Girls Day 2018

26.4.2018  Česká republika  |  Interaktivní den otevřených dveří určený pro všechny dívky ze středních škol, které chtějí nakouknout do firem a třeba i načerpat inspiraci pro svoji budoucí studijní či pracovní kariéru. Girls Day se koná po celém světě, v ČR se tentokrát uskuteční v Praze, Brně, Plzni a Mladé Boleslavi.
Více

Kdo se bojí Ester Krumbachové?

4.5.2018  Praha  | 

První ze série kurátorských bloků věnovaných tvorbě, osobnosti a odkazu Ester Krumbachové. Díky zahraničním kurátorům program nabídne širší perspektivu, v níž je možné uvažovat o upozaděné a zároveň mnohdy mytizované umělkyni, jež ovlivnila několik generací české filmové kultury.

Více

Your Life is Waiting

5.6.2018  Praha  | 

Panelová diskuse o psychiatrickém étosu proběhne v rámci uměleckého projektu Institut Úzkosti. V diskusi se budou zkoumat sociopolitické faktory utvářející psychiatrický étos v českém kontextu i mimo něj. Jak jsou psychiatrické poruchy vymýšleny a konstruovány jako vědecká fakta? Jakou roli v tomto procesu hrají státní instituce? Jak psychiatrický étos ovlivňuje společenské struktury a narativ jáství, který je v nich produkován? Je psychiatrie symptomem kapitalismu a patriarchátu?

Více
feminismus.czČlánky › Literární soutěž: WOMEN'S VOICES IN WAR ZONES

Literární soutěž: WOMEN'S VOICES IN WAR ZONES

13. březen 2003
Since Sept. 11, 2001 there has been constant public reference to concepts of terror, war, and security, but little debate about their meaning, which differs from place to place and person to person. And the voices of women and girls, both within the US and in the rest of the world, have been conspicuously absent from the discussion.
Since Sept. 11, 2001 there has been constant public reference to concepts of terror, war, and security, but little debate about their meaning, which differs from place to place and person to person. And the voices of women and girls, both within the US and in the rest of the world, have been conspicuously absent from the discussion.

To bring forward women's ideas on this subject, and enable them to be heard in the public arena, Women's WORLD, a global free speech network of feminist writers, is initiating a writing contest which will be co-sponsored by the The Nation Institute, whose mission is to defend freedom of expression and strengthen the independent media. The subject is Women's Voices in War Zones.

Eligibility: All women are welcome to participate; age and citizenship are no barrier. We are particularly interested in seeing work from writers, activists, students, and immigrants or refugees.

Rules: Submissions must be previously unpublished personal essays of 1000 words or less, in English, that address one or more of the following questions:

What does the term "war zone" mean to you? Do you live in a war zone or state of terror? Is it personal or public? Who is or are the aggressors? How do you resist? What keeps you going? Where does your hope or security lie? How do you imagine bringing this terror to an end? Does your government or society or family provide you with security or is it a source of your unease?


We will read only one entry per person.

All entries must also include either a one page vita with contact information, or a short biographical statement with the writer's full name and contact information: mailing address, phone or fax numbers, and email address.

Submissions can be sent by email to the following address: ratna @wworld.org; or by fax or post to Women' WORLD, 208 w. 30th St., #901, New York NY 10001. fax 212-947-2973. Email submissions are preferred.

Deadline: Submissions must be received by 5 pm (Eastern Standard Time) on May 1, 2003. Winners will be announced in early June.

Prizes: Prizes will be given to women in three categories: 1) residents of the US; 2) residents of other countries; 3) immigrants or refugees in any country.


There will be three first prizes of $250, and three second prizes of $100. Winning essays will be published on the The Nation website and the websites of Women's WORLD and its affiliates; announced to the press; and circulated to global email lists.


Copyright: By sending us an essay, contestants automatically give Women's WORLD the right to publish it in any form and to license others to do so, whether or not the essay wins a prize.


Judges: The judges will be a diverse panel of three established writers.

Meredith Tax, President
Women's WORLD
208 W. 30th St., #901
New York NY 10001
Tel. 212-947-2915
Fax: 212-947-2973
Email: wworld@igc.org or meredith.tax@verizon.net

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.