Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Dokument z České televize zvítězil

Dokument z České televize zvítězil

8. duben 2004  |  ČESKÁ TELEVIZE
Na festivalu Finále v Plzni získal hlavní cenu v kategorii dokumentů nad třicet minut dokument Kristova léta, dámy, který vznikl v koprodukci České televize. Porota ve svém hodnocení mimo jiné uvedla: "Vše v tomto dokumentárním filmu je tak dojemné, jako jeho úvodní píseň. Tento příběh se může odehrávat v jakémkoliv městě kdekoliv na světě."

Na festivalu Finále v Plzni získal hlavní cenu v kategorii dokumentů nad třicet minut dokument Kristova léta, dámy, který vznikl v koprodukci České televize. Porota ve svém hodnocení mimo jiné uvedla: "Vše v tomto dokumentárním filmu je tak dojemné, jako jeho úvodní píseň. Tento příběh se může odehrávat v jakémkoliv městě kdekoliv na světě."

Režisérka Tereza Kopáčová natočila portrét svých čtyř kamarádek ze střední školy, které jsou dnes tak staré, jakochvíle, kdy člověk poprvé vstoupil na Měsíc. Narodily se do zuřícího reálného socialismu a dospěly, stejně jako doba, do kapitalismu. Třicet jim bylo, když se druhé tisíciletí zlomilo ve třetí. Jsou první generací žen, která zkusila žít životy mužů.

Pět bývalých spolužaček z gymnázia řeší život každá po svém a když se sejdou, velmi otevřeně o tom mluví. Martina je kunsthistorička. Pendluje mezi starým a novým kontinentem a po cestě náhle zjistí, že v kariéře i v osmiletém vztahu s americkým architektem je všechno jinak, než se původně zdálo. Lucie je genetička. Uměle vyrobila dvaapůltisíce dětí, ale s "výrobou" vlastního má velký problém a nemá moc času - manželovi je devětapadesát.

Adéla pracuje na ministerstvu. Že ji práce nebaví neřešila, dokud mohla své ambice uspokojovat lámáním mužských srdcí. Léta a kila navíc a jeden nepovedený osudový vztah ovšem vyhrotily situaci. Jana vyměnila kariéru za dvě děti a rodinou idylku. S třicítkou na krku začala svou volbu přehodnocovat. Tereza je dokumentaristka a natočila o svých kamarádkách film.

"Mrzí mě, že jsem vyrobila rozkol v porotě! Kam v poslední době přijdu, tam dělám skandály," okomentovala Tereza Kopáčová skutečnost, že se porotci na jejím vítězství v Plzni neshodli jednomyslně.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.