Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více

Uvedení tématu sexuálního násilí do českého výzkumu dějin druhé světové války a jejích následků – Workshop

1.2.2019  Praha  | 

Ačkoliv se v uplynulých čtyřiceti letech intenzivně rozvíjel historický výzkum sexuálního násilí, v českém prostředí toto téma stále představuje pověstné bílé místo. A to chceme změnit. V souladu s tezí Susan Brownmiller v níž je znásilnění výrazem moci, nikoli chtíče, nabízí náš workshop uvedení do tohoto tématu. Usilujeme zejména o propojení badatelů, kteří se daným tématem zabývají nebo by o něm chtěli v budoucnu psát. Jednodenní workshop, s účastí Reginy Mühlhäuser a Anny Hájkové, propojí ve třech blocích úvodní metodologickou přednášku s představením případových studií a reflektovanou prací s prameny.

Více
feminismus.czČlánky › Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II. - REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA

Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II. - REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA

15. listopad 2012  |  Gender Studies, o.p.s.
Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II. - REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA
Zveme vás na druhý cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II. V letošní sérii přednášek se zaměříme na různé proudy vycházející z třetí feministické vlny. Těšit se můžete na témata: kontrakultury, hiphop a feminismus, kyberfeminismus a rock.

Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II.

9.10. 2012 - 18:00

SUBKULTURY, GENDER A FEMINISMUS

PhDr. Marta Kolářová, Ph. D.- pracuje jako výzkumnice v Sociologickém ústavu AV ČR. Doktorát ze sociologie získala na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Dále se věnovala genderovým studiím ve Velké Británii a také jako stipendistka Fullbrightovy komise v USA. Vedla kurzy o genderu, globalizaci a sociálních hnutí na Univerzitě Karlově.

23.10. 2012 - 18:00

FEMINISMUS V HIPHOPOVÉ KULTUŘE

Mgr. Anna Oravcová - studuje v doktorském oboru sociologie na Fakultě sociálních věd UK, zaměřuje se na konstrukci autenticity a genderové identity v hip hopu. Vede workshopy o historii hiphopové kultury a uvádí vlastní pořadu na Rádiu Spin 96,2.

20.11. 2012 - 18:00

KYBORGOVÉ, DOMÁCÍ MAZLÍČCI A DALŠÍ SPŘÍZNĚNÉ DRUHY: FEMINISTICKÝ PRŮVODCE KYBERJUNGLÍ SE ZNAČKOU DONNY HARAWAY

Donna J Haraway, americká kyberfeministka, je pozoruhodnou osobností na poli feminismu, neboť feministické myšlení a nahlížení věci vtělila do uvažování problémech v rámci historie vědy, primatologie a biologie. Těmito provokativními paralelami ukázala feministkám jak se jinak dívat na diskuze kolem ženského těla, vztahu člověka a počítače, výzkumu rozmnožovacích praktik u savců a nebo třeba adorování mazlíčků na sociálních sítích. Delší název přednášky by měl znít „Kyborgové, domácí mazlíčci a další spřízněné druhy: feministický průvodce kyberjunglí se značkou Donny Haraway“, neboť vystihuje, o čem přednáška bude – jde o lidský „výklad“ oblastí, kterými se Haraway zabývá, od počátků až po dnešní její počiny. Na všech těchto zastávkách lze stále pozorovat paralely s naším současným životem s a mezi počítači. Na konci se můžeme ptát jako Haraway před dvaceti lety: „budu radši kyborg než bohyně?“

Petra Štogrová Jedličková založila v roce 1997 jeden vůbec z prvních elektronických časopisů - Ikaros, který se dodnes zabývá aktuálním děním v informační vědě a službách. Téměř 20 let spolupracuje s Gender Studies, kde jako studentka informační vědy kdysi zorganizovala knihovní systém. V roce 2005 založila Studia nových médií na Karlově Univerzitě. V patnácti se stala závislou na počítačových hrách s primitivní grafikou, která se dnes vrací na Iphony jako retro. V osmnácti trávila osm hodin denně na chatu. Dnes tráví osm hodin v práci v PwC, kde má na starosti řízení znalostí. Ve zbylém čase se věnuje svým třem dětem a čtyřem doktorandkám v oblasti informační vědy.

4.12. 2012 - 18:00

REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA

V devadesátých letech se objevily první relevantní analýzy ženského rocku, například kniha Simona Reynoldse a Joy Press The Sex Revolts (1995). Průnik tvůrčích ženských osobností na hudební scénu se zdál revoluční. Muzikantky poprvé ovládly showbyznys, ale prosadily se i v alternativní scéně. Přednáška se zaměřuje na to, jaká nová témata a reprezentace femininity se objevily v USA na vzorku sedmi osobností doby.

PhDr. Pavla Jonsson - překladatelka, hudebnice, genderová kulturní teoretička a učitelka. Působila v rockových skupinách Dybbuk a Zuby nehty, dlouhodobě se zabývá ženami v rockové hudbě a kontrakultuře. Vyučuje na Collegium Hyieronymi Pragensis.


Místo konání: Americké centrum Praha - Tržiště 13 (1. patro) - Praha 1 - Malá Strana

Začátky akcí vždy od 18 hod., doba trvání 1,5 hod přednáška včetně diskuze.

REZERVACE MÍST NUTNÁ NA: KNIHOVNA(@)GENDERSTUDIES.CZ 

Pořádá Gender Studies, o.p.s ve spolupráci s Americkým centrem Praha.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.