Cítiš sa bezpečně? Diskusia o feministických prístupoch k bezpečnosti

27.11.2022  Ruské napadnutie Ukrajiny vo februári 2022 ovplyvnilo témy spojené s individuálnou aj kolektívnou bezpečnosťou v strednej a východnej Európe. Lenže diskusie (nielen) na Slovensku sú zväčša polarizované a zdá sa, že ich viac motivuje snaha zaujať „správnu pozíciu“ než pochopiť situáciu. Na tomto podujatí organizácie ASPEKT hostia nahliadnu do vybraných aspektov politických dejín, obrany štátu či feministických bezpečnostných štúdií a súčasné diskusie sa pokúsia trochu rozrôzniť. Více

Proč jsme tak naštvané? | Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové

29.11.2022  Praha  | 

Srdečně vás zveme na další večer série Úterků s Knihovnou Jiřiny Šiklové! Tentokrát budeme diskutovat o nové knize Proč jsme tak naštvané? s její autorkou a odborovou právničkou Šárkou Homfray, a s Barborou Baronovou, nakladatelkou a literární dokumentaristkou z nakladatelství wo-men, kde kniha právě vyšla.

Více

Poslední ghetto: Všední život v Terezíně | Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové

6.12.2022  Internet  | 

Srdečně vás zveme na další z podzimní série Úterků s Knihovnou Jiřiny Šiklové! Hostkou prosincové diskuze bude historička Anna Hájková, expertka (nejen) na queer dějiny holocaustu, která představí svou knihu Poslední ghetto: Všední život v Terezíně. Zaměříme se tak na dějiny holocaustu a Terezína a budeme se jim věnovat také z genderového pohledu.

Více
feminismus.czČlánky › Firma roku 2022: Rovné příležitosti | Závěrečná konference

Firma roku 2022: Rovné příležitosti | Závěrečná konference

27. zaří 2022  | Lucie Přibyl
Firma roku 2022: Rovné příležitosti | Závěrečná konference
Příjmová rovnost je jedním z nejdůležitějších cílů v rámci genderové problematiky na trhu práce. Průměrná gender pay gap (GPG = genderová diskrepance v mzdách a platech žen oproti mužům) je v EU kolem 15 % a ačkoli se v Česku situace pomalu zlepšuje, stále před sebou máme dlouhou cestu.

Proto jsme rovné odměňování zvolili jako téma Firmy roku 2022: Rovné příležitosti a srdečně zveme všechny se zájmem o prosazování rovných příležitostí a férového odměňování na závěrečnou konferenci. Zajistěte si své místo na konferenci ještě dnes a podílejte se na férovější budoucnosti bez gender pay gap!

Závěrečná konference Firma roku 2022: Rovné příležitosti přinese best practices firem a organizací z různých odvětví, trendy v prosazování rovného odměňování a nové nástroje v této oblasti, ale i networking se zástupci*kyněmi firem a organizací z několika sektorů. Na programu je také interaktivní vzdělávací workshop.

 

Kdy: 7. října 2022, 9:00–16:00
Kde: Kino Přítomnost, Siwiecova 1839/1, 130 00 Praha 3-Žižkov

Registrace: https://forms.gle/SFQ4YCePnhw7SA268 (do 5. 10. 2022)

Pro rodiče s malými dětmi bude po celou dobu konference zajištěno hlídání. Pokud si ho přejete využít, nezapomeňte, prosím, tuto možnost označit v přihlašovacím formuláři.

 

Program

9:00–9:15

Registrace

9:15–9:30

Uvítání a úvodní slovo

Johana Jonáková, ředitelka Gender Studies, o.p.s.
Helena Skálová, genderová expertka projektu 22 % k rovnosti, MPSV

9:30–10:00

Česká republika a rovné odměňování v datech

Romana Marková Volejníčková, vědecká pracovnice, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.

10:00–10:50

Panelová diskuse: Co nám přineslo zaměření na rovné odměňování

Vystoupí zástupci*kyně firem a zaměstnavatelů, kteří prošli či prochází LOGIBem nebo aktivně přistupují k rovnému a transparentnímu odměňování.

Daniela Kučová, Total Rewards Manager CZ, SK, HU, IKEA Česká republika
Ondřej Boreš, Corporate Affairs Director, VELUX Česká republika
Michaela Švarcová, Diversity, Diversity, Equity and Inclusion Lead, MSD Czech Republic

 

COFFEE BREAK

11:15–11:35

LOGIB jako první krok na cestě k rovnému odměňování

Helena Skálová, genderová expertka projektu 22 % k rovnosti, MPSV

11:35–12:15

Vyhlášení výsledků soutěže Firma roku: Rovné příležitosti 2022

Johana Jonáková, ředitelka Gender Studies, o.p.s.
Hana Salačová Svobodová, TALLA

Součástí je prezentace best practices vítězných firem a organizací

12:15–12:30

Uzavření ročníku 2022 a vyhlášení tématu ročníku 2023

 

COFFEE BREAK & PROSTOR PRO NETWORKING

13:15–15:45

Workshop: Rovné odměňování a jak na něj v praxi

Vede: Helena Skálová, genderová expertka projektu 22 % k rovnosti, MPSV

Anotace: V Čechách převládá politika "don't ask, don't tell": o platu se nemluví, na mzdu se neptáme. Peníze a odměna jako by byla něco nemravného. Přesto jsou to zásadní hybatelé naší práce a férová odměna je výrazným motivačním prvkem. Cílem workshopu je proto seznámit účastníky a účastnice s nástroji na podporu prosazování rovného odměňování a toho, jak rovného odměňování dosahovat - na individuální i institucionální úrovni. Budeme hovořit o tom, jak si určit hodnotu vlastní práce, ale i jak posuzovat práci stejné hodnoty. Využijeme příkladu mzdové a platové kalkulačky, či nástroje LOGIB.

 

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.