feminismus.czČlánky › ČTENÍ PRO MALÉ FEMINISTY A FEMINISTKY

ČTENÍ PRO MALÉ FEMINISTY A FEMINISTKY

ČTENÍ PRO MALÉ FEMINISTY A FEMINISTKY

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a stanice Český rozhlas Vltava.

📖 Májky a totemy, autobiografická prvotina Michala Šamka odpovídá na otázky, jaké to je být jediným Romem ve třídě nebo patřit do jediné romské rodiny v okolí. Román zachycuje autorovo dětství a dospívání v Podkrkonoší během 80. let minulého století plné dobrodružství a dětských her na Apače. Vesnice, kde Šamko vyrůstal, je mu bezpečným teritoriem, kdykoliv ji ale opustí, narazí jako Rom na diskriminaci a odmítnutí. Přesto hlavního hrdinu neopouští optimismus a díky své houževnatosti se nenechá zlomit.

Doporučený věk: 12+

📖 Anička, Mája, potok a dráteníci Vždy, když filozof Petr Koťátko vydá beletristickou knihu, jeho dcera Eva Koťátková mu po výtvarné stránce sekunduje. Jejich nejnovější společná kniha Anička, Mája, potok a dráteníci je ale rodinným dílem ještě v širším slova smyslu. Jedná se totiž o druhý díl knihy, co začal Koťátko psát, když se mu narodila vnučka Anička, která je zároveň jednou z hlavních postav. Té nedávno přibyla sestřička Mája a záminka pro druhý díl byla na světě. Za zdánlivě jednoduchou zápletkou – o potoku, který byl vyhnán z koryta, a je potřeba jej vrátit zpět, se skrývá důmyslný příběh z paralelního světa odkazující na ikonickou Alenku v říši divů a za zrcadlem. 

Doporučený věk: 8+

📖 Blbá Vendula Vendule se rozešli rodiče a její smutek přerostl ve vztek zhmotněný do Neřáda, zlé bytůstky, která jí sedí za krkem a našeptává lumpárny. Je naštvaná na celý svět a nejvíce to odnášejí spolužáci. Ti si ale nic nenechají líbit a urážky a naschvály Vendule vrací vrchovatě. Zkušená autorka knih pro děti Naomi Cupalová, vzpomeňme třeba její oceňovanou knihu Karlíček a vosy, se umí ponořit do dětské psychiky a vyjádřit pochopení i velice zlobivé Vendule, o které si ostatní myslí, že je jenom blbá. Příběh o agresivní dívce je plný empatie a přístupný nejrůznějším čtenářům – dětem, které prožívají něco podobného jako Vendula, jejich spolužákům, ale třeba také rodičům nebo učitelům. Kniha je nominována na Magnesii Literu.

Doporučený věk: 8+

📖 Ani holka, ani kluk vychází z diplomové práce Marty Kelbl, která dětem prostřednictvím krátkých příběhů a velkých ilustrací ukazuje, že lidé, kteří se necítili být buď mužem, nebo ženou, ale brali si podle vlastního poměru z obou genderů, tu byli vždy. Hidžry v Indii nebo two-spirit lidé mezi původními severoamerickými národy nebo muxe v Mexiku. Tento až encyklopedický charakter knihy byl rozšířen v knižním vydání o komiks o Lukášovi. Ten se sice narodil jako chlapec, ale mužská genderová role, jak ji obvykle známe, mu není vlastní.

Doporučený věk: 6+

ČTENÁŘSKÁ RECENZE

(Autorkou recenze je Johana Matyášová (14) z Prahy. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo čtenářku, kteří by k nám rádi napsali recenzi na (audio)knihu, ozvěte se na nezletilikritici@gmail.com!)

Ve volném pokračování Klubu divných dětí od Petry Soukupové s názvem Divné děti a smutná kočka se čtenáři opět setkávají s Milou a Petrem. Ve vesnici, kde mají na léto pronajatou chalupu, potkají další dvě děti Elího a Luisu. Skamarádí se s nimi a vydají se na výpravu zjistit, komu patří zatoulaná kočka, která se u nich jednoho dne objevila. Základní námět je jednoduchý, ale navíc je v příběhu kladen důraz na vývoj postav, otevírání hlubších témat a různé maličkosti, díky kterým je vše zpomalené. 

Líbí se mi způsob, jak je román napsaný. Petra Soukupová píše skvěle a všechno, co v knize popisuje, je věrné a jakoby dobře známé. Je příjemné to číst. Mám taky ráda, že prostě píše tak, jak to je – realisticky popisuje, proč se parta dětí z prvního dílu rozdělila. Podobně je to i s koncem knihy, je rychlý, věrohodný a nepřikrášlený. Baví mě vývoj jednotlivých postav, to, že vidím jejich myšlenkové pochody a hranice. Líbí se mi, že se vypráví v první osobě a vypravěči se střídají.

Občas jsem měla problém s tempem knihy, někdy bylo příliš pomalé. Jinak tomu nemám moc co vytýkat, mám ráda autorčin styl psaní. Knížka je podle mě skvělá úplně pro všechny. Četli jsme to celá rodina a bylo to moc fajn.

Divné děti a smutná kočka: napsala Petra Soukupová, nakreslila Nikola Logosová, vydalo nakladatelství Host (2023).

SETKÁNÍ

Na Chvalském zámku probíhá retrospektiva k příležitosti 100 let od narození legendy tuzemské ilustrace Heleny Zmatlíkové. Zahrnuje autorčiny skici ze 40. let minulého století, vrcholná díla i závěrečná práce ze sklonku jejího života. Zmatlíková ilustrovala na 300 knih pro děti a mládež, například Děti z Bullerbynu, Honzíkovu cesta nebo Pohádky bratří Grimmů. Na výstavě nechybí výtvarná dílna a herna vytvořená na motivy jejich ilustrací a tematické kino, kde mohou návštěvníci a návštěvnice zhlédnout večerníček Domeček u tří koťátek. Výstava trvá do 12. května 2024. Více informací najdete na www.chvalskyzamek.cz.

SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek

O-prah’s Book Club je seznam doporučených knih sestavený moderátorkou, nejbohatší žijící Afroameričankou a filantropkou Oprah Winfrey, na který by se chtěl dostat každý píšící, protože zásadně zvyšuje čtenářský zájem. Winfrey knihy vybírá od roku 1996 a aktuálně seznam čítá 104 titulů. Úplně první knihou, kterou Winfrey vyzdvihla ve své televizní show, byl bestseller The Deep End of the Ocean od Jacquelyn Mitchard vyprávějící příběh středostavovské rodiny, která se snaží vyrovnat se zmizením svého dítěte. Ve výběru ale najdeme také naprostou klasiku, jakou je román Anna Karenina Lva Nikolajeviče Tolstého, dále prózy nobelistky Toni Morrison nebo zásadní tituly doplňující afroamerický kánon a posilující marginalizované hlasy ve společnosti. Kompletní seznam k nahlédnutí na www.oprahdaily.com

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.