Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více
feminismus.czČlánky › Ženská kvóta v nové EK téměř splněna

Ženská kvóta v nové EK téměř splněna

27. červenec 2004  |  Novinky.cz
Jestliže Dánsko, Rakousko a Nizozemsko potvrdí své nominace žen do nové Evropské komise (EK), splní se tak požadavek nového šéfa EK Josého Manuela Barrosa na "povinné" zastoupení něžného pohlaví. Napsal to v pondělí internetový server EUobserver.
Jestliže Dánsko, Rakousko a Nizozemsko potvrdí své nominace žen do nové Evropské komise (EK), splní se tak požadavek nového šéfa EK Josého Manuela Barrosa na "povinné" zastoupení něžného pohlaví. Napsal to v pondělí internetový server EUobserver.

BRUSEL - "Chci mít v týmu osm žen," oznámil minulý týden Barroso po svém zvolení v Evropském parlamentu.

Nyní je jistá pětice: Polka Danuta Hübnerová, Lotyška Sandra Kalnieteová, Litevka Dalia Grybauskaiteová, Lucemburčanka Viviane Redingová a Švédka Margot Wallströmová.

Do Bruselu by mohly zamířit i Holanďanka Neelie Kroesová a Dánka Mariann Fischerová Boelová.

Rakousko ještě váhá mezi současnou ministryní zahraničí Benitou Ferrero Waldnerovou a ministryní zdravotnictví Marií Rauch-Kallatovou.

Trojka vyvolených by posléze společně s předcházející pěticí dala dohromady Barrosem vyžadovanou osmičku žen v EK.

Šestnáct mužů
Něžné pohlaví doplní vedle českého expremiéra Vladimíra Špidly mj. za Británii nominovaný Peter Mandelson, Němec Günter Verheugen, Francouz Jacques Barrot, Španěl Joaquin Almunia, Ital Rocco Buttiglione, Belgičan Louis Michel a Ir Charlie McCreevy.

Barrosův tým bude oficiálně jmenován do konce srpna. Jednotlivé komisaře do funkcí formálně potvrdí koncem září Evropský parlament. Ten vše odhlasuje poslední týden v říjnu.

Nová EK začne pracovat od 1. listopadu.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.