Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Evropská směrnice pro porodní asistentky

Evropská směrnice pro porodní asistentky

4. srpen 2004  | Radmila Dorazilová
Ve sbírce zákonů vyšla nová vyhláška o činnostech nelékařských zdravotnických pracovníků, podle které jsou všechny činnosti, porodní asistentky oprávněny vykonávat v souladu s evropskou směrnicí tzn. samostatně bez indikace lékaře! Je to velký pokrok, když si uvědomíme, že ještě před půl rokem tehdejší ministryně MUDr.Součková a ředitelka odboru ošetřovatelství PHDr.Kohoutová byly zásadně proti tomu. Avšak je to jen první krůček. Nyní existuje legislativní chaos, protože tato vyhláška je v rozporu se zákonem o nelékařských povoláních, zákonem o veřejném zdravotním pojištění a vyhláškou, kterou se vydává seznam zdravotních výkonů.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.