Šlapeme násilí na paty - 6. ročník charitativního pochodu

21.9.2019  

Další ročník pochodu na podporu organizace ACORUS - centra na pomoc obětem domácího násilí. O podrobnostech odpoledního programu vás budeme postupně informovat zde nebo na našem webu www.slapemenasilinapaty.cz

Více

Feministická konference 2019

27.9.2019  Jihomoravský kraj  | 

Rok se s rokem sešel a rýsuje se před námi druhá feministická konference v Brně.

Více
feminismus.czČlánky › „Homosexualita je sociálně naučená nemorálnost“, Libor Halík, pravoslavný kněz

„Homosexualita je sociálně naučená nemorálnost“, Libor Halík, pravoslavný kněz

14. duben 2008  | Kristýna Ciprová
Ačkoliv se Česká republika ráda chlubí vysokou mírou tolerance a otevřeností vůči LGBT (lesbickým, gay, bisexuálním a transgender) lidem, je evidentní, že rovné postavení je těmto lidem v rámci společnosti stále upíráno (např. odepření institutu manželství, rozdílné zacházení v oblasti rodičovství ad.). Historicky první queer pride, chystaný na poslední červnový víkend do Brna, je proto vítanou událostí, která má na toto přetrvávající nerovné postavení upozornit a znovu otevřít znovu potřebnou společenskou diskuzi.

„Homosexualita je sociálně naučená nemorálnost“ Libor Halík, pravoslavný kněz

Ačkoliv se Česká republika ráda chlubí vysokou mírou tolerance a otevřeností vůči LGBT (lesbickým, gay, bisexuálním a transgender) lidem, je evidentní, že rovné postavení je těmto lidem v rámci společnosti stále upíráno (např. odepření institutu manželství, rozdílné zacházení v oblasti rodičovství ad.). Historicky první queer pride, chystaný na poslední červnový víkend do Brna, je proto vítanou událostí, která má na toto přetrvávající nerovné postavení upozornit a znovu otevřít znovu potřebnou společenskou diskuzi.

Bohužel není asi příliš zarážející, že v této diskuzi jistě zazní i zcela nerelevantní a stereotypní názory. Překvapující, až skoro šokující, a rozhodně odsouzeníhodná, je však míra jejich homofobie. Exemplárním příkladem (obávám se, že nikoliv ojedinělým) mohou být fundamentalistické názory  pravoslavného kněze Libor Halíka, zveřejněné v Brněnském deníku 14.4.2008.

Pan Halík zřejmě předpokládá, že diverzita ve společnosti vede k negativnímu myšlení. To, že opak je pravdou, dokazuje právě jeho přemýšlení. Jinak by nemohl směšovat homosexualitu s pedofilií, upírat stejnopohlavním párům právo na rodičovství z důvodu jejich nemorálnosti (jak může sexuální orientace zakládat morálku?) a přisuzovat LGBT lidem konec v pekle. Osobně vidím cestu do pekel spíše v neschopnosti pana Halíka akceptovat jinakost a v jeho chápání netolerance jakožto legitimního názoru. Podobně nebezpečný se mi jeví ovšem i přístup některých médií, která se snaží zachycením různých názorových spekter vyvolat zdání otevřené diskuze. Ve skutečnosti již samotný výběr zpovídaných lidí odráží spíše mediální tendenci k bulvarizaci či skandalizaci tématu, nikoliv k jeho vyváženosti.

Kristýna Ciprová,Gender Studies

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.