Jazyk – nástroj (feministické) ne_svobody?

24.10.2018  Praha  | 

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha Jany Valdrové (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit” Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také Ondřej Beran, z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice, zástupce editorského týmu, který připravil knihu Deborah Cameron „Mýtus o Marsu a Venuši. Mluví muži a ženy opravdu různými jazyky?“ k vydání v českém překladu. O souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také Vít Kolek z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabývá genderem v jazyce a generickým maskulinem v němčině a v češtině.

 

Více

Feminist Voice Party (Zine Launch)

25.10.2018  

The 8th of March Coalition was formed early in 2018 to mobilise supporters for International Women's Day. We are political feminists of many nationalities who reside in Prague and are committed to a revolutionary transformation of society. This event is aiming to bring together the different groups (feminist, student groups, etc) working in Prague so we can support each other. Our magazine has taken the theme of sexual harassment not for any contemporary fashion but because it is an everyday reality for many women in homes, schools, workplaces and indeed universities. We hope you use our publication not just as a source of information but as a key to action. There will be drinks, food and great company!

Více

Workshop na téma "Praktické tipy a rady pro sladění práce a rodiny"

26.10.2018  Praha  | 

Ministerstvo práce a sociálních věcí zve na workshop na téma "Praktické tipy a rady pro sladění práce a rodiny aneb zaměstnavatel i zaměstnanec je člověk a potřebuje sladit práci a rodinu".

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

3. října 2018 (středa)

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Jak vypadá každodenní novinářská praxe z hlediska genderu? Musí ženy novinářky překonávat specifické bariéry ve své práci? Jaké a proč? Jaké jsou nejvýraznější předsudky a stereotypy, se kterými se ženy novinářky setkávají? Jak se odráží na obsahu, který nám média prezentují, a máme šanci je odhalit?

Hovořit budeme i o reakcích diváků/ček, posluchačů/ček, čtenářů/ek. Liší se podle toho, zda zprávu sděluje novinář nebo novinářka? A jaký má vliv zastoupení žen a mužů v redakcích na podobu zpráv a obsah médií? Jaké jsou rozdíly v tématech, která si novinářky a novináři vybírají? A jsou to muži nebo ženy, kteří určují jejich důležitost a pozornost, která jim bude věnována?

Pozvání přijaly a diskutovat budou 3 zástupkyně českých redakcí.

Přijďte diskutovat i Vy o tom, co Vás zajímá.

Účinkující:
• Barbora Černošková z Redakce sportu České televize
• Silvie Lauder z týdeníku Respekt
• Zdeňka Trachtová z Domácí redakce Českého rozhlasu
• moderace: Jitka Hausenblasová, Gender Studies, o. p. s.

Z kapacitních důvodů je na akci nutná předchozí registrace. Místo si můžete zarezervovat na
knihovna@genderstudies.cz

místo:  Masarykovo nábř. 8, 110 00 Praha 1 , Knihovna Gender Studies
pořádá:  Gender Studies, o. p. s.
kontakt:  Knihovna Gender Studies    

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.