Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

All I Want for Christmas Is the Fall of Patriarchy

21.12.2018  

"All I Want for Christmas Is the Fall of Patriarchy" is a 1-day exhibition organized and curated by Anna Wim and Natalie Kollega, aiming to give platform and visibility to diverse femme and non-binary artists working with themes of feminism, queerness, social justice, and more.

Více
feminismus.czČlánky › Mezinárodní den žen se zařadil mezi významné dny ČR!

Mezinárodní den žen se zařadil mezi významné dny ČR!

26. listopad 2003  | Michaela Marksová-Tominová
Včera poslanci a poslankyně schválili nové významné dny ČR - spolu s novými Dnem veteránů, Dnem obětí holocaustu a Dnem obětí komunismu také Mezinárodní den žen, který byl do této skupiny zařazen na základě návrhu poslankyně za ČSSD a předsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů Anny Čurdové.
Včera poslanci a poslankyně schválili nové významné dny ČR - spolu s novými Dnem veteránů, Dnem obětí holocaustu a Dnem obětí komunismu také Mezinárodní den žen, který byl do této skupiny zařazen na základě návrhu poslankyně za ČSSD a předsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů Anny Čurdové.

Při této příležitosti je dobré si připomenout, že MDŽ je historicky významným svátkem, který připomíná dodnes trvající úsilí o rovné postavení žen ve společnosti. Tradice začala poslední únorovou neděli v roce 1908 ve Spojených státech, kdy ženy zorganizovaly první Den žen a demonstrovaly za svá hlasovací, politická a ekonomická práva. V roce 1910 na Mezinárodní ženské konferenci v Kodani bylo rozhodnuto, že bude určen jeden den, který bude Mezinárodním dnem žen. Již o rok později se MDŽ poprvé slavil 19. 3. v Německu, Rakousku, Dánsku a Švýcarsku. Ženy, podporovány muži, požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání. Jenom v Německu byl ten rok distribuován milion letáků. Datum 8. března bylo nakonec vybráno na památku ženských nepokojů proti válce a bídě v roce 1917 v Petrohradě, které posléze přerostly v únorovou revoluci a abdikaci cara. Prozatímní vláda, která poté nastoupila, zaručila ženám volební právo.

A ještě poznámka pro ty, kteří a které stále zarputile tvrdí, že MDŽ je svátkem komunistickým, a chtějí slavit jen a pouze Den matek: stejně jako byl MDŽ zneužit komunisty, byl i Den matek kdysi zneužit fašisty. Druhou květnovou neděli, kdy se slaví dodnes, pro něj v roce 1933 vybrali němečtí národní socialisté, kteří v rámci své ideologie vysoko vyzdvihovali mateřství německých žen.

PS: Malá zajímavost ze zákulisí: když poslankyně Čurdová navrhla přidat MDŽ k významným dnům, poslanec Pleva (ODS), který se dosud zviditelnil pouze tím, že se připojil k protiinterrupční iniciativě pánů Karase a Kasala, podal protinávrh, aby byl MDŽ vyřazen. Na schůzi poslanecké sněmovny naštěstí byl jeho protinávrh zamítnut.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.