ŽENY MOHOU... Vzděláním k nezávislosti

8.3.2023  Praha  |  Na Mezinárodní den žen (8. března 2023) zaplaví pražskou Náplavku u Jiráskova náměstí velkoformátová výstava s názvem ŽENY MOHOU... Vzděláním k nezávislosti. Seznamte se s Eliškou Krásnohorskou a dalšími hrdinkami, díky kterým #zenymohou Více

Úterky s KJŠ | Eliška Krásnohorská: vzděláním k emancipaci

21.3.2023  Praha  | 

Eliška Krásnohorská: průkopnice ženské vzdělanosti – literátka – feministka. Věděly*i jste, že až více než 100 let po zavedení povinné školní docházky bylo díky Elišce Krásnohorské založeno první dívčí gymnázium ve střední Evropě? A že o pár let později dosáhla toho, aby mohly ženy studovat na rakousko-uherských univerzitách?

Více
feminismus.czAkce › ŽENY MOHOU... Vzděláním k nezávislosti

ŽENY MOHOU... Vzděláním k nezávislosti

8. března 2023 (středa) - 7. dubna 2023 (pátek)
Na Mezinárodní den žen (8. března 2023) zaplaví pražskou Náplavku u Jiráskova náměstí velkoformátová výstava s názvem ŽENY MOHOU... Vzděláním k nezávislosti. Seznamte se s Eliškou Krásnohorskou a dalšími hrdinkami, díky kterým #zenymohou

Velkoformátová výstava bude plná střípků ze života Elišky Krásnohorské, spisovatelky, překladatelky a jedné ze zakladatelek emancipačního hnutí v českých zemích, jejíž archiv máme k dispozici a právě ho v Gender Studies o.p.s. digitalizujeme.

Výstava bude zahájena vernisáží 8. 3. 2023 v 16:00 na Náplavce mezi Café Avoid a Avoid Gallery a potrvá do 31.3.2023.

Těšte se na archívní fotografie, dobové materiály a zasazení celého života Elišky Krásnohorské do kontextu budování českého feminismu a ženské vzdělanosti. Představíme vám dokumenty, související s prvním dívčím gymnáziem Minerva, které Krásnohorská zakládala, a souvislosti spojené s významnými českými ženami přelomu století. Jedná se o jedinečnou příležitost nahlédnout do příběhů, které sehrály zásadní roli v podpoře ženské emancipace a vzdělanosti v českých zemích.

 

Výstava je financována v rámci projektu Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové: Po stopách ženské vzdělanosti podpořeného Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Programu Kultura Fondů EHP (EEA Grants). Více informací o projektu.

 

@knihovna_jiriny_siklove

místo:  Náplavka u Jiráskova mostu , Praha 2
pořádá:  Gender Studies, o.p.s.
kontakt:  Lucie Přibyl    
https://www.facebook.com/events/491119406511597/
https://www.instagram.com/knihovna_jiriny_siklove/
https://genderstudies.cz/cz/od-elisky-krasnohorske-k-jirine-siklove

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.