Proč zrovna já? Výstava a doprovodný cyklus diskuzí na téma „kultura znásilnění“

2.2.2017  

Série digitálních tisků 3D objektů konstruovaných podle skutečných předmětů, fotografií a vzpomínek umělkyně a aktivistky Almy Lily Rayner, která v dětství zažila dlouhodobé sexuální zneužívání. Její projekt je autobiografickým svědectvím. V rámci výstavy organizované ve spolupráci s galerií Artwall se poprvé v českém prostředí objeví tento typ zpovědi ve veřejném prostoru.

Více

(o)Slaďte si pracovní a rodinný život: Sdílení dobré praxe veřejné a soukromé sféry

27.2.2017  Jihomoravský kraj  | 

Na konferenci bude představena Metodika pro praktické a právní možnosti rozšiřování  opatření  pro  slaďování pracovního a soukromého života, která vznikala  především  za  spolupráce  zaměstnanců  a  zaměstnankyň krajských úřadů,  ministerstev,  Úřadu  vlády  a  organizace  Gender Studies a jejich zkušenostmi se slaďováním pracovního, soukromého a rodinného života.

Více

Akademická dráha: kariéra, poslání - vernisáž a výstava

27.2.2017  

I v roce 2017 tvoří ženy na akademických postech Právnické fakulty Univerzity Karlovy stále menšinu. Dle webových stránek fakulty, působí na fakultě 19 profesorů, ale jen 6 profesorek. Podobný nepoměr je i na nižších akademických postech. Trend nerovného zastoupení mužů a žen v akademii se zdá být setrvačný; v interním doktorském studiu ženy představují opět pouze 30 %. Zveme na výstavu rozhovorů, která bude k vidění v přízemí Právnické fakulty UK od 27. února do 10. března 2017. Vernisáž se uskuteční 27. února v atriu fakulty od 17:30, vystoupí saxofonový kvartet 4 Saxess.

 

Více
feminismus.czČlánky › Ženám patří půlka nebe XX. století v životních příbězích deseti žen, nová kniha vydaná v rámci projektu Paměť žen

Ženám patří půlka nebe XX. století v životních příbězích deseti žen, nová kniha vydaná v rámci projektu Paměť žen

10. květen 2007
Ženám patří půlka nebe XX. století v životních příbězích deseti žen, nová kniha vydaná v rámci projektu Paměť žen
Knížku Ženám patří půlka nebe, která vznikla stejně jako předchozí Ženská vydrží víc než člověk, na základě rozhovorů Paměti žen, rozsahem ojedinělého mezinárodního projektu vedeného Gender Studies, o.p.s., vydalo Nakladatelství Lidové noviny. Ženám patří půlka nebe je čínské přísloví, které zdomácnělo v západoevropském ženském hnutí v 70. letech minulého století. O tom, jak se jim, konkrétně ženám narozeným v Čechách v letech 1938 až 1958, dařilo tuto „polovinu nebe“ ve svém každodenním životě nést, podává svědectví tato kniha, navazující na publikaci Ženská vydrží víc než člověk, která rovněž vznikla na základě rozhovorů uskutečněných v rámci mezinárodního projektu Pamět' žen.

Pavla Frýdlová: Ženám patří půlka nebe - vydalo nakl. Lidové noviny a Gender Studies, o.p.s.

Ženám patří půlka nebe je čínské přísloví, které zdomácnělo v západoevropském ženském hnutí v 70. letech minulého století. O tom, jak se jim, konkrétně ženám narozeným v Čechách v letech 1938 až 1958, dařilo tuto „polovinu nebe“ ve svém každodenním životě nést, podává svědectví tato kniha, navazující na publikaci Ženská vydrží víc než člověk, která rovněž vznikla na základě rozhovorů uskutečněných v rámci mezinárodního projektu Pamět' žen. Také ženy, které dostávají slovo v této knize se nenarodily do žádných idylických poměrů - dvacetiletí v němž přicházely na svět bylo bohaté na historické a politické zvraty, stejně jako konec minulého století. Výběr vypravěček s celou paletou životů a životních postojů - od výrazného odporu vůči minulému režimu, přes jeho akceptování až po jeho ignorování – vytváří téměř kaleidoskopický obraz druhé poloviny 20. století, vyúsťující prostřednictvím jednotlivých osudů do naší současnosti. Ať už byl osud jednotlivých vypravěček jakýkoliv, ve svých životních příbězích se prezentují, jako by jim půlka nebe docela samozřejmě patřila. Knížka Ženám patří půlka nebe vznikla na základě rozhovorů dlouhodobého projektu Paměť žen, jehož těžiště spočívá v zachycení životních zkušeností a názorů žen tří generací metodou oral history, která umožňuje vypravěčkám, aby samy určily, co pokládají ve svém životě za důležité, co chtějí sdělit a zachovat pro budoucí generace. Pro tuto knížku, která navazuje na publikaci Ženská vydrží víc než člověk, bylo vybráno deset výpovědí žen narozených v letech 1938 – 1958, jejich vyprávění zachycuje nejen druhou polovinu 20. století, ale i události přelomové doby roku 1989 a uplynulých let. Projektu Paměť žen se kromě Češek dlouhodobě účastní týmy z Německa (z bývalé NDR), Polska, Srbska a Černé Hory, Chorvatska, Slovenska a Ukrajiny. Těžiště spočívá v zachycení životních zkušeností a názorů žen tří generací metodou oral history, která umožňuje vypravěčkám, aby samy určily, co pokládají ve svém životě za důležité, co chtějí sdělit a zachovat pro budoucí generace.

 

 

 

 

Pavla Frýdlová je koordinátorkou projektu Paměť žen, z nějž připravila několik publikací: Všechny naše včerejšky I a II (1998), Epistolae (1999), Kateřina Pošová - Jsem, protože musím (2003), Ženská vydrží víc než člověk (2006), rozhlasové cykly Válka očima žen (2005), Žily tady s námi (2006) a dokumentární film Válka v paměti žen (2005). Její předchozí publikace jsou spojené s filmem: Malý labyrint filmu (s Janem Bernardem, 1988), Philippe Noiret – Hvězdou proti své vůli (1995), FrauenFilme in Osteuropa (1996).

Obě knihy Ženská vydrží víc než člověk (3. vyd.) a Ženám patří půlka nebe si můžete zakoupit na naší adrese Gender Studies, o.p.s., Gorazdova 20 Praha 2, tel: 224 913 350. V otevíracích hodinách knihovny út-pá: 12-18 hod. Přijímame též objednávky na dobírku na emailu: knihovna@genderstudies.cz.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.