Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Brněnské ženy budou slavit MDŽ s vložkami a tampóny

Brněnské ženy budou slavit MDŽ s vložkami a tampóny

4. březen 2004  | Iva Baslarová  |  Econnect
Oslavu Mezinárodního dne žen chystá na pondělí 8. března Gender centrum Fakulty sociálních studiií Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s Českým svazem žen. V jazzové kavárně Podobrazy se v průběhu večera vystřídají nejrůznější umělkyně a umělci, kteří tak chtějí vzdát hold příslušnicím „druhého pohlaví“.

Oslavu Mezinárodního dne žen chystá na pondělí 8. března Gender centrum Fakulty sociálních studiií Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s Českým svazem žen. V jazzové kavárně Podobrazy se v průběhu večera vystřídají nejrůznější umělkyně a umělci, kteří tak chtějí vzdát hold příslušnicím „druhého pohlaví“.

Akce s názvem Muži Děti Ženy ženám nabídne pásmo krátkých vystoupení, jež zahrnuje divadelní představení, taneční a hudební vystoupení, recitace, čtení z gender nekorektní literatury, projekce studentských dokumentů a řadu dalších lahůdek. „Protože se Mezinárodní den žen stal v České republice po letech znovu oficiálním svátkem, pokusíme se založit novou tradici oslav,“ uvedla Lucie Jarkovská z Gender centra FSS MU v Brně. „Především chceme slavit tak, jak se nám to líbí,“ dodala. Organizátorky však chtějí také připomenout historii MDŽ a s humorem zavzpomínat na zprofanovanost tohoto svátku v době totalitního Československa. „Vystoupení proložíme ukázkami z normalizačních filmů, kde si připomeneme typický obrázek MDŽ tehdejších dnů – chlebíčky, karafiáty, bonboniéry, utěrky a opilé muže,“ upřesnila Jarkovská.

Účastnice a účastníky brněnské oslavy MDŽ čeká několik originálních příspěvků. Menstruační pantomimické divadlo Lenoch a Spáč uvede premiéru pohádky O Červené karkulce. „Inspirovala nás výstava Tento měsíc menstruuji. Loutky jsme vyrobili z tampónů a vložek, jako předlohu použili genderově senzitivní přepis pohádky O Červené karkulce a ozvláštnili ho tím, že Karkulka dostane cestou k babičce svou první menstruaci,“ uvedl jeden z autorů Miloslav Samek. Nevšední rekvizity si pro své představení zvolila také studentka herectví brněnské JAMU Lenka Košťáková, která zahraje pohádku O neposlušných kůzlátkách svými vlastními prsy. Začátek oslav MDŽ v jazzové kavárně Podobrazy na Moravském náměstí 1 v Brně je v 19 hodin.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.