Feminismus po česku aneb žena mezi socialismem a kapitalismem

30.5.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jaké vize měly ženy domáhající se při vzniku republiky volebního práva? Podařilo se jim prosadit, co požadovaly? A co přinesl ženám socialismus? Zdiskreditoval feministické hodnoty? A co pro ně znamenal polistopadový nástup neoliberalismu? Z různých perspektiv o proměnách postavení žen a o konstruktech ženství před a po roce 1989.

Více

Jak jsme vnímali emancipaci

31.5.2018  Praha  | 

Setkání dvou generací je hlavním motivem dalšího diskusního večera na půdě Knihovny Gender Studies. Pavel Kohout, Alena Wagnerová a Michaela Marksová Tominová se společně zamyslí nad minulostí a budoucností ženské emancipace u nás. Debatovat budou nad proměnami mužství a ženství, které zaznamenali v celospolečenském kontextu, ve svém okolí i osobní zkušenosti napříč druhou polovinou minulého století až do současnosti. Jaké proměny vystupující zažili během svých životů a jak je reflektují po osobní stránce - ve svých vlastních životních rolích a ve své práci? Jak se vyvíjely role žen a mužů ve společnosti a veřejném prostoru, v rodině a ve vztazích například v období socialismu nebo v 90. letech? Jaká je situace v poslední době? A jaký je vztah emancipace a feminismu – proč se české ženy snáze identifikují s vlastní emancipovaností než s ideou feminismu? Vylučují se tyto pojmy vzájemně nebo jdou ruku v ruce? Na diskusním večeru budeme hledat odpovědi na tyto i další otázky, přijďte diskutovat i Vy o tom, co Vás zajímá.

Více

Your Life is Waiting

5.6.2018  Praha  | 

Panelová diskuse o psychiatrickém étosu proběhne v rámci uměleckého projektu Institut Úzkosti. V diskusi se budou zkoumat sociopolitické faktory utvářející psychiatrický étos v českém kontextu i mimo něj. Jak jsou psychiatrické poruchy vymýšleny a konstruovány jako vědecká fakta? Jakou roli v tomto procesu hrají státní instituce? Jak psychiatrický étos ovlivňuje společenské struktury a narativ jáství, který je v nich produkován? Je psychiatrie symptomem kapitalismu a patriarchátu?

Více
feminismus.czČlánky › Ženské mimovládne organizácie k výzve European Women´s Lobby

Ženské mimovládne organizácie k výzve European Women´s Lobby

17. únor 2003  | Možnosť voľby
My, dolepodpísané ženské mimovládne organizácie sa pridávame k výzve našich kolegýň z European Women´s Lobby za mierové riešenie irackej krízy.
My, dolepodpísané ženské mimovládne organizácie sa pridávame k výzve našich kolegýň z European Women´s Lobby za mierové riešenie irackej krízy.

Vo vyhlásení sa o.i. hovorí: „Vojna by bola katastrofou pre iracké ženy, deti i mužov, ktoré/í už trpia pod následkom embarga. Charta OSN musí byť rešpektovaná ako základ mierovej koexistencie. Vojna proti Iraku by mohla mať zničujúci dopad na ľudí Stredného Východu a okolitých krajín. Tlak USA na vojenské riešenie nielen zabraňuje iným možnostiam, ale spochybňuje existujúce mechanizmy OSN pre obhajobu ľudských práv a posilňovanie práv žien.“

Podľa nášho presvedčenia akokoľvek šľachetné ideály – ochrana pred terorizmom, obhajoba ľudských práv či odzbrojenie a zosadenie diktátora strácajú zmysel, ak sa vedú násilnými prostriedkami, ak budú mať za následok desaťtisícky životov irackých žien a detí a ohrozia svet eskalovaním konfliktu s nedoziernými následkami.

Sme Európanky a hlásime sa k cieľom, ktoré spájajú Európsku úniu. Súčasné konanie našej vlády však prispieva k polarizácii EÚ, ohrozuje náš úspešný vstup a tým našu budúcnosť. Vyzývame týmto slovenskú vládu a politikov, aby podporili snaženie Francúzska, Nemecka, Belgicka, Ruska a iných krajín o mierové riešenie situácie. Vyzývame našu vládu, aby nepodliehala tlaku USA a počúvala svojich občanov a občianky, z ktorých väčšina nesúhlasí s našou účasťou v prípadnej irackej vojne vôbec.


Občianske združenia:

Možnosť voľby
Iniciatíva piata žena
Eset
Aspekt
Aliancia žien Slovenska
Materské centrum Bambino
feminet.sk

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.