Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Mateřská u nás i v cizině

Mateřská u nás i v cizině

21. listopad 2011
Odpoledne na ČT 2 – 22.11. od 15 hod v rámci cyklu Evropa a svět bude věnováno otázkám spojeným s mateřskou, respektive rodičovskou dovolenou, se zařízeními pro předškolní děti, návratem matek do práce. Dokument se zaměří na zkušenosti pěti Češek s rodičovskou dovolenou v zahraničí, konkrétně v Norsku, Dánsku, Švédsku, Francii a Německu.

Česká republika má nejdelší mateřskou dovolenou v EU, ale zároveň drží primát v nevyužití pracovního potenciálu žen. Má jen velmi málo částečných úvazků a velmi málo mateřských skolek a skoro žádné jesle. Jaká je praxe v zahraničí a jak může stát pomoci? O tom bude film Mateřská v cizině, který natočila Pavla Frýdlová, i následná diskuze. Pozvání do studia přijali Mgr. Michaela Marksová-Tominová, autorka knihy Rodina a práce, ekonom Doc. Daniel Münich a psychiatrička MUDr. Dana Janotová.

Mateřská v cizině

Na téma slaďování rodinného a pracovního života se v poslední době u nás diskutuje často. I o tom, že český model, podle nějž ženy mají nárok na dlouhou mateřskou, respektive rodičovskou dovolenou, je v evropském kontextu zastaralý. Chybějící místa v zařízeních pro malé děti neumožňují tisícům žen návrat do práce, o větším zapojení otců do péče o děti ani nemluvě. Jak rodiče vychovávají své malé děti jinde v Evropě? Jak právní úpravy, širší škála možností zařízení péče o děti i větší vstřícnost zaměstnavatelů vůči rodičům přispívají ke zvýšení porodnosti? O svých zkušenostech s různými modely mateřské a rodičovské dovolené, která není chápána jako žádná dovolená, ale jako rodičovský čas, tedy čas určený oběma rodičům, o různých typech zařízení - i pro ty nejmenší děti - o postupném návratu matek do zaměstnání pomocí částečných úvazků a mnohém dalším vypovídá pět Češek, které žijí nebo dlouhodobě žily v Norsku, Dánsku, Švédsku, Francii a Německu.

Pak bude v cyklu portrétů Evropa a já následovat portrét Katky Jonášové.

Publicistka a feministka Kateřina Jonášová studovala v Americe, Švýcarsku a Německu. Miluje Berlín. "Dřív mi vyhovoval tamní bohémský život, teď, jak někdejší pankáči dospěli a mají děti, mě fascinuje, jak si tam člověk připadá dobře a přirozeně, i když má děti. Je neuvěřitelně přátelský k rodinám."

22.11. 15 hod ČT 2 – v rámci cyklu Evropa a svět bude věnováno otázkám spojeným s mateřskou, respektive rodičovskou dovolenou, se zařízeními pro předškolní děti, návratem matek do práce.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.