Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Mýty o Istanbulské úmluvě - diskusní večer

11.12.2018  Praha  | 

Diskutovat budeme o obsahu a dezinterpretacích spojených s tímto dokumentem, zamyslíme se nad příčinami jejich vzniku a nad jejich důsledky.

Více
feminismus.czČlánky › Nápis Tento měsíc menstruuji září na Václavském náměstí

Nápis Tento měsíc menstruuji září na Václavském náměstí

5. únor 2004  | Štěpánka Matúšková
Nápis Tento měsíc menstruuji září na Václavském náměstí
Stanislav Diviš
V úterý 3. února 2004 se sešlo kolem 300 lidí na zahájení výstavy Tento měsíc menstruuji, pořádané Gender Studies, o.p.s. v Gallery Art Factory, v samotném srdci Evropy na Václavském náměstí 15. Galerie je otevřena denně od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin. Celkem 35 umělkyň a umělců odpovědělo na výzvu k účastni na projektu a vytvořilo svá díla na téma menstruace a co s ní souvisí. Mezi vystavenými artefakty převládají fotografie, jsou tu také dvě videa, malby, sochy a objekty, teoretické texty i literární útvary. Nechybí samozřejmě ani objekty z vložek, 180 cm dlouhý spacák, grafické obrazce z papírků chránících lepicí vrstvu či řeřicha vyrostlá na vložce.
Vernisáž obohatila norská umělkyně Rita Marhaug se svou dcerou Sofií performancí. Obě ženy před diváky tiše menstruovaly, až jim krev tekla po bílých kalhotech. Jaroslav Pašmik a Martin Kontra navodili tu pravou atmosféru menstruační hudbou.
V úterý 3. února 2004 se sešlo kolem 300 lidí na zahájení výstavy Tento měsíc menstruuji, pořádané Gender Studies, o.p.s. v Gallery Art Factory, v samotném srdci Evropy na Václavském náměstí 15. Galerie je otevřena denně od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin. Celkem 35 umělkyň a umělců odpovědělo na výzvu k účastni na projektu a vytvořilo svá díla na téma menstruace a co s ní souvisí. Mezi vystavenými artefakty převládají fotografie, jsou tu také dvě videa, malby, sochy a objekty, teoretické texty i literární útvary. Nechybí samozřejmě ani objekty z vložek, 180 cm dlouhý spacák, grafické obrazce z papírků chránících lepicí vrstvu či řeřicha vyrostlá na vložce. Vernisáž obohatila norská umělkyně Rita Marhaug se svou dcerou Sofií performancí. Obě ženy před diváky tiše menstruovaly, až jim krev tekla po bílých kalhotech. Jaroslav Pašmik a Martin Kontra navodili tu pravou atmosféru menstruační hudbou.

V úterý 10. února od 17 hodin v prostorách galerie výstavu doplnilo promítání Originálního videojournalu a přednáška s diskusí s Jiřinou Šiklovou a Kateřinou Čelikovskou "Chceme vložky mezi nožky, aneb vzpomínka na menstruaci v letech minulých". O dva týdny později 24. 2. jsme se zabývaly zobrazováním menstruace v médiích a tabu krve. "Proč je tekutina modrá?" bylo téma přednáška Štěpánky Matúškové, Ireny Reifové a Kristy Feigl-Procházkové, po níž následovala zajímavá diskuse.

K oslavě MDŽ chystá Gender Studies, o.p.s. ve večerních hodinách společenskou akci v galerii.

Návštěvníci a návštěvnice si tak z výstavy mohou odnést nejen umělecký dojem, tričko s dvěma druhy motivů a malý katalog, ale mohou přispět i svým názorem.

S nápadem připomenout důležitost menstruace v lidském životě přišla před loňskými Vánocemi zakladatelka GS Jřina Šiklová. Více než rok trvalo, než se tato náročná akce připravila a skutečnou zásluhu na šťastném konci má ředitelka GS pro vzdělávání Alena Králíková.

hovoří Josef Vomáčka, kurátor výstavy

Co jste se dozvěděl o menstruaci nového během přípravy této výstavy?
Nového jsem se nedozvěděl nic, ale připomněl jsem si její existenci, protože jsem na ni už úplně zapomněl. Ani jsem netušil, že polovina lidstva se s ní každý měsíc setkává, musí s ní žít.

Připadá Vám tato skutečnost blízká či vzdálená?
Pro mě už menstruace neznamená nic. Myslím, že menstruace je přirozený stav. Nikdy jsem také nezažil, že by někdo v takto velké skupině o menstruaci hovořil, prožíval ji, třeba i ironizoval, nebo láskyplně komentoval. Nepřipadá mi to vulgární či skandální. Počítal jsem s tím, že výstava bude spíše taková sociologická sonda. Ale práce, které tu visí jsou na velmi slušné úrovni českého moderního výtvarného umění. Jsem překvapen. Velmi těžký prostor síně jim sice nepomáhá, ale ony ho nakonec přece jen ovládly.

Je v tom něco obecného, že jste na menstruaci zapomněl?
Mnoho mužů, kteří se rozvedou nebo jejich partnerky zestárnout, prožívají druhou polovinu života bez menstruace.

Nalézáte ve vystavených dílech nějaké dominantní uchopení tématu?
Tady žádné opakování není. Provedení jsou tak svébytná, že opakování vylučují. I zde fotografie potvrzuje dominantní postavení v moderním světovém umění, ale není tu nic převládajícího.

Jitka Žabková - bez názvu - objekt z vložek
Stanislav Diviš - Menstruační cyklus - malba ve stylu vědeckého realismu

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.