Cítiš sa bezpečně? Diskusia o feministických prístupoch k bezpečnosti

27.11.2022  Ruské napadnutie Ukrajiny vo februári 2022 ovplyvnilo témy spojené s individuálnou aj kolektívnou bezpečnosťou v strednej a východnej Európe. Lenže diskusie (nielen) na Slovensku sú zväčša polarizované a zdá sa, že ich viac motivuje snaha zaujať „správnu pozíciu“ než pochopiť situáciu. Na tomto podujatí organizácie ASPEKT hostia nahliadnu do vybraných aspektov politických dejín, obrany štátu či feministických bezpečnostných štúdií a súčasné diskusie sa pokúsia trochu rozrôzniť. Více

Proč jsme tak naštvané? | Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové

29.11.2022  Praha  | 

Srdečně vás zveme na další večer série Úterků s Knihovnou Jiřiny Šiklové! Tentokrát budeme diskutovat o nové knize Proč jsme tak naštvané? s její autorkou a odborovou právničkou Šárkou Homfray, a s Barborou Baronovou, nakladatelkou a literární dokumentaristkou z nakladatelství wo-men, kde kniha právě vyšla.

Více

Poslední ghetto: Všední život v Terezíně | Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové

6.12.2022  Internet  | 

Srdečně vás zveme na další z podzimní série Úterků s Knihovnou Jiřiny Šiklové! Hostkou prosincové diskuze bude historička Anna Hájková, expertka (nejen) na queer dějiny holocaustu, která představí svou knihu Poslední ghetto: Všední život v Terezíně. Zaměříme se tak na dějiny holocaustu a Terezína a budeme se jim věnovat také z genderového pohledu.

Více
feminismus.czAkce › Poslední ghetto: Všední život v Terezíně | Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové

Poslední ghetto: Všední život v Terezíně | Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové

6. prosince 2022 (úterý) 18:00

Srdečně vás zveme na další z podzimní série Úterků s Knihovnou Jiřiny Šiklové! Hostkou prosincové diskuze bude historička Anna Hájková, expertka (nejen) na queer dějiny holocaustu, která představí svou knihu Poslední ghetto: Všední život v Terezíně. Zaměříme se tak na dějiny holocaustu a Terezína a budeme se jim věnovat také z genderového pohledu.

Anna Hájková je docentka dějin na University of Warwick ve Velké Británii. Je členkou výboru Společnosti pro queer paměť a externí spolupracovnicí Centra pro studium holokaustu a židovské literatury.

V březnu tohoto roku vyšla v českém překladu Šimona Pellara a Jan Seidla v nakladatelství Kalich její kniha s názvem Poslední Ghetto: Všední život v Terezíně.

„Poslední ghetto je srozumitelným, poutavým i bolestným čtením o tom, jak vypadal život vězňů a vězeňkyň v Terezíně. Každodennost, kterou Hájková čtenářstvu předkládá, nemá podobu sentimentalizující fotografické momentky. Nejedná se o únik z kruté reality života v ghettu do poslední bašty nezkaleného lidství. Autorka nabízí pohled do mnohovrstevnaté minulosti, jakési minulé přítomnosti, kde je základní charakteristikou lidí i ve velice vypjatých situacích jejich vlastní jednání. Pečlivá práce s obrovským množstvím osobních svědectví a dokumentů tvoří základní kámen úspěchu této knihy. A ačkoli Hájková čtenářstvu předkládá vrchovatou míru výpovědí, jmen a situací, poměrně hladce sleduje hlavní výkladovou linku. Ukázky vzpomínek nemají povahu pouhého vršení důkazů, pod jejichž tíhou by měl*a čtenář*ka rezignovat na vlastní uvažování. Přínos Posledního ghetta se ovšem nevyčerpává s novým výkladem historie Terezína. Hájková v knize opakovaně konstatuje, že její práci lze číst i jako ukázku, jak analyzovat vězeňská společenství, či dokonce společnosti v extrémních podmínkách.“

Moderovaným večerem provede Marie Koval, orální historička z Gender Studies, o.p.s.

 

Kdy: 6. 12. 2022 od 18:00
Kde: ONLINE (Zoom)

Odkaz na Zoom vám bude zaslán na základě registrace: https://forms.gle/GYF3yZy5kwPMTDwh6. V rámci diskuze budete moci pokládat Anně Hájkové dotazy přímo nebo přes chat.

 

Akce se koná v rámci projektu "Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové: po stopách ženské vzdělanosti", který je podpořen z Programu Kultura Fondů EHP (EEA Grants). Více o projektu.

místo:   , ONLINE
kontakt:  Lucie Přibyl    
https://www.facebook.com/events/851765619180053
https://forms.gle/MAm8n7vbBRd4zn8f9
https://genderstudies.cz/cz/od-elisky-krasnohorske-k-jirine-siklove?fbclid=IwAR3ad0vV9L38yvJYCxrjbzqQJnAVlru15DkcwGfHOBAFKBQtYra_ShG4oZA

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.