PRODLOUŽENO: Výstava | PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie

8.3.2024  Praha  |  Měsíc březen je věnován feministické historii. V předvečer MDŽ, 7. 3. bude v 18:00 slavnostně zahájena výstava PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie. Přijďte se podívat na místa spojená s historií ženského hnutí očima fiktivní postavy Anny Kovářové, která vás provede vším, co zažila na vlastní kůži. A zanechte vlastní stopu ve feministické historii. Více

Posil svůj hlas ve veřejném prostoru

23.3.2024  Praha  |  Je ti 15–29 let a žiješ v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji? Není ti lhostejné, co se kolem tebe děje? Chceš si zlepšit své argumentační a prezentační dovednosti a obranu před manipulací? Přihlas se na workshop a posil svůj hlas ve veřejném prostoru! Více

Týden pro reprodukční spravedlnost

2.4.2024  Praha  | 

Nechceš pochodovat s extrémisty, co chtějí lidem odepírat právo na interrupci? Aliance pražských feministických kolektivů pro začátek jara připravila příjemnější alternativu. Přidej se k prvnímu pražskému Týdnu reprodukční spravedlnosti a seznam se s aktivistickou scénou, které bojuje za reprodukční práva nejen v České republice.

Více
feminismus.czČlánky › Proč Popkultury?

Proč Popkultury?

10. květen 2001  | Petra Hanáková
Denně jsme z médií bombardováni nekonečným množstvím obrazů žen a mužů, které s sebou nesou dodatečné poselství o současném světě a pozici ženy v něm. Nová rubrika Popkultury mapuje fenomény populární kultury.
Proč popkultury?

Nová rubrika Popkultury mapuje fenomény populární kultury, které se vědomě či nevědomě dotýkají otázky odlišnosti pohlaví, genderu a jemu přidělené sociální role. Denně jsme z médií bombardováni nekonečným množstvím obrazů žen a mužů, které s sebou nesou dodatečné poselství o současném světě a pozici ženy v něm.

Tato rubrika vznikala z našeho přesvědčení, že je důležité nejen analyzovat společenskou a politickou pozici žen ve společnosti, ale také je třeba si všímat obrazů žen (a mužů), které nám přinášejí audiovizuální média, a poukazovat na některé, více či méně skryté genderové významy. Ženské hnutí se nemůže zabývat jen skutečným "tělem" žen a jeho pozicí v sociálních strukturách, ale musí se snažit rozšifrovat i záplavu obrazů, které obvykle nebývají "nevinné" - často mají tendenci nám jaksi mimochodem předepisovat určitou normativní realitu či způsob chování.

Přestože feministická reflexe kultury (a především pak mediální popkultury) je v západních zemích běžná již od 70. let, u nás v tomto směru stále existuje určité vakuum. Obrazy nepovažujeme za tak významné, nevěříme v jejich sílu, a o to snadněji jim podléháme. Netřeba podotýkat, že většina obrazů nám předkládaných je stále ještě vytvářena muži, a podobně také muži určují, jaké projevy populární či vysoké kultury mají být požadovány za důležité. Popkultury vznikly i z touhy zmocnit se "svých" obrazů, demaskovat je, a tak prolomit tento začarovaný kruh.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.