Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › ŽENSKÉ ORGANIZACE PÍŠÍ STÍŽNOST ŘEDITELI A RADĚ ČT

ŽENSKÉ ORGANIZACE PÍŠÍ STÍŽNOST ŘEDITELI A RADĚ ČT

8. březen 2004  | Redakce F.CZ
Obecně prospěšná společnost Gender Studies připravuje oficiální stížnost generálnímu řediteli ČT a Radě pro vysílání ČT, která se týká naprosté neobjektivnosti a nevyváženosti pořadu „Komponovaný večer na téma Mezinárodního dne žen“, odvysílaného v neděli dne 7. března.
Obecně prospěšná společnost Gender Studies připravuje oficiální stížnost generálnímu řediteli ČT a Radě pro vysílání ČT, která se týká naprosté neobjektivnosti a nevyváženosti pořadu „Komponovaný večer na téma Mezinárodního dne žen“, odvysílaného v neděli dne 7. března. Zatímco byl dán prostor pěti politikům-mužům, kteří se všichni vyjadřovali proti tomu, že se Mezinárodní den žen znovu dostal mezi významné dny ČR, podporu MDŽ vyjadřovala jen jedna osoba: poslankyně Anna Čurdová (ČSSD), předsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů, na jejíž návrh byl MDŽ mezi významné dny zařazen.
Všech pět mužů bylo z pravicových stran, většina z nich křesťansky orientovaná (Cyril Svoboda, poslanci Janeček (KDU-ČSL), Karásek (nezáv. za US), Bratský (ODS) a senátor Pavlata (ODS)). Čas poskytnutý A. Čurdové byl mnohem kratší než čas poskytnutý jejím odpůrcům, nemluvě o kontextu ukázek z oslav MDŽ z dob socialismu, do něhož byl díky sestřihu rozhovor s ní zařazen a který diskreditoval jak ji osobně, tak všechny ženy a muže, kteří o navrácení MDŽ a jeho rehabilitaci usilovali.
Mezinárodní den žen je důležitým svátkem, který připomíná dodnes trvající úsilí o rovnoprávné postavení žen ve společnosti. Připomíná se na celém světě včetně zemí Evropské unie a Spojených států amerických, tedy zemí, které nemají s komunismem nic společného. Ten den se ovšem nerozdávají ženám květiny, ale koná se řada kulturně-politických akcí připomínajících historii ženského hnutí a poukazujících na stále přetrvávající nerovnosti (viz. například aktivity OSN, Evropského parlamentu atd.). Tato informace ovšem nezazněla během dvě a půl hodiny trvajícího Komponovaného večera ani jednou. Proto budeme po vedení ČT požadovat veřejnou omluvu za neobjektivnost a nevyváženost tohoto Komponovaného večera a postih pro toho, kdo za podobu tohoto pořadu zodpovídal. Gender Studies, o. p. s., zároveň tuto stížnost sepisuje ve formě petice, aby se k ní mohli připojit všichni, kteří s jejím znění souhlasí.


Kontaktní osoby:
Michaela Marksová-Tominová (603 536 335) a Alena Králíková (777 910 943)
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.