Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Odejít, nebo zůstat? Večer sdílení na téma de/institucionalizace

22.10.2018  Praha  | 

Institut úzkosti / Institute of Anxiety vyzývá a vítá všechny, kdo chtějí kriticky promýšlet a diskutovat svoje zkušenosti s de/institucionalizací! Večer sdílení je komorním formátem pro cca 20 lidí, z nichž každý se přímo účastní a večer tak spoluutváří, nikdo se neocitá v roli publika. Jednotlivé příspěvky jsou omezeny časem 5 minut a umožňují představit vlastní zkušenost či situaci jako politikum různého druhu. Zůstává čas na moderovanou diskuzi a závěrečnou debatu o tom, co nám sdílení dalo. Večer sdílení není prostorem pro terapii, ale živou kritickou diskuzi.

Více

Jazyk – nástroj (feministické) ne_svobody?

24.10.2018  Praha  | 

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha Jany Valdrové (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit” Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také Ondřej Beran, z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice, zástupce editorského týmu, který připravil knihu Deborah Cameron „Mýtus o Marsu a Venuši. Mluví muži a ženy opravdu různými jazyky?“ k vydání v českém překladu. O souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také Vít Kolek z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabývá genderem v jazyce a generickým maskulinem v němčině a v češtině.

 

Více
feminismus.czČlánky › Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II. - REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA

Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II. - REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA

15. listopad 2012  |  Gender Studies, o.p.s.
Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II. - REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA
Zveme vás na druhý cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II. V letošní sérii přednášek se zaměříme na různé proudy vycházející z třetí feministické vlny. Těšit se můžete na témata: kontrakultury, hiphop a feminismus, kyberfeminismus a rock.

Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II.

9.10. 2012 - 18:00

SUBKULTURY, GENDER A FEMINISMUS

PhDr. Marta Kolářová, Ph. D.- pracuje jako výzkumnice v Sociologickém ústavu AV ČR. Doktorát ze sociologie získala na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Dále se věnovala genderovým studiím ve Velké Británii a také jako stipendistka Fullbrightovy komise v USA. Vedla kurzy o genderu, globalizaci a sociálních hnutí na Univerzitě Karlově.

23.10. 2012 - 18:00

FEMINISMUS V HIPHOPOVÉ KULTUŘE

Mgr. Anna Oravcová - studuje v doktorském oboru sociologie na Fakultě sociálních věd UK, zaměřuje se na konstrukci autenticity a genderové identity v hip hopu. Vede workshopy o historii hiphopové kultury a uvádí vlastní pořadu na Rádiu Spin 96,2.

20.11. 2012 - 18:00

KYBORGOVÉ, DOMÁCÍ MAZLÍČCI A DALŠÍ SPŘÍZNĚNÉ DRUHY: FEMINISTICKÝ PRŮVODCE KYBERJUNGLÍ SE ZNAČKOU DONNY HARAWAY

Donna J Haraway, americká kyberfeministka, je pozoruhodnou osobností na poli feminismu, neboť feministické myšlení a nahlížení věci vtělila do uvažování problémech v rámci historie vědy, primatologie a biologie. Těmito provokativními paralelami ukázala feministkám jak se jinak dívat na diskuze kolem ženského těla, vztahu člověka a počítače, výzkumu rozmnožovacích praktik u savců a nebo třeba adorování mazlíčků na sociálních sítích. Delší název přednášky by měl znít „Kyborgové, domácí mazlíčci a další spřízněné druhy: feministický průvodce kyberjunglí se značkou Donny Haraway“, neboť vystihuje, o čem přednáška bude – jde o lidský „výklad“ oblastí, kterými se Haraway zabývá, od počátků až po dnešní její počiny. Na všech těchto zastávkách lze stále pozorovat paralely s naším současným životem s a mezi počítači. Na konci se můžeme ptát jako Haraway před dvaceti lety: „budu radši kyborg než bohyně?“

Petra Štogrová Jedličková založila v roce 1997 jeden vůbec z prvních elektronických časopisů - Ikaros, který se dodnes zabývá aktuálním děním v informační vědě a službách. Téměř 20 let spolupracuje s Gender Studies, kde jako studentka informační vědy kdysi zorganizovala knihovní systém. V roce 2005 založila Studia nových médií na Karlově Univerzitě. V patnácti se stala závislou na počítačových hrách s primitivní grafikou, která se dnes vrací na Iphony jako retro. V osmnácti trávila osm hodin denně na chatu. Dnes tráví osm hodin v práci v PwC, kde má na starosti řízení znalostí. Ve zbylém čase se věnuje svým třem dětem a čtyřem doktorandkám v oblasti informační vědy.

4.12. 2012 - 18:00

REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA

V devadesátých letech se objevily první relevantní analýzy ženského rocku, například kniha Simona Reynoldse a Joy Press The Sex Revolts (1995). Průnik tvůrčích ženských osobností na hudební scénu se zdál revoluční. Muzikantky poprvé ovládly showbyznys, ale prosadily se i v alternativní scéně. Přednáška se zaměřuje na to, jaká nová témata a reprezentace femininity se objevily v USA na vzorku sedmi osobností doby.

PhDr. Pavla Jonsson - překladatelka, hudebnice, genderová kulturní teoretička a učitelka. Působila v rockových skupinách Dybbuk a Zuby nehty, dlouhodobě se zabývá ženami v rockové hudbě a kontrakultuře. Vyučuje na Collegium Hyieronymi Pragensis.


Místo konání: Americké centrum Praha - Tržiště 13 (1. patro) - Praha 1 - Malá Strana

Začátky akcí vždy od 18 hod., doba trvání 1,5 hod přednáška včetně diskuze.

REZERVACE MÍST NUTNÁ NA: KNIHOVNA(@)GENDERSTUDIES.CZ 

Pořádá Gender Studies, o.p.s ve spolupráci s Americkým centrem Praha.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.