Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Fotografe Ludvíku: Odjeďte do Saudské Arábie!

Fotografe Ludvíku: Odjeďte do Saudské Arábie!

29. říjen 2003  | Míša Marksová-Tominová
Úryvek z rozhovoru s fotografem Jakubem Ludvíkem.
Úryvek z rozhovoru s fotografem Jakubem Ludvíkem, Magazín Práva ze dne 18. 10. 2003:

…. (předcházející tři otázky se týkají bouřlivého života pana fotografa a toho, že ženy střídají chlapy více než muži – hlavně ty z showbyznysu, se kterými je nejvíc ve styku) …

Podle vás tedy ženy nemají v hlavě nic jiného než střídat muže?

Některé opravdu ne. Proč si to neříct, vždyť to víme. Chlap uvažuje trochu jinak, než že musí jít na módní přehlídku, pak do kina a nakonec se jít pobavit na party. Ženská je ve své podstatě o několik procent pod mužským. Aspoň by to tak logicky mělo být. Chlap by se měl starat a živit rodinu, manželka potom být doma s dětmi.

Takže emancipovaná dívka u vás nemá šanci?

Emancipaci v žádném případě neuznávám, to je nesmysl. To akorát vede k rozvrácení rodiny. Je to tak už od středověku.

Komentář feminismu.cz: Pokud tyto odpovědi pan fotograf myslí skutečně vážně a pokud je brutálně nezkreslila redaktorka, pak nezbývá než mu doporučit dlouhodobou návštěvu Saudské Arábie. Tam vše funguje jak má – a můžete si být jisti, že emancipace se zde neobjevila ani ve středověku!

Další varianta, ta mi ale nakonec přišla méně vtipná: fotografovi Ludvíkovi doporučit, aby vzal za ruku Cyrila Svobodu a začal s ním přesvědčovat ženy, že jsou několik procent za muži a tudíž by jim měly být podřízené. Zn.: doporučujeme hledat inspiraci v Saudské Arábii.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.