Íránka, jsem na to hrdá a budu žít v mé zemi tak dlouho, jak to jen půjde," prohlásila Ebadíová na jejich adresu. Havel potěšen Exprezident Václav Havel je potěšen, že ocenění získala íránská právnička a bojovnice za lidská práva Šírín Ebadíová. Z toho, co o ní ví, soudí, že si toto ocenění bezpochyby zaslouží a srdečně jí blahopřeje. Sdělila to v pátek na dotaz Práva jeho kancelář. Blahoslav Hruška, Jitka Götzová, DPA
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.