Ivana Šáteková: Každodenní sexismus / Everyday Sexism

27.3.2019  Praha  | 

Výstava zaměřená na genderové stereotypy zobrazuje běžné situace, se kterými se ženy v naší společnosti musejí potýkat. Hodnocení týkající se vzhledu, mateřství, správného chování či vyjadřování provázejí ženy od dětství až do stáří. Tyto komentáře mají často formu zdánlivě nevinných a dobře míněných otázek. Výstava slovenské autorky Ivany Šátekové odkrývá sexismus a manipulaci ukrytou v takových výrocích. Výstava je pořádána ve spolupráci s organizací Nesehnutí.

Více

Istanbul Convention as a Hostage of Populism

27.3.2019  Praha  | 

The Istanbul Convention is a significant international treaty preventing violence against women and domestic violence which was already ratified by 33 European countries. The Czech Republic is one of the last countries in Europe delaying its ratification along with some other countries notably Russia, Hungary, Slovakia and Bulgaria. The aim of our discussion is to analyze problems connected with the ratification of the Istanbul Convention in the context of raising populism in Central Europe which is, among others, demonstrated by rising adverse attitude of local political representatives towards international human rights law. Only thirty years after the Velvet Revolution, the Czech Republic is distancing itself from its Western partners and taking a risky path towards a new isolationism.

Více

Equal Pay Day 2019

29.3.2019  Praha  | 
Equal Pay Day ≈ Den rovnosti platů, je symbolický den věnovaný zvyšování povědomí o rozdílech v odměňování žen a mužů.  V ČR na to již 10 let upozorňuje Business & Professional Women CR pomocí 2denní události přinášející trendy a inspiraci mimořádných hostů, včetně zahraničních. Tradiční témata ukazují v netradičním světle, odborně, ale přesto srozumitelně. Páteční konference s tématem FIREMNÍ KULTURA V ČASE ZMĚN HODNOT a sobotní Mentoring day u kulatých stolů.   
Více
feminismus.czČlánky › Ženy cestovatelky se představují britskému publiku

Ženy cestovatelky se představují britskému publiku

15. červenec 2004  | Lenka Kabrhelová  |  BBC
Moderní cestovatele nepřestávají motivovat k cestám do exotických zemí všeobecně známé příběhy slavných mužů-cestovatelů. V jejich stínu přitom zůstává řada žen-cestovatelek. Právě jim je věnována výstava, která byla zahájena v londýnské National Portrait Gallery a návštěvníky seznamuje s úspěchy žen na cestách, které natrvalo poznamenaly společnost v nejrůznějších oblastech, od vědy až po diplomacii.

Moderní cestovatele nepřestávají motivovat k cestám do exotických zemí všeobecně známé příběhy slavných mužů-cestovatelů. V jejich stínu přitom zůstává řada žen-cestovatelek. Právě jim je věnována výstava, která byla zahájena v londýnské National Portrait Gallery a návštěvníky seznamuje s úspěchy žen na cestách, které natrvalo poznamenaly společnost v nejrůznějších oblastech, od vědy až po diplomacii.

Její tvůrci nabízejí divákům portréty 60 žen, které procestovaly odlehlé kouty světa od roku 1660 až do roku 1960. V řadě případů šlo o výjimečné osobnosti, které se vzepřely pravidlům tehdejších společností, v jiných případech šlo o manželky, matky či dcery mužů vyslaných do zahraničí.

Návštěvníci expozice si mohou prohlédnout fotografie a malby, které tyto ženy během svých cest vytvořily. K vidění jsou také nejzajímavější suvenýry, které si cestovatelky přivezly domů.

Proč jsou ženy-cestovatelky výjimečné?

Ženy-cestovatelky si podle kurátorky Claire Gittingsové výstavu zasluhují zejména kvůli tomu, že jejich příběhy naprosto odporují dnešním většinou velmi stereotypním představám o tom, jaké byly ženy v minulosti. "Myslím, že je velmi důležité, podívat se na jejich životní osudy," říká Claire Gittingsová. Výstava podle ní dokumentuje, s jakými překážkami se cestovatelky setkávaly a jak je dokázaly překonávat.

Spisovatelka a autorka několika životopisů Jane Robinsonová se domnívá, že cestování poskytovalo ženám možnost znovu poznat sama sebe, což fascinuje dnešní publikum a jistě to fascinovalo i je samotné. "Cestovatelky jsou v našich očích velmi přitažlivé také kvůli tomu, že o lidech, které potkávaly, psaly naprosto odlišně, než na co byla tehdejší společnost zvyklá."

Pádlem proti krokodýlovi

Ať už šlo o ženy jakéhokoli společenského postavení, jejich příběhy spojují zážitky v dnešní době téměř nemyslitelné. Například Mary Kingsleyová, cestovatelka z dob viktoriánské Anglie, se musela v západní Africe pádlem bránit krokodýlovi, který jí chtěl vytáhnout z kánoe, a před smrtí ji zachránila pouze její šaty.

Slavná herečka Fanny Kembleová až ve Spojených státech zjistila, že peníze jejího amerického manžela pocházejí z otrokářských plantáží v Georgii. Manželství se pochopitelně vzápětí rozpadlo.

Výstava není věnována pouze britským cestovatelkám. Část expozice je věnována ženám z celého světa, které si naopak za cíl vybraly Británii. Návštěvníci se mohou dozvědět o osudu americké indiánky Pocahontas, která navštívila dvůr krále Jakuba I., nebo mladé africké otrokyně Sarah Daviesové, která se stala kmotřenkou královny Viktorie.

Výstava potrvá do konce srpna, vstup je zdarma.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.