Feminismus po česku aneb žena mezi socialismem a kapitalismem

30.5.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jaké vize měly ženy domáhající se při vzniku republiky volebního práva? Podařilo se jim prosadit, co požadovaly? A co přinesl ženám socialismus? Zdiskreditoval feministické hodnoty? A co pro ně znamenal polistopadový nástup neoliberalismu? Z různých perspektiv o proměnách postavení žen a o konstruktech ženství před a po roce 1989.

Více

Jak jsme vnímali emancipaci

31.5.2018  Praha  | 

Setkání dvou generací je hlavním motivem dalšího diskusního večera na půdě Knihovny Gender Studies. Pavel Kohout, Alena Wagnerová a Michaela Marksová Tominová se společně zamyslí nad minulostí a budoucností ženské emancipace u nás. Debatovat budou nad proměnami mužství a ženství, které zaznamenali v celospolečenském kontextu, ve svém okolí i osobní zkušenosti napříč druhou polovinou minulého století až do současnosti. Jaké proměny vystupující zažili během svých životů a jak je reflektují po osobní stránce - ve svých vlastních životních rolích a ve své práci? Jak se vyvíjely role žen a mužů ve společnosti a veřejném prostoru, v rodině a ve vztazích například v období socialismu nebo v 90. letech? Jaká je situace v poslední době? A jaký je vztah emancipace a feminismu – proč se české ženy snáze identifikují s vlastní emancipovaností než s ideou feminismu? Vylučují se tyto pojmy vzájemně nebo jdou ruku v ruce? Na diskusním večeru budeme hledat odpovědi na tyto i další otázky, přijďte diskutovat i Vy o tom, co Vás zajímá.

Více

Your Life is Waiting

5.6.2018  Praha  | 

Panelová diskuse o psychiatrickém étosu proběhne v rámci uměleckého projektu Institut Úzkosti. V diskusi se budou zkoumat sociopolitické faktory utvářející psychiatrický étos v českém kontextu i mimo něj. Jak jsou psychiatrické poruchy vymýšleny a konstruovány jako vědecká fakta? Jakou roli v tomto procesu hrají státní instituce? Jak psychiatrický étos ovlivňuje společenské struktury a narativ jáství, který je v nich produkován? Je psychiatrie symptomem kapitalismu a patriarchátu?

Více
feminismus.czČlánky › Gynekológovia odmietajú závery správy o sterilizácii Rómok

Gynekológovia odmietajú závery správy o sterilizácii Rómok

10. březen 2003  | SITA
Primári-gynekológovia Košického kraja sú pobúrení a odmietajú závery správy Telo a duša, ktorú vydalo Center for Reproductive Rights a Poradňa pre občianske a ľudské práva o nedobrovoľnej sterilizácii Rómok.
Primári-gynekológovia Košického kraja sú pobúrení a odmietajú závery správy Telo a duša, ktorú vydalo Center for Reproductive Rights a Poradňa pre občianske a ľudské práva o nedobrovoľnej sterilizácii Rómok. Na porade primárov gynekologicko-pôrodníckych oddelení Košického kraja prijali lekári vyhlásenie, s ktorým novinárov oboznámil krajský odborník pre gynekológiu profesor Štefan Lukačin, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia NsP v Krompachoch Ján Králik a primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia VSŽ Nemocnica v Košiciach-Šaci Dušan Frič.

Ako uviedol profesor Lukačin, mnohé závery v správe sú odborne neobhájiteľné a majú slúžiť na nepochopiteľnú degradáciu morálnych a etických kvalít gynekológov. Ako sa uvádza vo vyhlásení, štatistické výsledky starostlivosti o ženy na východnom Slovensku, vrátane žien rómskej minority jasne svedčia o snahe riešiť vážne zdravotné problémy v oblasti reprodukčného zdravia pri rešpektovaní všetkých medzinárodných a vnútroštátnych predpisov. Primári vo vyhlásení odmietajú závery spomínanej správy a považujú ich za účelový, nepodložený a neodôvodnený útok na gynekológov i na Slovenskú republiku.

Je zarážajúce, že sa na obranu kolegov doteraz nepostavili stavovské organizácie Gynekologická spoločnosť SR, ani Slovenská lekárska komora, konštatujú lekári vo vyhlásení. Podľa mienky viacerých gynekológov postupovali autori správy pri získavaní podkladov neeticky a zneužili sociálne najslabšiu časť rómskej menšiny i dobrú vôľu niektorých lekárov. "Aj u nás sa snažili dostať k nemocničným správam nekorektným spôsobom," povedal novinárom D. Frič. Po tomto odhalení už s nimi komunikoval len prostredníctvom právneho oddelenia nemocnice.

Správa vzbudila pozornosť Európskej únie. Na jej základe prebieha aj policajné vyšetrovanie. Vyšetrovatelia evidujú tri trestné oznámenia - dve na NsP Krompachy a jedno na NsP v Gelnici. Celkovo sa však v správe spomína okolo 110 prípadov. Gynekológovia sa pýtajú, prečo sa ženy neobrátili hneď na políciu, ale až teraz, po niekoľkých rokoch. Podľa ich mienky sú za tým peniaze, ale možno i politika s cieľom zdiskreditovať Slovensko a slovenské zdravotníctvo.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.