We will not change our show

21.2.2019  Jihomoravský kraj  | 

Výstava We Will Not Change Our Show sdružuje umělce pocházející ze střední a východní Evropy, tvořící v různých médiích a zabývající se různorodými aspekty vyjádření vlastní queer identity. Kurátorská pozice vychází z ideje svobody slova a uměleckého vyjádření. Předpokladem je přesvědčení, že diskuze o citlivých otázkách spojených s queer tematikou může přispět k narušení patriarchálního statu quo, jenž často vylučuje a diskriminuje menšiny.

Více

Žižkovská noc 2019 - Ženy v kultuře

23.3.2019  Praha  | 

Stále lze v některých galeriích a uměleckých sbírkách najít ženy pouze jako múzy, milenky a děvy umělců. Na ženu jako umělkyni narazíme jenom zřídka. Čím to je? V průběhu historie umění jsou umělkyně pevnou a silnou součástí umělecké scény, ale proč nejsou vidět? Téma genderového diskurzu je na větším počátku v České republice než jinde. Až od 80. a 90. let se na české scéně toto téma začalo řešit. Ženy nebyly přijímány na umělecké akademie, které udávaly směr. Nejsou brány vážně. Patriarchát ve společnosti. 4. vlna feminismu, která řeší sexismus. Tohle mohla udělat jenom ženská. Pojem „Ženské umění”. Šovinismus. Obtěžování. Bytí děva v kultuře.
 

Více

Neohrožené ženy v komiksu: Setkání s Martou Breen

25.3.2019  Praha  | 

Skandinávský dům, nakladatelství Argo a Kavárna co hledá jméno zvou na setkání s Martou Breen u příležitosti vydání knihy Neohrožené ženy. Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství v překladu Jitky Jindřiškové.

Více
feminismus.czČlánky › Nápis Tento měsíc menstruuji září na Václavském náměstí

Nápis Tento měsíc menstruuji září na Václavském náměstí

5. únor 2004  | Štěpánka Matúšková
Nápis Tento měsíc menstruuji září na Václavském náměstí
Stanislav Diviš
V úterý 3. února 2004 se sešlo kolem 300 lidí na zahájení výstavy Tento měsíc menstruuji, pořádané Gender Studies, o.p.s. v Gallery Art Factory, v samotném srdci Evropy na Václavském náměstí 15. Galerie je otevřena denně od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin. Celkem 35 umělkyň a umělců odpovědělo na výzvu k účastni na projektu a vytvořilo svá díla na téma menstruace a co s ní souvisí. Mezi vystavenými artefakty převládají fotografie, jsou tu také dvě videa, malby, sochy a objekty, teoretické texty i literární útvary. Nechybí samozřejmě ani objekty z vložek, 180 cm dlouhý spacák, grafické obrazce z papírků chránících lepicí vrstvu či řeřicha vyrostlá na vložce.
Vernisáž obohatila norská umělkyně Rita Marhaug se svou dcerou Sofií performancí. Obě ženy před diváky tiše menstruovaly, až jim krev tekla po bílých kalhotech. Jaroslav Pašmik a Martin Kontra navodili tu pravou atmosféru menstruační hudbou.
V úterý 3. února 2004 se sešlo kolem 300 lidí na zahájení výstavy Tento měsíc menstruuji, pořádané Gender Studies, o.p.s. v Gallery Art Factory, v samotném srdci Evropy na Václavském náměstí 15. Galerie je otevřena denně od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin. Celkem 35 umělkyň a umělců odpovědělo na výzvu k účastni na projektu a vytvořilo svá díla na téma menstruace a co s ní souvisí. Mezi vystavenými artefakty převládají fotografie, jsou tu také dvě videa, malby, sochy a objekty, teoretické texty i literární útvary. Nechybí samozřejmě ani objekty z vložek, 180 cm dlouhý spacák, grafické obrazce z papírků chránících lepicí vrstvu či řeřicha vyrostlá na vložce. Vernisáž obohatila norská umělkyně Rita Marhaug se svou dcerou Sofií performancí. Obě ženy před diváky tiše menstruovaly, až jim krev tekla po bílých kalhotech. Jaroslav Pašmik a Martin Kontra navodili tu pravou atmosféru menstruační hudbou.

V úterý 10. února od 17 hodin v prostorách galerie výstavu doplnilo promítání Originálního videojournalu a přednáška s diskusí s Jiřinou Šiklovou a Kateřinou Čelikovskou "Chceme vložky mezi nožky, aneb vzpomínka na menstruaci v letech minulých". O dva týdny později 24. 2. jsme se zabývaly zobrazováním menstruace v médiích a tabu krve. "Proč je tekutina modrá?" bylo téma přednáška Štěpánky Matúškové, Ireny Reifové a Kristy Feigl-Procházkové, po níž následovala zajímavá diskuse.

K oslavě MDŽ chystá Gender Studies, o.p.s. ve večerních hodinách společenskou akci v galerii.

Návštěvníci a návštěvnice si tak z výstavy mohou odnést nejen umělecký dojem, tričko s dvěma druhy motivů a malý katalog, ale mohou přispět i svým názorem.

S nápadem připomenout důležitost menstruace v lidském životě přišla před loňskými Vánocemi zakladatelka GS Jřina Šiklová. Více než rok trvalo, než se tato náročná akce připravila a skutečnou zásluhu na šťastném konci má ředitelka GS pro vzdělávání Alena Králíková.

hovoří Josef Vomáčka, kurátor výstavy

Co jste se dozvěděl o menstruaci nového během přípravy této výstavy?
Nového jsem se nedozvěděl nic, ale připomněl jsem si její existenci, protože jsem na ni už úplně zapomněl. Ani jsem netušil, že polovina lidstva se s ní každý měsíc setkává, musí s ní žít.

Připadá Vám tato skutečnost blízká či vzdálená?
Pro mě už menstruace neznamená nic. Myslím, že menstruace je přirozený stav. Nikdy jsem také nezažil, že by někdo v takto velké skupině o menstruaci hovořil, prožíval ji, třeba i ironizoval, nebo láskyplně komentoval. Nepřipadá mi to vulgární či skandální. Počítal jsem s tím, že výstava bude spíše taková sociologická sonda. Ale práce, které tu visí jsou na velmi slušné úrovni českého moderního výtvarného umění. Jsem překvapen. Velmi těžký prostor síně jim sice nepomáhá, ale ony ho nakonec přece jen ovládly.

Je v tom něco obecného, že jste na menstruaci zapomněl?
Mnoho mužů, kteří se rozvedou nebo jejich partnerky zestárnout, prožívají druhou polovinu života bez menstruace.

Nalézáte ve vystavených dílech nějaké dominantní uchopení tématu?
Tady žádné opakování není. Provedení jsou tak svébytná, že opakování vylučují. I zde fotografie potvrzuje dominantní postavení v moderním světovém umění, ale není tu nic převládajícího.

Jitka Žabková - bez názvu - objekt z vložek
Stanislav Diviš - Menstruační cyklus - malba ve stylu vědeckého realismu

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.