Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Evropská ženská lobby zahájila kontroverzní kampaň proti prostituci: „Společně pro Evropu bez prostituce“

Evropská ženská lobby zahájila kontroverzní kampaň proti prostituci: „Společně pro Evropu bez prostituce“

Evropská ženská lobby zahájila kontroverzní kampaň proti prostituci: „Společně pro Evropu bez prostituce“
„Together for Europe free from Prostitution“ je slogan kampaně, kterou v červnu zahájila Evropská ženská lobby. Ta se věnuje tématu potírání prostituce v Evropské unii již od svého vzniku před dvaceti lety a snaží se prosadit systém, kde jsou kriminalizováni zákazníci (či zákaznice), a zajištěny sociální jistoty, které pomáhají prostituujícím se z prostituce dostat.

„Together for Europe free from Prostitution“ je slogan kampaně, kterou v červnu zahájila Evropská ženská lobby. Ta se věnuje tématu potírání prostituce v Evropské unii již od svého vzniku před dvaceti lety a snaží se prosadit systém, kde jsou kriminalizováni zákazníci, a zajištěny sociální jistoty, které pomáhají prostituujícím se z prostituce dostat.

„Pokud bych měl styk s neznámými lidmi desetkrát denně, abych se uživil, za jak dlouhou chvíli by se mi z toho udělalo špatně? Určitě hned na začátku…“, zakončuje mužský hlas provokující video, které je hlavní součástí kampaně. Minutový klip je společným dílem francouzského režizéra Frédérique Pollet Rouyer a belgického režizéra Patric Jean. „Chceme, aby si diváci představili sebe v podobě prostituující osoby, a jaké to je pronajímat něčí sexualitu a tělo za peníze. Pokud je jim tato realita nepříjemná, měli by se proti ní postavit,“ říká Patric Jean. Video je k dispozici také v českém jazyce.

Prostitution def tchèque from Black Moon prod on Vimeo.

Kampaň vyzývá jednotlivce, národní vlády a Evropskou unii, aby přijala konkrétní opatření pro snížení společenské tolerance k sexuálnímu a ekonomickému vykořisťování prostituujících osob, z nichž většina jsou ženy. Navazuje na kampaň z roku 2006 „Není na prodej“ (http://www.womenlobby.org/spip.php?article1862&lang=en).

Evropská ženská lobby je sítí 2500 organizací, které se zaměřují na genderovou rovnost a lidská práva žen, zastupujících 30 členských a kandidátských zemí EU. Prostituci považuje za násilí na ženách a základní porušení lidských práv žen. Inspiruje se Švédským zákonodárstvím v oblasti prostituce, kde je kriminalizován zákazník, nikoliv osoba vykonávající prostituci a je posílen podpůrný systém pro prostituující. Švédsko také poskytuje výstupní programy pro ty, kteří chtějí s prostitucí přestat.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.