Prague Pride

5.8.2019  

Nejteplejší den roku letos nastane v sobotu 10. srpna. Duhový průvod Prague Pride vyrazí opět z Václavského náměstí a skvělá zpráva je, že se vrací na svoji oblíbenou trasu: ulice Na Příkopě – Náměstí Republiky – Revoluční – Řásnovka – Dvořákovo nábřeží – Čechův most – schody na Letnou. V Pride Parku na Letné bude pokračovat zábava, kterou si můžete střihnout podle svého vkusu. Sledovat program na hudebních stagích nebo vogue dance v Pride Ball šapitó, seznámit se a pokecat v nové Komunitní zóně powered by Vodafone, projet se na ruském kole, osvěžit se jídlem a pitím, projít si jarmark LGBT neziskovek nebo nakoupit festivalový merch ve stánku Prague Pride. Chcete odpoledne strávit jako královna? Kupte si vstupenky do VIP zóny. Letos si připomínáme 50 let od zpackané policejní šťáry v newyorském baru Stonewall Inn, která spustila nepokoje a následně vznik hnutí za práva LGBT osob. Pojďte s námi do průvodu oslavit úspěchy hnutí, a zároveň společně ukázat na diskriminaci a nepochopení, kterým LGBT lidé v Česku dodnes každodenně čelí. Pojďte s námi být vidět!

Více

Šlapeme násilí na paty - 6. ročník charitativního pochodu

21.9.2019  

Další ročník pochodu na podporu organizace ACORUS - centra na pomoc obětem domácího násilí. O podrobnostech odpoledního programu vás budeme postupně informovat zde nebo na našem webu www.slapemenasilinapaty.cz

Více

Feministická konference 2019

27.9.2019  Jihomoravský kraj  | 

Rok se s rokem sešel a rýsuje se před námi druhá feministická konference v Brně.

Více
feminismus.czČlánky › "Tvé tělo patří jenom tobě!"

"Tvé tělo patří jenom tobě!"

13. březen 2001  | Kateřina Fialová
Ročně se stane několik desítek českých žen oběťmi obchodu se ženami. Zlákány představou atraktivní práce modelky, tanečnice ale i au-pair odjedou do zahraničí, kde je čeká krutá realita zcela odlišná od jejich původních představ. Česká veřejnost však není o této skutečnosti dostatečně informována a myslí si, že se tento problém naší republiky netýká.
(Econnect, La Strada)
Veronika: Po skončení gymnázia jsem chtěla dál studovat jazyky. Na vysokou jsem se nedostala. Zajímala jsem se o práci v zahraničí. Pak jsem našla inzerát. Hledali někoho na práci k dětem. Práce au-pair mě moc zajímala. Zjistila jsem si, kam jedu, podepsala smlouvu a vyrazila. V Itálii na mě čekali v krásném autě rodiče těch dětí. Ukázala jsem jim smlouvu a pas. To si prý zatím nechají. Z nádherné vily se vyklubal bordel a z těch lidí majitelé. Donutili mě k prostituci.

Tak jako Veronika skončí v České republice ročně několik desítek dalších žen. Obchod se ženami je známým, dlouhodobě celosvětově rozšířeným problémem. Po pádu železné opony v listopadu 1989 se Česká republika řadí do struktur tohoto druhu organizovaného zločinu. Obchod se ženami je v ČR definován podle §246 jako trestný čin a jeho pachateli hrozí odnětí svobody na jeden rok až osm let. Prakticky nelze zjistit, kolik žen se stane ročně obětmi tohoto zločinu. Statistické údaje jsou nekomplexní, protože hodně z postižených žen má strach z pomsty ze strany mafie nebo se bojí zavrhnutí ať již ze strany rodiny nebo "jen" blízkého okolí. Informace o počtech obětí pochází proto z několika, zpravidla navzájem nepropojených, zdrojů. Jedná se o instituce, které se ženami - oběťmi přišly do styku, jako jsou české zastupitelské úřady v zahraničí, místní policie, nevládní organizace, česká kriminální policie či Útvar boje proti organizovanému zločinu. Z obdobných důvodů vystupují mnohdy oběti obchodu pouze jako svědci trestného činu nebo si dokonce přejí zůstat v naprosté anonymitě.

Důraz na prevenci jiných trestných činností, např. distribuce drog, zatlačil problematiku obchodu s lidmi do pozadí. "Průzkumy, které iniciovala IOM dokázaly, že česká veřejnost není dostatečně o této skutečnosti informována a myslí si, že se tento problém naší republiky netýká", uvedla vedoucí informační kampaně Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Barbora Šimerová. Zhoršující se ekonomická situace a s ní související rostoucí nezaměstnanost dává trumfy do rukou organizátorů obchodu, kteří využívají malé informovanosti některých žen a lákají je na sliby atraktivní a dobře placené práce v zahraničí. Představy těchto žen se však často liší od kruté reality. Podle IOM narůstá v západoevropských zemích počet žen zadržených jako nelegálně pracující migrantky - prostitutky, které tvrdí, že byly k práci donuceny.

Z průzkumů české neziskové organizace La Strada ČR, která se již od roku 1995 zaměřuje na prevenci obchodu se ženami a na podporu jeho obětí, vyplývá, že oběti znaly pachatele již delší dobu. Většinou se totiž jedná o lidi s jejich nejbližšího okolí - rodiče, kamarády, přítele. "Během jednoho roku jsme zaznamenali 130 případů obětí obchodu se ženami, z toho pouze dvě ženy byly uneseny, zbytek byl donucen svým nejbližším okolím," zareagovala na uvedený fakt zástupkyně bulharské La Strady. Mezi oběti nepatří pouze ženy ze sociálně slabých rodin nebo s nižším vzděláním, ale i vysokoškolačky, které v rámci hledání prázdninové práce reagují na lákavé inzeráty v tisku.

Důležité je proto informovat potenciální oběti, jimiž jsou mladé dívky a ženy s úmyslem migrovat do zahraničí za prací či studiem, o fenoménu obchodování se ženami, upozornit je na rizika spojená s jejich cestami a zároveň jim poskytnout dostatek informací k tomu, aby se před odjezdem za prací dozvěděly maximum pro svou ochranu. La Strada se proto podílela na prevenčním projektu s IOM, který se zaměřil na masovou informační kampaň v rámci celé republiky (TV klip, inzerce v masmédiích, plakáty, pohlednice "Bumerang", informační letáky v restauracích, vlacích ČD atd.)

Neměně důležitým faktorem je vytvoření a hlavně "zprovoznění" komunikační cesty mezi státní správou, relevantními nevládními organizacemi a ostatními příslušníky odborné veřejnosti, která by měla přispět k lepšímu zmapování a poznání celé problematiky a tím i k spoluvytváření prevenčních mechanizmů na zamezení růstu tohoto jevu do budoucna.

Kateřina Fialová


V úterý a čtvrtek od 12:00 do 16.00 hod, je v provozu INFO linka na pražském tel. čísle 02/22 71 71 71, na které pracovnice La Strady podávají podrobné informace o tom, co mají dívky před svým odjezdem do zahraničí za prací učinit, jak má vypadat smlouva, jaká rizika na ně mohou za hranicemi čekat.

Ženy a dívky v nouzi se mohou obrátit na SOS linku, která je v provozu úterý a čtvrtek od 12:00 do 16:00 na tel.: 02 / 22 71 71 71, kde se snaží pracovnice pomáhat řešit konkrétní situace dívek v ohrožení. Pokud dá volající žena souhlas bude kontaktována také policie.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.