Výstava - vernisáž: Lucie Dovičáková #HEREFORYOU

13.10.2023  Praha  |  Galerie Artwall zve na vernisáž a výstavu Lucie Dovičákové, výrazné představitelky současné slovenské figurativní malby. Více
feminismus.czČlánky › Novinka v knihovně GS - Savvy part-time professional : how to land, create, or negotiate the part-time job of your dreams

Novinka v knihovně GS - Savvy part-time professional : how to land, create, or negotiate the part-time job of your dreams

12. únor 2007  | Lenka Neubauerová
Rádi bychom představili novinku v knihovně Gender studies. Berger, Lynn. Savvy part-time professional : how to land, create, or negotiate the part-time job of your dreams. 1st ed. Herndon : Capital books, 2006. 268 s. (Capital Savvy series). ISBN 1-933102-18-7. Knihu si lze vypůjčit v Gorazdově 20, út-pá od 12-18 hod. Více informací na knihovna@genderstudies.cz nebo 224 913 350.

Berger, Lynn. Savvy part-time professional : how to land, create, or negotiate the part-time job of your dreams.  1st ed. Herndon : Capital books, 2006. 268 s. (Capital Savvy series). ISBN 1-933102-18-7.

Kniha je jakýmsi průvodcem pro ty, jenž uvažují o práci na částečný úvazek. Nechá nás zamyslet se, zda part-time job je právě pro nás to pravé ořechové nebo jak v takovém zaměstnání zahájit úspěšnou kariéru. Jaké se vlastně nabízejí možnosti? Které firmy takovou práci nabízejí a pro jaké skupiny je která práce nejvhodnější?

Jako první je třeba si uvědomit životní potřeby, jenž ve skutečnosti musíme a chceme ze svého platu uspokojovat. Mnoho lidí například žije v nákladném bytě proto, že v podobném bytě žijí ostatní. Nijak si ho neužijí - musí hodně pracovat, aby ho zaplatili. Lidé často vůbec netuší, kam se jejich mesíční plat vytratil. Kolik nás stojí dům a auto, kolik stravování v restauracích nebo volnočasové aktivity? Necháváme si finančí rezervu nebo se nacházíme neustále v minusu?

Jak takový zkrácený job najít. Obecně je lépe začít pracovat na plný úvazek a teprve ve  chvíli, kdy zaměstnavateli předvedeme, že jsme schopní a odpovědní pracovníci, můžeme začít vyjednávat. Výhodou pro mnohé z nás je možnost provádět práci alespoň částečně z domova. To však záleží na její povaze. Pokud potřebujeme pouze počítač, telefonní linku a fax, pak je relativně jednoduché takový plán realizovat. Je třeba zamyslet se, jak moc bude náš zaměstnavatel ochoten hradit nám vzniklé náklady a telefonní účty nebo jaké překážky z toho pro něj (a samozřejmě i pro nás) mohou plynout. Pokud známe někoho, kdo na částečný úvazek z domova pracuje a jeho práce je podobná té naší, kontaktujme ho, může poskytnout užitečné rady.

Důležité je neustále si pamatovat, že z takového jednání musí plynout benefity pro obě strany. Také nepůsobí příliš profesionálně, pokud začneme hrozit, že končíme, pokud šéf na naše podmínky nepřistoupí. Můžeme se pokusit navrhnout dohodu o zkušební době, popřípadě přijít s naším návrhem za půl roku znova.

V dnešní době si totiž stále více firem uvědomuje, že vyhovět svým zaměstnancům a přizpůsobit pracovní podmínky zvyšuje jejich spokojenost a produktivitu práce. Výzkumy to dokládají. Lidé pracující méně než osm hodin si lépe dokáží zorganizovat práci a stanovit si priority. Firmy si dobré zaměstnance musí hýčkat. Vědí, že se nevyplatí neustále zaškolovat nové pracovníky a čekat zda se osvědčí.

Když náš návrh nepadne na úrodnou půdu, začneme hledat v jiných vodách. Pracovní příležitosti tvoří jeden velký ledovec. Pouze špička vykukuje a zbytek je schvován pod hladinou – tam se také nachází ty nejlepší.

V dnešní době lidé hledají práci většinou přes internet. Drtivá většina z nás se obrátí na vyhledávače, které nám během okamžiku nabídnou nekonečné množství nabídek, v nichž se sotva orientujeme, natož, abychom našli takovou, která by se alespoň trochu přibližovala našim představám. Mnohem výhodnější je hledat práci přímo na webových stránkách firem, jenž jsou pro nás zajímavé nebo na ně dostaneme dobré reference. A i když neprezentují pozici, kterou bychom chtěli, poslat životopis se vyplatí. Můžeme se hlásit o pozici, která se teprve formuje v manažerských plánech nebo úvahách.

Podobný efekt má networking – tedy mluvit všude a s každým o tom, jakou práci hledáme. Každý náš známý má přece své známé a ti se mohou zmínit, že nutně potřebují obsadit právě „naše“ místo.

Tím, že vezmeme part time job, můžeme například ušetřit náklady za chůvu. Ale hlavně získáme více času pro sebe. Studie ukazují, že lidé narozeni v období 1965 – 1980 více než jiné generace touží a dokáží si zajistit rovnováhu mezi prací a rodinou.

I přesto žijeme ve společnosti bezdětných a svobodných jedinců, kteří jsou nervozní, pokud odpracují jen 40 hodin týdně, protože dnes se „nosí“ přesčasy.

Pokud svoji práci doplňujeme alkoholem či podpůrnými prostředky proti bolesti nebo na spaní, je nejvyšší čas! Uvědomme si, že množství strávených hodin v práci si za naši luxusní výplatu nedokoupíme zpět.

Lenka Neubauerová, studentka sociální práce a sociální politiky na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity JEP v Ústí nad Labem. 

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.