Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Embodiment and corporeality in social and gender theory I

Embodiment and corporeality in social and gender theory I

1. říjen 2003  | Dr. Dagmar Lorenz-Meyer
Faculty of Humanities, Charles University. New Course Announcement for the Winter Semester 2003-4. Embodiment and corporeality in social and gender theory I. Wednesdays, 16:45-18:15, room 5023.
Taught by Dr. Dagmar Lorenz-Meyer.
New Course Announcement for the Winter Semester 2003-4
Embodiment and corporeality in social and gender theory I
Wednesdays, 16:45-18:15, room 5023

Taught by Dr. Dagmar Lorenz-Meyer
Email dagmar.lorenz-meyer@ff.cuni.cz


Course description
The sexed and gendered body has long been a central and controversial focus of feminist theoretical, epistemological and political practice. This course will introduce students to a range of theoretical perspectives in the humanities and social sciences (social history, psychoanalysis, phenomenology, anthropology, structuration theory, disability studies) for theorizing the body. It will also focus on current cultural, social and political contexts such as the debate on cosmetic surgery, piercing and body art and transgenderism, in which implications of particular theoretical approaches may be traced, and their ethical and political value assessed and modified. Emphasis will be given to approaches that conceive bodies as both material and discursive entities and to investigating postmodern claims of more fluid forms of embodiment, corporeal investments and meanings.

Course contents
1. Historical representations of body anatomies;
2. Studies on hysteria;
3. The lived body;
4. Researching emotions;
5. Theories of performativity;
6. Cosmetic surgery and body art;
7. Bio-power and the body politic
A detailed list of course subjects and readings will be distributed at the first meeting.

Course requirements
Active and consistent participation; one short oral presentation (jointly or individually), one final research paper (5-6 pages). Please note that the course starts Wednesday, 1 October 2003. Credits will not be given with three or more absences.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.