Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Diář Slavné ženy střední Evropy na rok 2004

Diář Slavné ženy střední Evropy na rok 2004

30. říjen 2003  | Linda Sokačová
V našem feministickém internetovém knihkupectví najdete Diář Slavné ženy střední Evropy na rok 4, který vydává již sedmým rokem organizace proFem, o. p. s. Diář stojí 95,- Kč a můžete si ho objednat v našem on-line knihkupectví či zakoupit v knihovně Gender Studies, o. p. s. Základní myšlenkou každodenního průvodce spojeného s jiným pohledem na dějiny se zabýváme již sedmým rokem. Vyhledáváme ženy, které spolu- nebo proti-tvořily dějiny, dáváme je do databáze a vybíráme je pro Vás do několika výstupů.
Diář Slavné ženy střední Evropy na rok 2004

V minulém roce jste nám náš kalendářík rozebraly/-i takovou rychlostí, že jsme se ani nestačily divit. Jsme velmi rády, že se Vám naše myšlenka líbí, že se na nás obracíte, že nás opravujete a doplňujete nás, a že některé/někteří z Vás navštěvují i naše webové stránky, kde jsou trvale umístěny všechny dosud zveřejněné portrétky z kalendářů Slavných žen střední Evropy. Pro ty z Vás, kteří chcete do diaře náhlédnout poprvé: Základní myšlenkou každodenního průvodce spojeného s jiným pohledem na dějiny se zabýváme již sedmým rokem. Vyhledáváme ženy, které spolu- nebo proti-tvořily dějiny, dáváme je do databáze a vybíráme je pro Vás do několika výstupů. Jedním z nich je právě tento diář - médium, který každý den používáte, do kterého zapisujete a který Vám již proto může v něčem být prospěšný. Nás vede při jeho realizaci myšlenka dávat ženám a dívkám každodenně kousek půdy pro jejich identitu. Soustřeďujeme se na historii střední Evropy, neboť v jiných krajinách tohoto světa ženy hledají již trochu déle. Rády s nimi naší práci propojíme - naše portréty číslo třináct také hranice střední Evropy daleko překračují. Překračují i jedno pravidlo - že totiž píšeme jen o ženách, které již mezi námi nejsou. Třinácté portréty vyjadřují vůli ukázat, že i dnes po celém světě ženy historii spoluvytvářejí. Tentokrát je věnujeme ženám, které aktivně "vytvářejí mír" - jsme přesvědčeny, že v dobách, kdy opětovně válečná řešení mezinárodních a národních konfliktů nabrala plné obrátky, mohou být právě tyto ženy velkým identifikačním momentem. A to nejen pro ženy a dívky, nýbrž i pro muže, kterým genderové stereotypy již také nevyhovují. Jedna ze známých českých žen sice nedávno prohlásila, že za takové "mírotvorce" jsme dříve chodily povinně demonstrovat a nyní to už nemáme zapotřebí. Je tomu naopak: osobní a odvážná angažovanost těchto žen, které v nejhorších dobách zasypaných bombami, vzájemnou zaslepenou nenávistí a absencí lidství, prohlašovaného v novějších dobách paradoxně za ochranu lidských práv, hledají nesnadné, nové cesty k dorozumění, budiž i nám, ženám a mužům v České republice, vzorem. Doufáme, že v sedmém vydání našeho diáře naleznete i Vy "svou ženu", svou hrdinku, svůj ideál - a nebo svou protichůdkyni, svou oponentku. I to stojí za to. proFem

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.