Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Blanka Knotková – Čapková: Konstruování feminity v indické literatuře

18. listopadu 2003 (úterý) 18:00 - 19:30
Gender Studies, o. p. s. si Vás dovoluje pozvat na přednášku z podzimního cyklu Úterky s gender tentokrát na téma feminismy. Přednáška doktorky Blanky Knotkové-Čapkové bude na téma "Konstruování feminity v indické literatuře". Přednáška se koná v úterý 18.listopadu 2003 od 18. hodiny v prostorách knihovny Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2, 120 00. Místo si můžete rezervovat na : 2 24 91 56 66, gender.media@ecn.cz. Místa jsou rezervována do 18 hod.

p>Úterky s Gender -PODZIM 2003, Feminismy - “Konstruování feminity v indické literatuře“ PhDr. Blanka Knotková – Čapková, PhD.

Literární žena v klasické evropské literatuře představuje zjednodušeně řečeno jeden ze tří základních typů metaforizovaného ženství: 1) Žena poslušná (vždy kladný typ), 2) žena svůdná (kladný typ, je-li objektem rozkoše kladného hrdiny, záporný, chce-li rozkoš sama pro sebe), 3) žena vzbouřená (veskrze záporný typ, „čarodějnice“).

Indická literatura navíc disponuje typem ženy-vládkyně (archetyp bohyně), mocné a nezávislé; aby ženě byla tato nezávislost přiznána, musí ovšem splnit zmíněnou podmínku – být božského původu.

Moderní literatura některá z těchto tradičních schémat demystifikuje, některá přejímá. Jak se vyvíjí literární hrdinka v moderní bengálské literatuře, bude náplní této přednášky.

Přednášku doprovodí literární a obrazové ukázky.

Nepravý klíč v ruce

stojí žena bez hnutí

Těžké dveře zamkly smích

jako slunce jejích očí

pod závojem vyhaslých

Rafik Ázád, „Láska pod pardou“

PhDr. Blanka Knotková-Čapková, PhD.: Vystudovala indologii se specializací na bengálský jazyk a literaturu. Od poloviny 90. let se zaměřuje na genderovou analýzu, především (ale nikoli výlučně) v rámci indologických témat. Přednáší na Fakultě sociálních věd a Fakultě humanitních studií UK v Praze. Je autorkou dvou odborných monografií (Bangladéšské hledání smysluplné demokracie a Poesie bengálského modernismu) a několika překladů z bengálštiny a angličtiny. Časopisecky publikuje v odborných a populárně naučných časopisech (Archiv Orientální, Nový Orient, Reflexe, Dějiny a současnost, Mezinárodní politika), příležitostně v denním tisku.

Úterý 18.listopadu 2003 od 18. hodiny.

Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2, 120 00.

Místo si můžete rezervovat na : 2 24 91 56 66, gender.media@ecn.cz. Místa jsou rezervována do 18 hod.

místo:  knihovna, Gorazdova 20 , Praha 2, 120 00
pořádá:  Gender Studies, o.p.s.
kontakt:  Alexandra Dolezelova     tel.:  224 915 666

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.