Vyučená švadlena národního podniku Šumavan

27.11.2017  Praha  | 

Galerie hlavního města Prahy představuje práce české umělkyně užívající provokativní pseudonym Sráč Sam. Její tvorba je založena na aktivní kritice nefunkčních/neproduktivních institucionálních rámců a nabývá rozmanitých podob od architektonických realizací přes objektovou, textilní, malířskou či filmovou tvorbu po sociálně angažované performativní projekty.
 

Více

Lepší zítřky očima autorek sci-fi /Future Gate 2018/

18.2.2018  

Redaktorka a hudební poblicistka Radia Wave Marie Čtveráčková si bude povídat společně s významnými autorkami sci-fi a fantastiky - Františkou Vrbenskou, Vilmou Kadlečkovou, Julií Novákovou a Lucií Lukačovičovou - o výrazných hrdinkách, konstruování ženství a lepší budoucnosti, velkých společenských změnách, svobodě, soužití, a roli literatury v tom všem.

 

Více

Venušiny dny 2018 - Festival umění o ženách, od žen a pro ženy

7.3.2018  Praha  | 

Třetí ročník festivalu věnovaného umění o ženách, od žen, s ženami i proti nim. Venuše opět otvírá své lůno. A protože jde o třetí ročník, můžete se těšit na tři premiéry a tři zahraniční hosty.

 

Více
feminismus.czČlánky › Evropská ženská lobby zahájila kontroverzní kampaň proti prostituci: „Společně pro Evropu bez prostituce“

Evropská ženská lobby zahájila kontroverzní kampaň proti prostituci: „Společně pro Evropu bez prostituce“

Evropská ženská lobby zahájila kontroverzní kampaň proti prostituci: „Společně pro Evropu bez prostituce“
„Together for Europe free from Prostitution“ je slogan kampaně, kterou v červnu zahájila Evropská ženská lobby. Ta se věnuje tématu potírání prostituce v Evropské unii již od svého vzniku před dvaceti lety a snaží se prosadit systém, kde jsou kriminalizováni zákazníci (či zákaznice), a zajištěny sociální jistoty, které pomáhají prostituujícím se z prostituce dostat.

„Together for Europe free from Prostitution“ je slogan kampaně, kterou v červnu zahájila Evropská ženská lobby. Ta se věnuje tématu potírání prostituce v Evropské unii již od svého vzniku před dvaceti lety a snaží se prosadit systém, kde jsou kriminalizováni zákazníci, a zajištěny sociální jistoty, které pomáhají prostituujícím se z prostituce dostat.

„Pokud bych měl styk s neznámými lidmi desetkrát denně, abych se uživil, za jak dlouhou chvíli by se mi z toho udělalo špatně? Určitě hned na začátku…“, zakončuje mužský hlas provokující video, které je hlavní součástí kampaně. Minutový klip je společným dílem francouzského režizéra Frédérique Pollet Rouyer a belgického režizéra Patric Jean. „Chceme, aby si diváci představili sebe v podobě prostituující osoby, a jaké to je pronajímat něčí sexualitu a tělo za peníze. Pokud je jim tato realita nepříjemná, měli by se proti ní postavit,“ říká Patric Jean. Video je k dispozici také v českém jazyce.

Prostitution def tchèque from Black Moon prod on Vimeo.

Kampaň vyzývá jednotlivce, národní vlády a Evropskou unii, aby přijala konkrétní opatření pro snížení společenské tolerance k sexuálnímu a ekonomickému vykořisťování prostituujících osob, z nichž většina jsou ženy. Navazuje na kampaň z roku 2006 „Není na prodej“ (http://www.womenlobby.org/spip.php?article1862&lang=en).

Evropská ženská lobby je sítí 2500 organizací, které se zaměřují na genderovou rovnost a lidská práva žen, zastupujících 30 členských a kandidátských zemí EU. Prostituci považuje za násilí na ženách a základní porušení lidských práv žen. Inspiruje se Švédským zákonodárstvím v oblasti prostituce, kde je kriminalizován zákazník, nikoliv osoba vykonávající prostituci a je posílen podpůrný systém pro prostituující. Švédsko také poskytuje výstupní programy pro ty, kteří chtějí s prostitucí přestat.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.