We will not change our show

21.2.2019  Jihomoravský kraj  | 

Výstava We Will Not Change Our Show sdružuje umělce pocházející ze střední a východní Evropy, tvořící v různých médiích a zabývající se různorodými aspekty vyjádření vlastní queer identity. Kurátorská pozice vychází z ideje svobody slova a uměleckého vyjádření. Předpokladem je přesvědčení, že diskuze o citlivých otázkách spojených s queer tematikou může přispět k narušení patriarchálního statu quo, jenž často vylučuje a diskriminuje menšiny.

Více

Promítání a diskuse Ženy v politice

19.3.2019  Praha  | 

Americké centrum a Fórum 50 % Vás srdečně zvou na promítání a navazující diskusi Ženy v politice. Uvidíte film „14 Women“ o amerických senátorkách a budete moci diskutovat o zastoupení žen v české politice. Po promítání filmu s Vámi budou diskutovat Kateřina Valachová (ČSSD), místopředsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Veronika Šprincová, ředitelka organizace Fórum 50 %. Film bude promítán v angličtině, diskuse proběhne v češtině. 

Více

Mothers, child care and the creation of good socialist citizens'

20.3.2019  Jihomoravský kraj  | 

In 1963 a documentary film, Children Without Love [Děti bez lásky], was smuggled out of Communist Czechoslovakia to the Venice Biennale film festival – and was screened in cinemas at home, surreptitiously tagged onto the end of a Miloš Forman film. It showed emotionally distressed young children looked after for long hours in infant homes, many from the first weeks of infancy. A collaboration between filmmaker Kurt Goldberger, child psychologists, an infant home headmistress and a reformist journalist, the film eventually contributed to a change in the law, with the Communist Party committing to extend paid maternity leave for women. This reversed the state’s previous ideological preference for collective child-rearing and full female employment. In this session we will look at visual and written sources from the time, and oral history testimony. We will explore how the debates over child care, and particularly the mother's role in the infant's early years, reflected changing ideas about how the state should support the healthy development of the child's mind so they could grow up to be good members of society, both in socialist countries and in the 'West'

Více
feminismus.czČlánky › Mezinárodní den žen jinak

Mezinárodní den žen jinak

Mezinárodní den žen jinak
Mezinárodní den žen vyvolává ve spoustě lidí rozporuplné pocity. Většina lidí jej stále vnímá jako relikt socialistického režimu. Dokonce i mladší generace, jež oslavy před rokem 1989 nezažila, má s MDŽ mlhavě spojené karafiáty a obskurní oslavy, které organizovala komunistická strana. Není se čemu divit. Média tento obraz rády připomínají a reprodukují. Ale nejen média.

Mezinárodní den žen vyvolává ve spoustě lidí rozporuplné pocity. Většina lidí jej stále vnímá jako relikt socialistického režimu. Dokonce i mladší generace, jež oslavy před rokem 1989 nezažila, má s MDŽ mlhavě spojené karafiáty a obskurní oslavy, které organizovala komunistická strana. Není se čemu divit. Média tento obraz rády připomínají a reprodukují. Ale nejen média. Podle Zuzany Uhde z Oddělení Gender & Sociologie Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i.: „Politici a političky stále připomínají, že jde o komunistický svátek, a přehlížejí to, co se děje ve světě – např. Světový pochod žen nebo Globální stávka žen, tedy mobilizační aktivity mnoha žen i mužů.“ Nový, či spíše řečeno původní, rozměr tohoto svátku, je obtížné prosadit. Přitom má tento den velmi bohatou, stoletou historii, která je spojená s požadavky žen na volební právo, právo na vzdělání, účast ve veřejném životě, ekonomickou nezávislost atd. Jak potvrzuje Alexandra Jachanová Doleželová, předsedkyně České ženské lobby: „Mezinárodní den žen je podle mě především o oslavě aktivismu za rovná práva žen.“

Právě Česká ženská lobby proto k stému výročí MDŽ zorganizovala týden akcí, které umožnily – kromě setkání různých žen (ale i mužů) – přemýšlet o MDŽ jiným způsobem. Již první aktivita, kterou byla odborná diskuze na téma genderové rovnosti, feminismu, a reflexe postavení a činnosti neziskových organizací, které se sdružují v České ženské lobby, přinesla shodu, že nejde o to, aby měl MDŽ jednotnou tvář, ale naopak. Primárně jde o různost a mnohost témat. Různorodý a pestrý byl celý týden od 8. do 13. března, který potvrdil, že karafiátů není k oslavám zapotřebí a že ženská solidarita není jen vyprázdněným pojmem (i proto celý týden akcí doprovázela sbírka „Ženská solidarita přes hranice“ určená na vzdělávání dívek a žen v Grozném v Čečensku).

Týden akcí měl jak politické, tak kulturní kontury. Pondělí se neslo především v duchu konkrétních požadavků směrem k politické reprezentaci (např. formulace stanovisek podle 12 oblastí Pekingské akční platformy, jejichž přečtení bylo součástí happeningu na Staroměstském náměstí, nebo dopis adresovaný premiérovi vlády Janu Fischerovi, který apeluje na českou vládu, aby věnovala vyšší pozornost řešení otázek (ne)rovnosti žen a mužů v české společnosti). Úterý mapovalo postavení mužů a žen v 21. století pomocí českých i zahraničních sociálních spotů. V k prasknutí nabitém malém sále kina Světozor proběhl minifestival těchto spotů, doprovázený čísly a fakty. Ve čtvrtek se v příjemném prostředí kavárny četlo z oblíbených knih. Ženy různých generací a profesí společně naslouchaly předčítání a sdílely vzpomínky na jiné ženy. Jak se vyjádřila jedna z účastnic: „Byly tu hrozně zajímavé osobnosti i knihy. Měla jsem z toho podobný pocit, jako když jdu z divadla.“

Divadlo nicméně všechny ještě čekalo. V pátek završilo týden oslav představení Mocad(r)ámy slovenského Bábkového divadla na Rázcestí. Inscenace věnovala pozornost různým ženám v různých životních situacích. Hlavním tématem pak byla zkušenost žen s institucionalizovaným násilím: jak na ženy působí společenské normy, tradice, mýty, tlak okolí. I na této akci bylo velmi pestré publikum, které potvrdilo, že není potřeba rezignovat na oslavy Mezinárodního dne žen. Je zapotřebí pokračovat v definování nových významů tohoto svátku a stát se součástí tohoto inspirujícího a radostného procesu.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.