Pink for Girls and Blue for Boys

16.6.2019  

V rámci Mezinárodního festivalu Tanec Praha proběhně jedinečné představení pro děti: Pink for Girls and Blue for Boys. Jak s dětmi mluvit o genderových stereotypech? Zkuste začít třeba představením švýcarské choreografky Tabea Martin, jež vzniklo na základě rozhovorů s dětmi.  „Pink for Girls & Blue for Boys“ vznáší otázky na téma, co to znamená být dívka a co chlapec. Je růžová jenom pro holky a modrá pouze pro kluky? Můžou holky plakat, ale kluci ne? Umí kluci lézt na stromy, zatímco holky ne? Jak dochází k tomuto dělení a kdy se z něho stává vyloučení? Kolik je třeba odvahy na to stát si za vlastními názory a potřebami? Pojďme se v této hravé inscenaci spolu s choreografkou a čtyřmi tanečníky zapojit do vzrušující a zábavné taneční debaty o genderu a identitě.

Více

Feministická poezie / Autorské čtení

18.6.2019  Praha  | 

Feministická poezie není ve světě, ale ani v Přestupce novinkou. My máme tu výhodu, že vám tento specifický žánr představí přední básnířky naší doby!

Více

SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ SOUTEŽE NADěJNÁ POLITIčKA

18.6.2019  Praha  | 

Kdo se stane vítezkou 4. rocníku souteže Nadejná politicka? Jakou práci mají za sebou prihlášené politicky? Prijdte na vyhlášení souteže, jejíž smyslem je upozornit na politickou práci žen na komunální a regionální úrovni. Krome slavnostního vyhlášení se mužete tešit i na neformální sítovací cást s politickami u cíše vína. Vítezky souteže, které vybere odborná porota, získají vecné ceny, nové kontakty, propagaci v médiích a doufáme, že i další impuls ke svému profesnímu rustu.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

3. října 2018 (středa)

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Jak vypadá každodenní novinářská praxe z hlediska genderu? Musí ženy novinářky překonávat specifické bariéry ve své práci? Jaké a proč? Jaké jsou nejvýraznější předsudky a stereotypy, se kterými se ženy novinářky setkávají? Jak se odráží na obsahu, který nám média prezentují, a máme šanci je odhalit?

Hovořit budeme i o reakcích diváků/ček, posluchačů/ček, čtenářů/ek. Liší se podle toho, zda zprávu sděluje novinář nebo novinářka? A jaký má vliv zastoupení žen a mužů v redakcích na podobu zpráv a obsah médií? Jaké jsou rozdíly v tématech, která si novinářky a novináři vybírají? A jsou to muži nebo ženy, kteří určují jejich důležitost a pozornost, která jim bude věnována?

Pozvání přijaly a diskutovat budou 3 zástupkyně českých redakcí.

Přijďte diskutovat i Vy o tom, co Vás zajímá.

Účinkující:
• Barbora Černošková z Redakce sportu České televize
• Silvie Lauder z týdeníku Respekt
• Zdeňka Trachtová z Domácí redakce Českého rozhlasu
• moderace: Jitka Hausenblasová, Gender Studies, o. p. s.

Z kapacitních důvodů je na akci nutná předchozí registrace. Místo si můžete zarezervovat na
knihovna@genderstudies.cz

místo:  Masarykovo nábř. 8, 110 00 Praha 1 , Knihovna Gender Studies
pořádá:  Gender Studies, o. p. s.
kontakt:  Knihovna Gender Studies    

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.