Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Zažíváte diskriminaci na pracovišti na vlastní kůži? 5 tipů jak si zachovat duševní zdraví

Zažíváte diskriminaci na pracovišti na vlastní kůži? 5 tipů jak si zachovat duševní zdraví

Na jaře letošního roku začalo se svou činností rozvojové a terapeutické centrum TERRA. Jeho hlavními aktivitami jsou dvě podpůrné a sebepoznávací skupiny, určené zejména ženám. První z nich je podpůrná skupina pro ženy na mateřské, rodičovské a pečující o děti v domácnosti, druhá pak sebepoznávací a růstová skupina pro ženy. Hlavním cílem obou skupin je vytvořit prostor, kde mohou ženy sdílet své životní zkušenosti a setkávat se s ostatními ženami a společně s nimi se dál rozvíjet a růst, pečovat o své vnitřní zdroje a využívat jich co nejlépe ke spokojenému a naplněnému životu.

Na jaře letošního roku začalo se svou činností rozvojové a terapeutické centrum TERRA. Jeho hlavními aktivitami jsou dvě podpůrné a sebepoznávací skupiny, určené zejména ženám. První z nich je podpůrná skupina pro ženy na mateřské, rodičovské a pečující o děti v domácnosti, druhá pak sebepoznávací a růstová skupina pro ženy. Hlavním cílem obou skupin je vytvořit prostor, kde mohou ženy sdílet své životní zkušenosti a setkávat se s ostatními ženami a společně s nimi se dál rozvíjet a růst, pečovat o své vnitřní zdroje a využívat jich co nejlépe ke spokojenému a naplněnému životu.

1. Zapomeňte na sebeobviňování

Pokud jste se stali obětí diskriminace, nestalo se tak vaší vinou. Diskriminující zaměstnavatel, nadřízený či nadřízená, kolega či kolegyně se samozřejmě budou snažit najít ospravedlnění pro své jednání a použijí všech prostředků, aby ve vás vzbudili pocit viny a nedostatečnosti a tím pocit, že si diskriminující jednání zasloužíte. Pokuste se zachovat chladnou hlavu, byť je to v takové situaci těžké. Chybujeme všichni a nikdo z nás není dokonalý či dokonalá, ale opravdu bylo jednání odpovídající?

2. Najděte podporu

Hovořte o své situaci s důvěryhodnou osobou ve svém okolí, která vás pochopí a podpoří. Může to být kamarád či kamarádka, partner, partnerka nebo kolega či kolegyně, kdokoli, kdo je dostatečně otevřený, aby vám naslouchal, i když dané problematice nerozumí, a kdo je na vaší straně. Nezdá-li se vám nikdo z blízkého okolí jako dobrý důvěrník či důvěrnice pro takovýto problém, obraťte se na specializovanou poradnu, kde vás vyslechnou a podpoří. (1) Možná se vám podaří najít podpůrnou skupinu lidí v podobné situaci.

3. Buďte k sobě laskavá/ý

Zařaďte do svého programu a do svého života co nejvíce věcí a činností, které vás těší. Nedovolte obtížné situaci v zaměstnání, aby pohltila celý váš život. Budete-li pamatovat na sebe, své potřeby a vlastní potěšení, které vám přináší rodina, přátelé, koníčky, získáte odstup a možná vás napadne dobré cesta, jak obtížnou situaci řešit. A pokud snad dosud práce pohlcovala prostor pro všechny vaše oblíbené činnosti a vztahy, je právě toto dobrá chvíle začít se jim znovu intenzivně věnovat.

4. Vyhledejte radu

Nezapomeňte, že diskriminace je v České republice nezákonná. Pokud se k tomu rozhodnete, můžete se právně bránit. Vyhledejte proto odbornou radu, která vám představí možnosti, které máte, a seznámí vás s případnými důsledky vašeho rozhodnutí pro některou z možností. Zjistěte, jak má Vaše firma nastaveny procesy pro příjem stížností týkajících se pracovního prostředí a výkonu práce (v angličtině grievance procedure) a postupujte v souladu s těmito procesy. Tuto informaci by Vám měli poskytnout na oddělení řízení lidských zdrojů, respektive personálním oddělení, a měla by být ukotvena písemně.

5. Zvažte své možnosti k případné akci

Kromě právních kroků je určitě spousta dalších věcí, které je možné v dané situaci udělat. Možná můžete najít spřízněnou duši v zaměstnání, která je vám nakloněna. Nebo můžete promluvit se svým nadřízeným či nadřízenou a říci mu/jí, jak se na věci díváte a přihlásit se o svá práva. Obecně platí, že pokus o neformální způsob zjednání nápravy (např. formou rozhovoru s nadřízeným či nadřízenou apod.) by měl předcházet formálnímu způsobu (podání písemné stížnosti) a pokus řešit situaci se zaměstnavatelem by měl předcházet pokusu řešit situaci prostřednictvím třetí strany. Nebo možná chcete ze stávajícího zaměstnání odejít a hledat štěstí tam, kde ocení vaše dovednosti a schopnosti. Zkuste si sepsat všechny možnosti, jak v dané situaci jednat. Co všechno byste mohli v této situaci udělat? Nevynechejte ani ty nejbláznivější nápady včetně toho, že byste mohli svému šéfovi/šéfce či kolegovi/kolegyni, který vás diskriminuje, chrstnout sklenici studené vody do obličeje. Všechno poctivě zapište. Když se při vymýšlení dobře pobavíte a zasmějete, tím lépe. Když už se zdá, že je seznam hotov, zeptejte se sami sebe znovu: Která jiná možnost ještě existuje, která mě dosud nenapadla? Dobře prostudujte dané možnosti a uvažte důsledky jejich realizace pro sebe i své okolí. Co vy sami nejvíce chcete udělat? Co je pro vás v dané situaci nejvýhodnější? Když zvolíte, jak chcete ve své situaci jednat, položte si otázku: Které kroky musím udělat, abych mohl/a realizovat své rozhodnutí? Který z kroků budu realizovat jako první? V jakém časovém horizontu jednotlivé kroky udělám? Hlavně nezapomeňte, že legitimní možností je také nedělat nic. Do žádných akcí a řešení se netlačte a dopřejte si dostatek času. Na prvním místě je pocit vaší spokojenosti a komfortu, tak jak je to jen v dané situaci možné!

Hodně štěstí!

(1) Pro psychickou podporu a poradenství se můžete obrátit například na TERRA – Terapeutický a rozvojový ateliér, Kyjevská 5, Praha 6 – Dejvice, terra.praha@gmail.com, tel.: 776 587 356. Právní a odborné poradenství vám poskytne Gender Studies, o.p.s.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.