Girls Day 2018

26.4.2018  Česká republika  |  Interaktivní den otevřených dveří určený pro všechny dívky ze středních škol, které chtějí nakouknout do firem a třeba i načerpat inspiraci pro svoji budoucí studijní či pracovní kariéru. Girls Day se koná po celém světě, v ČR se tentokrát uskuteční v Praze, Brně, Plzni a Mladé Boleslavi.
Více

Kdo se bojí Ester Krumbachové?

4.5.2018  Praha  | 

První ze série kurátorských bloků věnovaných tvorbě, osobnosti a odkazu Ester Krumbachové. Díky zahraničním kurátorům program nabídne širší perspektivu, v níž je možné uvažovat o upozaděné a zároveň mnohdy mytizované umělkyni, jež ovlivnila několik generací české filmové kultury.

Více

Your Life is Waiting

5.6.2018  Praha  | 

Panelová diskuse o psychiatrickém étosu proběhne v rámci uměleckého projektu Institut Úzkosti. V diskusi se budou zkoumat sociopolitické faktory utvářející psychiatrický étos v českém kontextu i mimo něj. Jak jsou psychiatrické poruchy vymýšleny a konstruovány jako vědecká fakta? Jakou roli v tomto procesu hrají státní instituce? Jak psychiatrický étos ovlivňuje společenské struktury a narativ jáství, který je v nich produkován? Je psychiatrie symptomem kapitalismu a patriarchátu?

Více
feminismus.czČlánky › Znásilňování v JAR

Znásilňování v JAR

23. listopad 2002
There is a myth in South Africa that having sex with a virgin will cure AIDS. The younger the virgin, the more potent the cure. This has led to an epidemic of rapes by infected males, with the correspondent infection of innocent kids. Many have died in these cruel rapes.

Please read, sign and send it on! Thank you.

Dear All,
There is a myth in South Africa that having sex with a virgin will cure AIDS. The younger the virgin, the more potent the cure. This has led to an epidemic of rapes by infected males, with the correspondent infection of innocent kids. Many have died in these cruel rapes.

Recently in Cape Town, a nine month old baby was raped by 6 men. The child abuse situation is now reaching catastrophic proportions and if we don`t do something, then who will?

Kindly add your name to the bottom of the list and please forward this onto as many people as you know and after the 120th name on the petition, e-mail it to: childprotectpca@saps.org.za

Please don`t be complacent, do something about the kids of South Africa! You can make a difference! That poor child is fighting for her life. This is just but one of the million cases of child abuse, so please pledge your support and help keep CPU (CHILD PROTECTION UNIT) open. This is a very important petition. SAPS are trying to close down the CHILD PROTECTION UNIT. It is an essential part of our justice system for children.

Please give your support to this petition and ensure that it goes to as many people as possible. Please do not just leave it!

Cut and paste so this can stay tidy - ALL IT TAKES TO HELP ARE A FEW CLICKS!!! After every 120 signatures, please email to childprotectpca@saps.org.za

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.