Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Ženská kvóta v nové EK téměř splněna

Ženská kvóta v nové EK téměř splněna

27. červenec 2004  |  Novinky.cz
Jestliže Dánsko, Rakousko a Nizozemsko potvrdí své nominace žen do nové Evropské komise (EK), splní se tak požadavek nového šéfa EK Josého Manuela Barrosa na "povinné" zastoupení něžného pohlaví. Napsal to v pondělí internetový server EUobserver.
Jestliže Dánsko, Rakousko a Nizozemsko potvrdí své nominace žen do nové Evropské komise (EK), splní se tak požadavek nového šéfa EK Josého Manuela Barrosa na "povinné" zastoupení něžného pohlaví. Napsal to v pondělí internetový server EUobserver.

BRUSEL - "Chci mít v týmu osm žen," oznámil minulý týden Barroso po svém zvolení v Evropském parlamentu.

Nyní je jistá pětice: Polka Danuta Hübnerová, Lotyška Sandra Kalnieteová, Litevka Dalia Grybauskaiteová, Lucemburčanka Viviane Redingová a Švédka Margot Wallströmová.

Do Bruselu by mohly zamířit i Holanďanka Neelie Kroesová a Dánka Mariann Fischerová Boelová.

Rakousko ještě váhá mezi současnou ministryní zahraničí Benitou Ferrero Waldnerovou a ministryní zdravotnictví Marií Rauch-Kallatovou.

Trojka vyvolených by posléze společně s předcházející pěticí dala dohromady Barrosem vyžadovanou osmičku žen v EK.

Šestnáct mužů
Něžné pohlaví doplní vedle českého expremiéra Vladimíra Špidly mj. za Británii nominovaný Peter Mandelson, Němec Günter Verheugen, Francouz Jacques Barrot, Španěl Joaquin Almunia, Ital Rocco Buttiglione, Belgičan Louis Michel a Ir Charlie McCreevy.

Barrosův tým bude oficiálně jmenován do konce srpna. Jednotlivé komisaře do funkcí formálně potvrdí koncem září Evropský parlament. Ten vše odhlasuje poslední týden v říjnu.

Nová EK začne pracovat od 1. listopadu.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.