Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Ženské centrum Amazone

Ženské centrum Amazone

9. prosinec 2003  | Linda Sokačová
Amazone je belgické národní centrum pro rovnost žen a mužů ve společnosti. Podle Amazonu by mužům a ženám měly být poskytnuty rovné příležitosti, aby mohli rozvinout své vlastní životy – jak v soukromé, tak ve veřejné sféře. Amazone se snaží podporovat ženské organizace, poskytovat informace a stimulovat výměnu myšlenek mezi lidmi a asociacemi, které se zabývají rovností a rovnými příležitostmi pro muže a ženy.
Amazone je belgické národní centrum pro rovnost žen a mužů ve společnosti. Podle Amazonu by mužům a ženám měly být poskytnuty rovné příležitosti, aby mohli rozvinout své vlastní životy – jak v soukromé, tak ve veřejné sféře. Amazone se snaží podporovat ženské organizace, poskytovat informace a stimulovat výměnu myšlenek mezi lidmi a asociacemi, které se zabývají rovností a rovnými příležitostmi pro muže a ženy.

Amazone vznikl v roce 1995 jako nezisková organizace z iniciativy ministryně pro rovné příležitosti, Miet Smet. Velmi významná finanční podpora Amazone stále proudí z rozpočtu federálního ministerstva pro rovné příležitosti mužů a žen.

Amazone ženským organizacím poskytuje prostor pro jejich zázemí, konference a schůzky, podporu studia a lobbyingu a také manažerskou podporu. Poskytuje informace týkající se politiky rovných příležitostí v Belgii a evropských a mezinárodních institucích a informace o historii a současnosti ženské emancipace a ženského hnutí. Dokumentační centrum se pak zaměřuje na politickou informovanost. Zájemci a zájemkyně mohou také navštívit Archive Centre for Women´s History (Archivní centrum pro ženskou historii), které bylo založené jako samostatná nezisková organizace, nabízející plakáty, fotografie a texty týkající se historie feminismu. Archiv také spravuje databázi osob a asociací, které hrály roli v historii žen. Centrum se zabývá se výměnou znalostí a zkušeností a spolupracuje na aktivitách a projektech zaměřujících se na rovné příležisti a gender mainstreaming. Mezi informační aktivity patří také elektronický bulletin Elektr@ a Info-Amazone, který vychází dvakrát ročně a informuje o celoročních aktivitách Amazonu, dění v ženském hnutí a aktuálních projektech. Návštěvníci a návštěvnice tu mohou najít i restauraci, která je otevřena ve všední dny mezi 12. a 14. hodinou a je zde možné pořádat recepce v rámci studijních návštěv a konferencí.

Amazone centrum svou aktivitou i podobou připomíná ženský dům ve Smečkách, který sloužil českému ženského hnutí v době první republiky a krátce po válce. Bohužel v současné době stát ani městské části v České republiky neposkytují ženským neziskovým organizacím žádnou významnou podporu v jejich institucionálním zázemí.

Kontakt: www.amazone.be
Amazone asbl
Rue du Méridien 10 - 1210 Bruxelles
tel.: 32 (0)2 229 38 00
fax: 32 (0)2 229 38 01
e-mail: info@amazone.be

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.