Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Manželka, máma, úspěšná v práci - setkání s Kateřinou Hodickou

22.1.2019  Jihomoravský kraj  | 

Setkali jste se s tím, že žena nechce mít děti, protože se bojí, že když jednou vypadne z pracovního procesu, už nikdy nenastoupí do rozjetého vlaku? Je možné skloubit profesní a soukromý život? Některé ženy volí cestu podnikání. . . . Jak podnikat a přitom se starat o svoje děti nám přijde vyprávět Kateřina Hodická, ředitelka Genderového Informačního centra Nora.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více
feminismus.czČlánky › Literární soutěž: WOMEN'S VOICES IN WAR ZONES

Literární soutěž: WOMEN'S VOICES IN WAR ZONES

13. březen 2003
Since Sept. 11, 2001 there has been constant public reference to concepts of terror, war, and security, but little debate about their meaning, which differs from place to place and person to person. And the voices of women and girls, both within the US and in the rest of the world, have been conspicuously absent from the discussion.
Since Sept. 11, 2001 there has been constant public reference to concepts of terror, war, and security, but little debate about their meaning, which differs from place to place and person to person. And the voices of women and girls, both within the US and in the rest of the world, have been conspicuously absent from the discussion.

To bring forward women's ideas on this subject, and enable them to be heard in the public arena, Women's WORLD, a global free speech network of feminist writers, is initiating a writing contest which will be co-sponsored by the The Nation Institute, whose mission is to defend freedom of expression and strengthen the independent media. The subject is Women's Voices in War Zones.

Eligibility: All women are welcome to participate; age and citizenship are no barrier. We are particularly interested in seeing work from writers, activists, students, and immigrants or refugees.

Rules: Submissions must be previously unpublished personal essays of 1000 words or less, in English, that address one or more of the following questions:

What does the term "war zone" mean to you? Do you live in a war zone or state of terror? Is it personal or public? Who is or are the aggressors? How do you resist? What keeps you going? Where does your hope or security lie? How do you imagine bringing this terror to an end? Does your government or society or family provide you with security or is it a source of your unease?


We will read only one entry per person.

All entries must also include either a one page vita with contact information, or a short biographical statement with the writer's full name and contact information: mailing address, phone or fax numbers, and email address.

Submissions can be sent by email to the following address: ratna @wworld.org; or by fax or post to Women' WORLD, 208 w. 30th St., #901, New York NY 10001. fax 212-947-2973. Email submissions are preferred.

Deadline: Submissions must be received by 5 pm (Eastern Standard Time) on May 1, 2003. Winners will be announced in early June.

Prizes: Prizes will be given to women in three categories: 1) residents of the US; 2) residents of other countries; 3) immigrants or refugees in any country.


There will be three first prizes of $250, and three second prizes of $100. Winning essays will be published on the The Nation website and the websites of Women's WORLD and its affiliates; announced to the press; and circulated to global email lists.


Copyright: By sending us an essay, contestants automatically give Women's WORLD the right to publish it in any form and to license others to do so, whether or not the essay wins a prize.


Judges: The judges will be a diverse panel of three established writers.

Meredith Tax, President
Women's WORLD
208 W. 30th St., #901
New York NY 10001
Tel. 212-947-2915
Fax: 212-947-2973
Email: wworld@igc.org or meredith.tax@verizon.net

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.