Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Ženské řehole za komunismu (1950-1989)

Ženské řehole za komunismu (1950-1989)

15. říjen 2003
Centrální katolická knihovna připravila výstavu k dosud opomíjenému tématu ženských řeholí za komunismu. Navazuje tím na konferenci pořádanou Českou křesťanskou akademií a Konferencí vyšších představených ženských řeholí v ČR z minulého týdne a je můstkem mezi očekávaným sborníkem vzpomínek a dokumentů k pronásledování sester.
Centrální katolická knihovna připravila výstavu k dosud opomíjenému tématu ženských řeholí za komunismu. Navazuje tím na konferenci pořádanou Českou křesťanskou akademií a Konferencí vyšších představených ženských řeholí v ČR z minulého týdne a je můstkem mezi očekávaným sborníkem vzpomínek a dokumentů k pronásledování sester.

Návštěvníci uvidí vzácné dokumenty z řádových kronik a alb, rozsudky sester, tvorbu dokumentující internaci sester slovem i obrazem, dokonce i muzejní exponáty.
Řeholnice působící před rokem 1950 většinou ve školství nebo zdravotnictví byly nasazeny do lehkého průmyslu a nemocnic. Komunisté je soustředili do internačních táborů. v rámci akce K, zrušení klášterů, byla rozdrobena řádová společenství. Novicky byly propuštěny, starší řeholnice se převážely z místa na místo do různých domovů důchodců. Při častém stěhování vždy část starých žen zemřela ve stresu. Řeholnice byly podrobovány nekonečnému nátlaku politických školení, finančních odměn, církevních tajemníků i tajné policie. Představené byly záměrně odděleny od svých komunit. Řada pozoruhodných osobností byla vězněna. Vzpomínky i portréty akad. malířky Zdenky Landové jsou věnovány sestrám Cyrile Ječmínkové, Bohumile Langrové, Vojtěše Hasmandové, princezně Lobkowiczové a mnoha dalším.

Mezi vystavenými exponáty nalezneme i trpký humor, básně i písně karikující snahy komunistického režimu, např. : „Když jsem já šla na školení, přišla na mě dřímota…“ Sestry Dominika Řepová a Emilie Římánková zachytily život v internaci v kresbách či akvarelech. Výstavu oživují dobové fotografie i drobné odkazy na činnost před internací. Návštěvníci si mohou též prohlédnout vzácné originální plátno s dopisem z vězení od Cyrily Ječmínkové.

V roce 1950 bylo v Čechách asi 7 500 sester v polovině osmdesátých let již jen polovic. Mgr. Vlček, odborník na politické procesy s českými řeholemi, na konferenci k ženským řeholím vysoce vyzdvihl morální působení sester za komunismu. V archivech totiž nenalezl žádné řeholnice - konfidentky ani „mírové sestry“. I pro tuto věrnost a statečnost řeholnic si výstava zaslouží pozornost široké veřejnosti.
Své archivní dokumenty laskavě poskytly křížové sesty, voršilky, cyrilky, mariánky, anglické panny, dominikánky a boromejky.
Výstava potrvá od 8.10.2003 do 2.11.2003 denně od 9 do 17 hodin v Centrální katolické knihovně, Thákurova 3, Praha 6. Výstava byla finančně podpořena grantem Ministerstva kultury ČR.

Kontakt: novotna@ckk.cz, autorka výstavy
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.